کد خبر: 246517 A

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس:

جوانان به دلایل مختلف از جمله هیجان طلبی و تاثیرپذیری از گروه دوستان یا با انگیزه کنجکاوی، لذت جویی، هویت‌یابی و فرار از مشکلات و مسئولیت‌ها، به سوی مصرف انواع مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس گفت: باید با آموزش صحیح و به موقع، افراد جامعه را در برابر آفت خطرناک و مُهلک اعتیاد، واکسینه کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، محمدرضا ابراهیمی، بعدازظهر امروز سه شنبه با بیان این مطلب گفت: اعتیاد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه بشری است که با افزایش جمعیت جوان، میزان آسیب‌پذیری از ناحیه آن نیز افزایش می‌یابد.

وی در ادامه افزود: جوانان به دلایل مختلف از جمله هیجان طلبی و تاثیرپذیری از گروه دوستان یا با انگیزه کنجکاوی، لذت جویی، هویت‌یابی و فرار از مشکلات و مسئولیت‌ها، به سوی مصرف انواع مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند.

دبیر شورای هماهنگی استان به اثرات مخرب مصرف مواد مخدر اشاره کرد و گفت: گرایش افراد به مصرف مواد مخدر می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و سرمایه‌های انسانی جوامع وارد کرده و خانواده را که عالیترین نهاد اجتماعی است، متزلزل کند.

ابراهیمی، بیان داشت: اگر پیش از این، مصرف مواد مخدری نظیر تریاک و هروئین، اثرات مخرب و نامطلوبی بر فرد و جامعه داشته است، امروزه مواد مخدر صنعتی جدید، با اثرات تخریبی بسیار شدید‌تر در جامعه ورود پیدا کرده و موجب شده تا الگوی مصرف مواد مخدر سنتی به سمت این مواد سوق داده شود.

دبیر شورای هماهنگی استان، شناخت و مقابله همه جانبه با پدیده شوم مواد مخدر را ضروری دانست و گفت: علل و عوامل فردی و اجتماعی متعددی در گرایش به مصرف مواد اعتیادآور جدید وجود دارد که شناخت و مقابله با هر یک از آن‌ها در پیشگیری از اعتیاد موثر است.

وی آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی را در امر مبارزه با مواد مخدر مهم دانست و اظهار داشت: آگاه‌سازی و اقناع افراد جامعه خصوصاٌ افراد در معرض خطر، نقش ویژه و منحصر به فردی در پیشگیری از اعتیاد خواهد داشت.

محمدرضا ابراهیمی در ادامه به خطرات ماده محرک شیشه پرداخت و گفت: مهم‌ترین مواد اعتیادآور صنعتی و ترکیبی، ماده‌ای از خانواده متآمفتامین است که «شیشه»، خطرناک‌ترین محصول این نوع ماده صنعتی است. امروزه مصرف آن در میان جوانان شایع شده است.

دبیر شورای هماهنگی استان، تبلیغ اعتیادآور نبودن شیشه را کذب دانست و بیان داشت: تبلیغات وسیع مبنی بر اعتیادآور نبودن شیشه، یکی از دلایل گرایش به آن می‌باشد که تماماٌ کذب بوده و به جرأت می‌توان گفت که این مواد دارای پیامدهای منفی و آثار مخرب بیشتری نسبت به مواد دیگر در ابعاد فردی و اجتماعی هستند.

وی افزود: با تبلیغات فریبنده‌ای که در محیط‌های زنانه همچون آرایشگاه‌ها و باشگاه‌های ورزشی صورت می‌گیرد، مصرف این ماده به‌منظور رفع افسردگی، لاغری و حفظ تناسب اندام توصیه می‌شود که متاسفانه این تبلیغ هم کاملاٌ کذب و دروغ است.

ابراهیمی، در تحلیل آسیب‌شناسی مربوط به مواد اعتیادآور نوین، گفت: همانطور که در دیگر عرصه‌ها، سرعت تغییرات و نوآوری خیره کننده است، بحثبروز آسیب‌های اجتماعی جدید و مصادیق آن نیز از این قاعده مستثنی نبوده و متاسفانه جامعه هر روز با شکل و نوع خاصی از این معضل روبرو خواهد شد.

دبیر شورای هماهنگی استان، در پایان سخنان خود بیان داشت: لازم است تمامی دست‌ اندرکاران امر مبارزه با مواد مخدر، با درکی صحیح و آینده‌نگری مناسب، نسب به امر آگاه‌سازی و آموزش صحیح و به موقع افراد جامعه را در مقابل آفت خطرناک و مهلک اعتیاد، واکسینه کنند.

آسیب های اجتماعی استان فارس افزایش جمعیت افسردگی جامعه خانواده شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مبارزه با مواد مخدر مشکلات مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر