کد خبر: 317564 A

دبیر هیئت امنای آستان احمدی و محمدی خبر داد

ایلنا: دبیر هیئت امنای آستان مقدس احمدی و محمدی از راه‌اندازی مرکز تعاملات بین المللی آستان «حرم شاهچراغ» در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرنگارایلنا از شیراز، سیداحمدرضا دستغیب که دریک کنفرانس خبری سخن می‌گفت با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده توسط هیئت امنای آستان احمدی و محمدی تاکیدکرد:تمام اقدامات انجام شده در راستای توسعه حرم با هدف افزایش سطح خدمات به زائرین انجام شده است.

وی از تبدیل وضعیت 124 باب مغازه از مجموعه‌های حرم درضلع جنوبی صحن اصلی حرم شاهچراغ حدفاصل مسجدجامع عتیق و دارالشفا ء حرم به مراکز خدماتی خبرداد و افزود:این مغازه‌ها به مراکزی جهت اجرای فعالیتهای فرهنگی و مذهبی وارائه خدمات به زائرین  تبدیل وضعیت شده‌اند.

دبیر هیئت امنای آستان مقدس احمدی و محمدی با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک مرکز تعاملات بین‌المللی آستان راه‌اندازی می‌شود، ازحضور تعداد چشمگیری از جهانگردان در حرم شاهچراغ در سه ماه گذشته خبرداد و افزود: با تمهیدات انجام گرفته بازدید از حرم شاهچراغ به بسته‌های موجود در تورهای گردشگری شیراز برای ایرانگردان و جهانگردان افزوده شده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از افتتاح مجموعه دارالتامین حرم مطهر در هفته آینده خبر داد و افزود: این اقدام برای رفاه حال زائرین، برقراری امنیت و هماهنگی بیشتر بین حرم مطهر و دستگاه‌های مختلف مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

دستغیب همچنین افتتاح سالنهای آیت الله شهید دستغیب، ولایت، 2 سالن جانبی، زایر سراها، دانشکده جامع علمی، کاربردی برای برگزاری دوره‌های آموزشی را از دیگر اقدامات طرح توسعه حرم برشمرد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه هیئت امنای حرم با حضوراستاندارفارس افزود:بازنگری جانمایی اماکن مورد نیاز در طرح توسعه حرم را از مباحث مطرح شده در جلسه اخیر هیئت امنای آستان مقدس احمدی و محمدی بوده است.

دستغیب  تاکید کرد: ورود بخش خصوصی به طرح توسعه نیز در این نشست بررسی شد و مقرر شد که در طرح توسعه منازل و مکانهای تاریخی که به عنوان مکانهای میراثی خوانده می‌شود، مکان یابی و مورد شناسایی قرار گیرد و در طرح جایگاه مناسب و مطلوب داشته باشند تا بتوان از ظرفیت آنها برای تبدیل به اقامت گاههای سنتی استفاده شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در ارتباط با حضور بخش خصوصی در طرح توسعه حرم ورود جدی از سرمایه‌گذارانی است که قصد سرمایه‌گذاری را دارند که در طرح تفصیلی توسعه این امکان فراهم شده است.

دبیر هیئت امنای آستان مقدس احمدی و محمدی همچنین از افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در محدوده حرم مطهرو طرح «57 هکتاری» را دارند، درخواست کرد تا قبل از هر اقدامی اطلاعات لازم را از مجموعه‌های قانونی و ذیصلاح اخذ کنند.

دستغیب با اشاره به اینکه طرح «57 هکتاری» حرم مطهر مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی است، خاطرنشان کرد: برخی کاربری‌هایی که در این طرح مطرح شده است که نیاز به تغییرات و جانمایی جدید دارد که امروز در جلسه هیئت امنا کلیات آن به تصویب رسید و در صورتی که تغییرات جزئی باشد، در کمسیون ماده پنج و اگر در سطح کلان باشد باید به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی برسد.

وی با تاکید بر اینکه محور اصلی کار ها خدمات رسانی به زائران است، گفت: در حال حاطر زیارت برای زائران سخت شده است و آسان نیست و باید تمهیدات لازم صورت پذیرد تا از طرفیت گردشگران داخلی و خارجی بهره برداری شود.

نماینده مردم شیراز در خانه ملت همچنین افزود: دانشگاه جامع علوم اسلامی در یکی از بخشهای حرم مطهر پیش بینی شده است که دانشکده علوم قرآنی و معارف اسلامی را نیز در خود جای داده است.

وی از افتتاح مکان جدید دارالقرآن کریم حرم مطهر خبر داد و گفت: این مکان جدید نزدیک به 20 روز آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد تا حجم فعالیتهای قرآنی افزایش یابد که البته اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است و کرسی‌های تلاوت قرآن نیز به زودی در ساعات مشخص آغاز خواهد شد.

دبیر هیئت امنای آستان مقدس احمدی و محمدی با اشاره به اینکه تصویب طرح توسعه 2 برابری موزه حرم، اظهار داشت: تعداد زیادی اشیاء قدیمی و تاریخی از مخزن‌ها و گنجینه‌های حرم به دست آمده است که مرمت و بازسازی آن در حال انجام است و در این راستا فضای موزه حرم نیز برای نگهداری از این اشیاء تاریخی باید گسترش پیدا کند.

احمدرضادستغیب-حرم شاهچراغ
نرم افزار موبایل ایلنا