کد خبر: 333251 A

مدیر آموزش و پرورش شهرستان مُهر

ایلنا: مدیر آموزش و پرورش شهرستان مُهر گفت: طبق مصوبه هیات وزیران از آغاز سال 95 محدودیت‌هایی برای بی‌سوادان اعمال می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مُهر، ابراهیم سلامی مدیر آموزش و پرورش شهرستان مُهر در گفت‌وگویی به مناسبت هفته سوادآموزی افزود: در سال گذشته 113 نفر در دوره سواد آموزی  و 177 نفر در دوره تحکیم  و 50 نفر در دوره انتقال جذب داشته‌ایم. 

مدیر آموزش و پرورش مُهر، میزان قبولی در پایان دوره آموزشی از این میزان جذب را 21 نفر در سوادآموزی و 37 نفر در تحکیم و 27 نفر در دوره انتقال اعلام کرد.

وی با ارزیابی از وضعیت سواد آموزی در سال جاری اظهار کرد: امسال آمار جذب ما تا کنون 116 نفر در سواد آموزی و 38 نفر در دوره تحکیم  و 78 نفر در دوره انتقال می باشد. البته سهمیه ما 159 نفر در سواد آموزی است که تا رسیدن به آن فاصله اندکی مانده و افراد جذب شده هم اکنون مشغول تحصیل و طی کردن دوره  آموزشی هستند.

سلامی در پاسخ به اینکه بزرگترین مشکل سواد آموزی را چه می‌دانید، اضافه کرد: بزرگترین مشکل ما در جذب  و نگهداشت سواد آموزان است. معمولا بی‌سوادانی که تا کنون از قافله سوادآموزی عقب مانده‌اند چندان رغبتی به شرکت در کلاس‌ها از خود نشان نمی‌دهند. عواملی مانند وضعیت شغلی ، بی‌حوصلگی و دغدغه های ذهنی روزمره زندگی دلیل عدم ثبت نام یا ترک تحصیل آنها می‌شود.

سلامی با بیان راهکارهایی که برای جذب و نگهداشت بی سوادان به کارگرفته شده است، افزود: علاوه بر چاپ بنر و تهیه تراکت ها وچاپ اطلاعیه هایی که از مهرماه جهت جذب صورت گرفته است، دولت طرح های مختلفی را برای آسان کردن آموزش بی‌سوادان ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: طرح‌های دولت از جمله دو طرح خود آموز و روش فرد به فرد است که در طرح خود آموز، فرد بی‌سواد به کمک و پشتیبانی یکی از اعضای خانواده مسئولیت آموزش خود را به عهده می‌گیرد و در صورت قبولی 700هزار تومان پاداش دریافت می‌کند. در روش فرد به فرد یک نفر باسواد می‌تواند مسئولیت باسوادکردن یک بی‌سواد را به عهده بگیرد و در صورت قبولی فرد بی‌سواد 710هزار تومان حق الزحمه دریافت کرده و به شخص بی‌سواد نیز مبلغ 134هزار تومان پاداش داده می‌شود.

مدیرآموزش و پرورش مُهر ادامه داد: طبق مصوبه هیات وزیران از آغاز سال 95 محدودیت‌هایی برای بی‌سوادان از قبیل محدودیت در صدور و تمدید گواهینامه، پروانه‌های کسب و اشتغال، صدور پروانه‌های کشاورزی و دامداری و همچنین محدودیت در ارائه خدمات حمایتی کمیته امداد و بهزیستی اعمال می‌شود که لازم است افراد بی‌سواد جهت رفاه حال خود و رفع این محدودیت هر چه سریعتر برای ثبت نام به مدارس سطح شهرستان یا واحد سواد آموزی آموزش و پرورش مراجعه کنند.

نهضت سوادآموزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر