کد خبر: 359204 A

نایب رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز:

ایلنا: نایب رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شهر خوب را شهروند خوب می‌سازد اما ما وظیفه داریم شرایط لازم را برای خوب بودن شهروندانمان ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، مظفر مختاری صبح امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به حضور قابل توجه میهمانان نوروزی در ایام تعطیلات در شهر شیراز، افزود: مجموعه عوامل گسترده‌ای از جمله زحمات مجموعه شهرداری  دست به دست هم داد تا شیراز در مجموع میزبان خوبی برای میهمانان نورزوی باشد، اما نکته‌ای که می‌بایست از این به بعد در مدیریت زیباسازی و مبلمان شهری مورد توجه قرار گیرد، در نظر گرفتن  ایده  کارشناسان و انتظارات مردم در ساخت المان‌ها و حتی استفاده از رنگ‌هاست.

وی با بیان اینکه شهر شیراز یک اثر هنر ی بزرگ است افزود: برای حفظ هویت این اثر تاریخی مذهبی باید برنامه‌ریزی دقیقی داشت اما در عین حال باید به گونه‌ای عمل شود که پاسخ به نیاز شهروند در سایه ایده حفظ هویت سیمای بصری شهر به فراموشی سپرده نشود.

مختاری بر لزوم استفاده از روحیه هنری و تجارب هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی در ارائه ایده برای زیباسازی مبلمان شهری تاکید کرد و افزود:این کار از روزمرگی و تکراری شدن تصمیات در مبلمان شهری جلوگیری می‌کند، اما باید نظر در برنامه‌ریزی و اجرای مبلمان و زیباسازی شهری لحاظ شود.

نماینده مردم شیرازدر شورای اسلامی شهر در بخش دیگری از صحبت‌هایش به لزوم انتخاب کارشناسانه در استفاده از رنگ‌ها در مبلمان شهری اشاره کرد و گفت: رنگ یکی از مهم‌ترین عناصری است که می‌تواند به سادگی و با هزینه‌ای کمتر از ساخت‌وساز برای تعریف فضاها، در ایجاد حس وحدت و خلق حس مکان به ما کمک کند.

مختاری با اشاره به اینکه  با توجه به اینکه مبلمان شهری در بیشتر کشورهای دنیا از عناصر خوانای محیط محسوب می‌شود، افزود: رنگ این عناصر هم می‌تواند جزئی از هویت و خوانایی محیط شوند.

وی افزود: گاهی باید برخی از عناصر مبلمان مانند سطل‌های زباله، صندوق‌های پست و کیوسک‌های تلفن به شکل واحد رنگ شوند اما الزامی برای متحد بودن رنگ بقیه عناصر وجود ندارد و شرایط فرهنگی و بافتی هر منطقه در تعیین نوع و جنس رنگ تعیین کننده است.

مختاری با انتقاد از عدم کاربرد رنگ‌های گرم و شاد در مبلمان شهری افزود: متاسفانه نه تنها شیراز بلکه اکثر شهرهای ما خاکستری هستند و این باعث شده تا این‌گونه فکر کنیم که عناصر رنگی در شهرهای ما سیمای رنگارنگ زباله‌هایی باشد که در همه محیط‌های شهر خودنمایی می‌کنند.

زباله شهروند کمیسیون فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر