کد خبر: 363602 A

استاندار فارس:

استاندار فارس گفت: آموزه های سعدی الگوی زیست انسانی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، سید محمدعلی افشانی که شامگاه چهارشنبه در مراسم یادروز سعدی سخن می گفت، افزود: سعدی در اشعار خود خداترسی، پرهیزگاری و عمل صالح را از شروط حاکمان و مدیران روزگار می داند.

وی بابیان اینکه  سیره بزرگان دین در اشعار و ادبیات سعدی به وضوح قابل مشاهده است، گفت این سیره زمانی مشخص و بارز می شود که سعدی اشعارش را از نامه های حضرت علی (ع) به مالک اشتر برمی‌گیرد.

استاندار فارس ادامه داد: سعدی شاعر بلند آوازه ایران عظمت و بزرگی امام علی(ع) را چندان درک کرد که شجاعت و عظمت شیر خدا را در هیچ کسی ندید.

افشانی افزود: خصایص و نیک اندیشی ها سعدی نیاز امروز ما و تضمین فردا است و در اشعار دیگر خود پایه و اساس جامعه و حاکمیت را عدالت عنوان می کند.

وی با بیان اینکه نادیده گرفتن عدالت ثبات جامعه را متزلزل می کند، افزود: سعدی این نکته را می داند و بر این مهم تاکید دارد که وظیفه حاکم، ایجاد عدالت است.

استاندار فارس تصریح کرد: رابطه صحیح حاکم در اشعار سعدی دوری از ظلم و ستم و برقراری عدالت در جامعه است.

افشانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سعدی در اشعار خود در واگذاری امور به خردمندان تاکید دارد، اظهار داشت: خردمندان برای پیشگیری از ضایع‌شدن روزگار مردم لازم‌اند، بنابراین نتیجه می‌گیریم که گستردگی اطلاعات شیخ باعث شده که پندهای سعدی تاثیر فراوانی بر جامعه بگذارد.

وی افزود: خودبینی و خودپسندی در نظر سعدی اعتباری ندارد بلکه تواضع و فروتنی در مقابل مردم، اولویت است.

ادبیات امام علی جامعه حضرت علی دین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر