کد خبر: 381195 A

سرپرست آبرسانی شیراز از سد درودزن مطرح کرد:

ایلنا: سرپرست آبرسانی شیراز از سد درودزن گفت: رهاسازی آب کشاورزی از سد درودزن در شرایط فعلی سبب افزایش هزینه‌های تصفیه آب در تصفیه‌خانه کوه سبز می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان فارس، گودرز علیدوست در جمع کمیته فنی ایمنی آب شرب استان فارس با بیان اینکه رهاسازی آب از سد درودزن در شرایط فعلی سبب افزایش هزینه‌های تصفیه آب در تصفیه‌خانه کوه سبز می‌شود اظهار داشت: از آنجایی که 30 درصد آب شرب شهرستان شیراز و 70 درصد آب شرب شهرستان مرودشت، روستاها، شهرک‌ها و پادگان‌های واقع در مسیر این خط انتقال از سد درودزن تامین می‌شود پیشنهاد می‌شود رهاسازی آب کشاورزی تابع مجوز کمیته فنی ایمنی آب شرب استان باشد.

علیدوست گفت: باید دید در شرایطی که منابع آب زیرزمینی تأمین کننده آب شرب شیراز و مرودشت با کاهش آبدهی روبه‌رو شود و ورودی سد به حداقل ممکن برسد؛ کمیته فنی ایمنی آب شرب در چنین شرایطی چه برنامه‌ریزی و پیش‌بینی انجام داده است.

علیدوست با اشاره به اینکه براساس برنامه مدیریت منابع و مصارف باید حداقل دو سال ذخیره آب شرب در دریاچه سد داشته باشیم افزود: تعامل میان دستگاه‌ها در این کمیته ضروری است و این نشست فرصت خوبی برای توجیه دستگاه‌های مرتبط با موضوع توسط این اعضا درباره محدودیت‌های آب سد درودزن جهت رهاسازی آب کشاورزی است تا جاییکه اگر آبی برای رهاسازی درخواست شود این کمیته نیز در این تصمیم‌گیری دخیل باشد.

رئیس اداره بهره‌برداری و نگهداری از سد و نیروگاه درودزن افزود: حجم نرمال دریاچه سد درودزن 960 میلیون متر مکعب است که حجم فعلی مخزن سد به 334 میلیون متر مکعب رسیده است که از این میزان، 330 میلیون متر مکعب حجم پایداری سد درودزن محسوب می‌شود. این سد با 35 میلیون متر مکعب تبخیر سالانه آب دریاچه روبه‌رو است و در صورت وجود طرح یا ایده پژوهشی جهت مقابله با تبخیر آب و تخلیه مخزن دریاچه درودزن، از آن استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه به خط آبرسانی به شیراز و مرودشت از سد درودزن اشاره کرد و ضمن بیان توضیحات فنی درباره این خط گفت: حجم آب شرب مصرفی سالیانه شیراز 105 میلیون متر مکعب است که 70 میلیون متر مکعب آن از آب های زیرزمینی و مابقی از دریاچه سد درودزن تامین می‌شود که خط اول آبرسانی در مجموع با سه ایستگاه پمپاژ، 1 واحد تصفیه‌خانه، 1 واحد ازن‌زنی و چهار واحد کلرزنی در حال تولید، تصفیه و انتقال آب به مشترکان مناطق یاد شده است.

علیدوست خاطرنشان کرد: در مجموع 138 هزار متر مکعب مخزن آب شرب در مسیر خط انتقال آب وجود دارد که جهت بهبود کیفیت آب، این مخازن سالیانه دو مرتبه شستشو و ضدعفونی می‌شوند هزینه مواد شیمیایی که در تصفیه خانه استفاده می شود سالی 600 میلیون تومان است.

وی افزود: شرکت‌های آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب شهری، روستایی و استان، همه مشتری گاز کلر هستند و با توجه به نبود این گاز در استان، باید آنها را از استان‌های تهران، اصفهان و سمنان تهیه کنیم که این امر هزینه‌بر و مشکل است جا دارد با توجه به نیاز شرکت‌ها و وجود پتانسیل تولید گاز کلر در استان فارس، برنامه‌ریزی لازم جهت تولید این گاز که جهت میکروب‌زدایی و رفع آلودگی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد صورت پذیرد.

وی با اعلام اینکه طی سه سال اخیر با هزینه کردن 30 میلیارد ریال از اعتبارات جاری آب منطقه ای فارس، مجموعه تصفیه‌خانه به طور کامل نوسازی و بهسازی شده است گفت: همچنین با هزینه کرد حدود 87 میلیارد ریال، اقدام به احداث و توسعه تصفیه‌خانه موجود شده که در مجموع با احداث تصفیه‌خانه فیلترهای تحت فشار،700 لیتر در ثانیه به ظرفیت تصفیه آب تصفیه‌خانه موجود اضافه شده است.

سرپرست آبرسانی شیراز از سد درودزن همچنین استاندارد بودن تصفیه‌خانه و آزمایشگاه را در حدی دانست که در سال‌های اخیر هیچ گونه مکاتبه‌ای از سوی واحدهای نظارتی در مورد کیفیت آب نداشته‌ایم. میزان کدورت مجاز برای آب شرب عدد 5 و میزان مطلوب یک است، در صورتیکه پس از بازسازی و نوسازی مجموعه تصفیه‌خانه کوه سبز، این عدد به0.8 رسیده که استاندارد بسیار مطلوبی برای آب شرب است.

آب و فاضلاب آلودگی آب استاندارد کشاورزی تولید گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر