کد خبر: 205623 A

امام جمعه غرب تهران در جمع فعالان فرهنگی و هنری:

مشکلات فرهنگی را در شهر ما کسانی ایجاد می‌کنند که ولایی حرف می‌زنند و سکولار عمل می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر صالح نیا؛ امام جمعه و نماینده ولی فقیه در غرب تهران در نخستین جلسه اتاق فکر فعالان فرهنگی و هنری شمال و غرب تهران گفت: مشکلات فرهنگی را در شهر ما کسانی ایجاد می‌کنند که ولایی حرف می‌زنند و سکولار عمل می‌کنند.
به گزارش ایلنا نخستین جلسه اتاق فکر فعالان فرهنگی و هنری شمال و غرب تهران دیروز سه شنبه۲۵ شهریور با حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر صالح نیا امام جمعه غرب تهران به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران برگزار شد.
محمد صادق افراسیابی؛ سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران درباره علت برگزاری این اتاق فکر گفت: در دو سال گذشته چهل و هفتمین جلسهٔ شورای فرهنگ عمومی استان تهران مصوبه‌ای را داشت که در هر منطقه‌ای اتاق فکر فرهنگی شکل بگیرد که این مصوبه تقریبا همزمان با انتصاب دکتر صالح نیا به عنوان امام جمعه و نماینده ولی فقیه در غرب بود. بر همین اساس پس از برگزاری جلسات متعدد با ریاست و معاونین دفتر امام جمعه تصمیم گرفته شد که اتاق فکر فرهنگی و هنری ویژه نهاد‌ها و فعالان غرب تهران هم مانند سایر نقاط استان تهران به ریاست امام جمعه و نمایندهٔ ولی فقیه در این منطقه شکل گیرد.
وی در ادامه افزود: نخستین جلسه با میزبانی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شمال تهران برگزار شد تا این شورا در ادامهٔ کار خود بتواند منشا خیر و برکت در حوزه‌های مختلف فرهنگی با راهبری امام جمعه محترم غرب تهران باشد.
افراسیابی با اشاره به برگزاری موفق نمایشگاه قرآنی رمضان و مردم با همکاری شهرداری منطقه ۱، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسات قرآنی نظیر موسسه شکوفه‌های انتظار، انجمن خوش نویسان غرب تهران و ماهنامهٔ شهرزاد خاطرنشان ساخت: برگزاری این نمایشگاه نشان داد که اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شهرداری تهران و سایر نهاد‌ها تعامل خوبی داشته باشد می‌تواند منشا انجام کارهای بزرگ فرهنگی در مناطق مختلف تهران باشد. بنابراین ما باید به دنبال انجام چنین کارهای مشترکی با همکاری شهرداری‌های غرب تهران، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، اداره اوقاف و امور خیریه و بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در غرب تهران باشیم و صد البته باید کار‌ها را به کانونهای فرهنگی هنری مساجد، موسسات قرآنی و موسسات فرهنگی و هنری واگذار کرده و خودمان صرفا وظایف هدایتی، حمایتی و نظارتی را بر عهده گرفته و از تصدی‌گری به شدت پرهیز کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر صالح نیا امام جمعه و نمایندهٔ ولی فقیه در غرب تهران ضمن معرفی افراسیابی به عنوان دبیر اتاق فکر فعالان فرهنگی و هنری غرب تهران، در سخنانی گفت: بزرگ‌ترین مشکل ما در حوزه فرهنگ، خودمان هستیم. امروزه شاهد هستیم که گروهی از مسئولین با بودجه‌های نظام جمهوری اسلامی که در دست دارند، بجای اینکه در گسترش موسسات فرهنگی و قرآنی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا سازمان تبلیغات اسلامی تلاش کنند، این بودجه را صرف هزینهٔ برگزاری جشن‌هایی در پارک‌ها و بوستانهای مناطق مختلف غرب تهران کرده و خروجی جز برگزاری برنامه‌های رقص و آواز در پارک‌های تهران ندارند.
وی خاطر نشان کرد: مشکلات فرهنگی را در شهر ما کسانی ایجاد می‌کنند که ولایی حرف می‌زنند و سکولار عمل می‌کنند.
وی در پایان با دعوت مسئولین به همدلی و یکپارچگی اظهار داشت: اولین راهکار این است که ما خود با هم یک صدا شویم و سلیقه‌هایمان را به هم نزدیک کنیم و باور داشته باشیم که نماز جمعه مهم‌ترین حرکت و فعالیت فرهنگی در هر منطقه است. از سیاست زدگی دوری کنیم و توجه داشته باشیم مسائلی در منطقهٔ غرب تهران وجود داد که اگر بصورت جدی توسط ارگانهای مختلف پیگیری نشود هم چوب دشمن را خواهیم خورد و هم چوب خدا را. بنابراین خواهشم از تمامی عزیزان این است که با جدیت بیشتری فعالیت کنند.
حجه الاسلام امینیان؛ سفیر سابق ایران در امارات و یمن از دیگر فعالان فرهنگی غرب تهران در ادامه این جلسه با اشاره به فعالیت‌های خود در حوزه فرهنگ و سیاست گفت: من در زمان شهید رجایی سفیر یمن بودم که در آن دوران یمن جولانگاه صدام بود و تمامی عناصر امنیتی یمن از عراق بودند. در آن موقع سفیر ایران در یمن تحت تعقیب عناصر عراقی بود ولی امروز شاهد این هستیم که به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و حضور ولایت فقیه در کشور، مردم یمن خواستار حکومتی همانند حکومت ما هستند.
وی افزود: در گذشته این طور نبود که ما در زمان جنگ تحمیلی در تمام کنفرانس‌های بین المللی نماینده‌ای داشته باشیم اما امروزه با تدبیر مقام معظم رهبری در تمامی کنفرانس‌های بین المللی و اسلامی حضور داریم. بنابراین حال که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در تمام دنیا جایگاه بالایی پیدا کرده است و این حاصل خون‌هایی است که ریخته شده و خون دلهایی است که خورده شده، ما باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم و راهکارهایی داشته باشیم و این راهکار‌ها از خانهٔ ما شروع می‌شود. توصیهٔ من به مسئولین فرهنگی و هنری غرب تهران این است که ضمن توجه به برگزاری این شورا، به خانواده‌های خود توجه کنند و بدانند که مسئولین و خانواده‌های آن‌ها بیشتر از سایرین در معرض قضاوت هستند و خدای ناکرده اگر یک مسئول یا خانواده آن دست به خطایی زند دیگران نسبت به عملکرد مسئولین بدبین شده و نظام از ناحیه چنین افرادی آسیب خواهد دید.
نسرین زادمهر؛ مدیر مسئول موسسه قرآنی شکوفه‌های انتظار نیز در سخنانی گفت: من ۱۲ سال است که در منطقه ۲۲ فعالیت قرآنی می‌کنم و بیش از ۱۰۰۰ قرآن آموز یک جزئی و حافظ کل قرآن در موسسه ما تربیت شدند و از فعالان قرآنی و فرهنگی در این منطقه بوده‌ام. ولی تا کنون به غیر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری منطقهٔ ۲۲ همکاری شایان توجهی از سوی سایر مسئولین فرهنگی غرب تهران با اینجانب صورت نگرفته است. اگر نهادهای فرهنگی غرب تهران دست به دست هم دهند این موسسه ده‌ها طرح جذاب برای برگزاری جشنواره‌های قرآنی در سطح کودکان و نوجوانان و برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های قرآنی دارد که می‌تواند گروه‌های مختلف مردم را جذب کرده و انشاء الله شاهد یک انقلاب قرآنی در منطقه غرب تهران خواهیم بود.
همچنین در ادامه حجت الاسلام رضا کریمی؛ سرپرست اداره اوقاف شمال غرب تهران، حجت الاسلام و المسلمین قربان‌پور، مدیر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در منطقه ۲۲، حجت الاسلام محمد رضا آشوری؛ معاون امور مساجد غرب تهران، مجید رفیعی، مدیر فرهنگی منطقه ۲ تهران، حسن میرزایی؛ رئیس انجمن اسلامی شرکت ایران خودرو، مسعود رکنی؛ جانشین بسیج عمار یاسر و معاونین فرهنگی اجتماعی شهرداری‌های مناطق ۲۱،۲۲، ۱۲،۵ و ۱۸ تهران از دیگر کسانی بودند که در این جلسه به بیان نظرات خود در خصوص مسائل فرهنگی و هنری غرب تهران پرداختند.
بر اساس مصوبات نخستین جلسهٔ اتاق فکر فرهنگی و هنری غرب تهران مقرر شد دومین جلسهٔ اتاق فکر به میزبانی یکی از دستگاه‌های عضو با موضوع آسیب‌شناسی سبک پوشش در ماه آتی تشکیل و مدل همکاری نهادهای فرهنگی غرب تهران برای ترویج سبک زندگی اسلامی در عرصه پوشش تدوین شود

گروهی امروز ولایی حرف می‌زنند ولی سکولار عمل می‌کنند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر