کد خبر: 229765 A

حسین نوش‌آبادی:

اجلاس وزیران اطلاع رسانی اسلامی در تهران، فرصت خوبی است که جمهوری اسلامی ایران موازین فرهنگی خود را به طور روشن مطرح کند. زدودن زنگارهای خرافی و نگاه های متحجرانه در جهان اسلام که با ابزارهای ترور و خشونت چهره اسلام را خدشه‌دار کرده‌اند از بحث‌های مهم این اجلاس است.

نشست خبری سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز ۱۱ آذر ماه در سالن فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ حسین نوش‌آبادی در این نشست با بیان اینکه دهمین اجلاس وزیران اطلاع‌رسانی اسلامی از رخدادهای مهم ماست اظهار داشت: این ارتقای سطح همکاری‌های رسانه‌ای و ارتباط‌رسانی کشورهای اسلامی حائز اهمیت است. این اجلاس با شعار همگرایی رسانه‌ای برای استقرار صلح و آرامش اسلام تا سیزدهم آذرماه، در تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: این اجلاس با هدف افزایش تحکیم وحدت، ارائه تصویر مناسب از اسلام و کشورهای اسلامی در سطوح مختلف برگزار می‌شود. نشست کارشناسان ارشد این اجلاس از دیروز آغاز شده و از فردا ۱۲ آذر ماه مراسم افتتاحیه این اجلاس برگزار خواهد شد. این سازمان با داشتن ۵۷ عضو از ۴ قاره جهانی یکی از سازمان‌های تاثیرگذار بین‌المللی در عرصه‌های مختلف سیاسی اقتصادی و اجتماعی است که نقش مهمی در همگرایی کشورهای اسلامی ایفا می‌کند.

نوش‌آبادی با اشاره به اینکه برگزاری این اجلاس در تهران فرصتی است که جمهوری اسلامی ایران موازین فرهنگی خود را به طور روشن مطرح کند، افزود: تلاش برای صلح و امنیت و عدالت و ثبات در تمام کشورهای اسلامی و مبارزه با گروه‌های افراطی اسلامی که باعثلکه‌دار کردن چهره‌ اسلام شده‌اند از اهداف این اجلاس است. همگرایی رسانه‌ای و تلاش هماهنگ برای تبیین مواضع اصولی و دیدگاه‌های ناب اسلامی در حوزه‌های مختلف که نیاز جهان اسلام است در این اجلاس بررسی می‌شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: زدودن زنگارهای خرافی و نگاه‌های متحجرانه در جهان اسلام که با ابزار ترور و خشونت سیمای اسلام را مخدوش کرده‌اند و با شعار خلافت اسلامی بدترین و فجیع‌ترین جنایات را علیه ملت اسلامی و غیراسلامی انجام می‌دهند و با این حرف‌های جاهلانه آب به آسباب دشمن می‌ریزند، از ادهداف این اجلاس است. هم اندیشی مسئولان نهادهای رسانه‌ای اسلامی برای جریان‌سازی فرهنگی با بهره‌گیری از ابزار قدرتمند رسانه، به منظور توانمندسازی حوزه اطلاع‌رسانی کشورهای اسلامی از موضوعات مهم این اجلاس است.

وی ادامه داد: کشورهای اسلامی تلاش کنند اطلاع‌رسانی را با خبرگزاری‌های جهان اسلام پر کنند تا با تربیت نیروهای مناسب و استفاده از ظرفیت‌های بومی و بهره‌مندی از ابزار رسانه اسلام را به عنوان دین مهربانی و صلح و دوستی به جهانیان معرفی کند.

نوش‌آبادی اظهار داشت: تاکنون ۹ اجلاس در کشورهای مختلف برگزار شده و این دهمین اجلاس است اولین اجلاس وزیران اطلاع رسانی در سال ۶۸ در جده برگزار شد دومین اجلاس در سال ۷۰ در قاهره سال ۷۴ در سوریه سال ۷۶در سنگال سال ۷۸ در تهران، ۸۱ در قاهره و امروز دهمین اجلاس در تهران برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با این خبر که وزارت ارشاد اسلامی ستاد صیانت و حمایت از محصولات فرهنگی را منحل ساخته است گفت: این ستاد ماموریت و وظایفش تعیین نشده است. وظایف این ستاد به معاونت‌ها و بخش‌های تخصصی خود واگذار شده است. هر کدام از حوزه‌های تخصصی و معاونت‌های خاص وظایف خود را در حوزه خودشان انجام می‌دهند. اینچنین نیست که یک حوزه مسئولیت صدور مجوز و حمایت را داشته باشد اما نظارت برای یک حوزه دیگر باشد.

وی افزود: واگذاری نظارت به بخش‌های مرتبط انجام گرفته است. اعتقاد داریم ماموریت ستاد تعطیل نمی‌شود بلکه به بخش‌های مربوط به خود واگذار می‌شود. ما نمی‌توانیم بگوییم سازمان سینمایی فقط مجوز فیلم بدهد اما در نظارت بر محصولات سینمایی نقشی نداشته باشد بلکه باید بر محورهایی که می‌دهد نظارت کند.

وی همچنین درباره بازی‌های رایانه‌ای گفت: باید از کودکان و نوجوانان حمایت شود بازار پر از بازی‌های رایانه‌ای است که مناسب با سن کودکان نیست. تلاش برای توسعه همکاری‌های بین‌المللی برای تولید بازی‌های رایانه‌ای کودکان امری ضروری است که شورای انقلاب فرهنگی به طور جدی آن را دنبال می‌کند تا شاهد این هرج و مرج در بازار بازی‌های یارانه‌ای نباشیم. باید برای آموزش و حمایت از کودکان تلاش کنیم.

کشورهای اسلامی باید اسلام را به عنوان دین مهربانی به جهان معرفی کنند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر