کد خبر: 241822 A

شاخص‌های نهایی و جدول طرح رتبه‌بندی روزنامه‌ها منتشر شد.

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، اجرای طرح رتبه‌بندی روزنامه‌های کشور را با هدف ارتقای کیفی مطبوعات و ارزش‌گذاری حرفه‌ای بین رسانه‌ها آغاز کرد.

به گزارش ایلنا؛ این طرح که پس از مباحثاولیه در کارگروه «توسعه مطبوعات» به صورت پیش‌نویس منتشر شده بود پس از جمع آوری نظرات کار‌شناسی، نهایی و اکنون به منظور اجرا منتشر می‌شود. بر این مبنا مدیران مسئول روزنامه‌های کشور باید اطلاعات و مستندات لازم را مطابق جدول رتبه بندی تهیه و به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی ارسال کنند.

این طرح برای تعیین رتبه‌های روزنامه‌ها در ۶ ماهه اول سال ۹۳ انجام می‌گیرد و حضور در فرآیند رتبه‌بندی، داوطلبانه است. همچنین این جداول بر اساس خود اظهاری مدیران مسئول تکمیل و سپس در کارگروه ذیربط، بررسی می‌شود. نتایج این رتبه بندی جایگزین ضریب کیفی روزنامه‌ها(در دستور العمل‌های یارانه مطبوعات و آگهی‌های دولتی) خواهد شد. ضمن اینکه اعلام عمومی امتیازات نهایی منوط به تمایل اکثریت مدیران مسئول خواهد بود.

شاخص‌های این طرح، عمدتاً بر اساس اصول و قالب‌های روزنامه‌نگاری و مدیریتی تدوین شده و برخی مؤلفه‌های هنجاری(نظیر اخلاق حرفه‌ای، رسالت مطبوعاتی و مسئولیت حرفه‌ای) جداگانه بررسی می‌شود. همچنین برای تکمیل ردیف‌های ۱ تا ۹، شش روز به صورت مساوی برای همه روزنامه‌ها ملاک بررسی است که تاریخ آن‌ها به شرح زیر است: شنبه ۲۳ فروردین، یکشنبه ۱۴اردیبهشت، دوشنبه ۱۹خرداد، سه شنبه ۲۴ تیر، چهارشنبه ۲۹ مرداد، پنج شنبه ۶ شهریور.

اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی از مدیران مسوول روزنامه‌های کشور خواسته جداول مربوط به رتبه‌بندی

معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر