کد خبر: 257020 A

محمد مهدی عسگر پور:

ایلنا: آدم‌ها در یک روستا الزاماتی برای زندگی جمعی دارند که در شهر مطلقاً کاربرد ندارد و بر عکس در بعضی حوزه‌ها الزاماتی ندارندکه در زندگی شهری آن‌ها الزامی‌اند

 به گزارش ایلنا ،محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما درباره سینمای شهری به روابط عمومی پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر گفت: در عصر جدید هر فیلمی که در آن شهرنشینی به عنوان یکی از پایه‌های اصلی آن دیده شود فیلم شهری محسوب می‌شود و مهم تنها شهر تهران نیست بلکه شامل همه شهرهای ایران می‌شود ضمن اینکه به طور کلی هر فیلمی که معادلات زندگی شهری گسترده را داشته باشد در این دایره گنجانده می‌شود.

 بوی با بیان اینکه فرهنگ شهرنشینی بسیار مهم است، افزود: به نظر می‌آید ما اکثرا با قاعده روستانشینی در شهر زندگی می‌کنیم البته قاعده روستانشینی نه به این منظور که از روستا به شهر آمده‌ایم بلکه به این معنی که آدم‌ها در یک روستا الزاماتی برای زندگی جمعی دارند که در شهر مطلقاً کاربرد ندارد و بر عکس در بعضی حوزه‌ها الزاماتی ندارندکه در زندگی شهری آن‌ها الزامی‌اند، وجابجاکردن این الزامات بهم ریختگی بوجودمی آورد. البته بعضی وقتهابه قاعده روستانشینی هم پایبندنیستیم، خلاصه اینکه نوع زیست جامعه شهرنشین درکشورمان تطابق چندانی باشهرنشینی درکشورهای توسعه یافته ندارد.
مدیرعامل خانه سینما ادامه داد: یک نمونه بارز اینکه امروزه در تهران ازنانوایان سوال کنیدکه درطول یک روزکاری چقدرشاهدنزاع ودرگیری مشتریان هستندبندرت نانوایی خواهدگفت هیچ البته نانوایی‌هایی وجود دارد که مانند بانک شماره می‌دهند و ما حاضرهستیم مسافتی را طی کنیم تا نان مورد نظرتان را تهیه کنیم زیرا می‌دانیم حداقل لازم نیست تا پیراهنمان برای گرفتن یک نان در صف‌های طولانی پاره شود و یا سر یک نان دعوا کنیم.
عسگرپور با بیان اینکه ایستادن در صف به شکلی که درجوامع شهری ماست تاسف باراست، خاطرنشان کرد: درباره بسیاری از موارد در تهران با این وضعیت مواجه هستیم بنابراین اگر جشنواره‌ای بتواند به فرهنگ شهرنشینی در قالب یک فیلم، همایش و یا سمینار کمک کند ثواب بزرگی است.
وی همچنین گفت: نکته بسیار مهم و ضروری که باید در جشنواره فیلم شهر به آن توجه داشت اینکه با توجه به موضوعی که این جشنواره دارد و باتوجه به عمومی بودن آن آثار مربوط به این جشنواره را طوری نمایش دهند که همه مردم بتوانند آن‌ها را ببینند.
کارگردان فیلم «مه‌مان داریم» گفت: اتفاق مهم و خوب این است که شهرداری و زیرمجموعه آن سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جشنواره فیلم شهر را برگزار می‌کند زیرا به جز شهرداری نهاد دیگری انگیزه لازم برای برگزاری چنین جشنواره‌ای با این موضوع را ندارد. واقعیت این است که دکتر قالیباف شهردار تهران در طول چند سال اخیر موفق‌ترین شهردار در طول تاریخ شهرنشینی تهران بوده است.
عسگرپورادامه داد: این همه فضای سبز در شهری با این گستردگی آفرین دارد البته در کنار آن ایرادات دیگری هم وجود دارد به عنوان مثال، این همه برج‌ها که در جاهایی که اصلا امکان ساخت برج وجود ندارد ساخته شد و مهم‌تر، نداشتن نقشه جامع تهران. این‌ها مسائلی است که به شهرداری و شورای شهر برمی گردد و‌ای کاش در جشنواره شهر به این موضوع هم پرداخته شود.
کارگردان فیلم «قدمگاه» گفت: یادم می‌آید زمانیکه در شهرداری بودم دکترقالیباف روی مفهومی تاکید داشت با اینکه در مقاطعی با آن شوخی شد اما‌ای کاش اجرا شود وآن فرهنگ محله‌ای بود اینکه فرهنگ محله‌ای ما قبلا به چه شکلی بود. به عنوان مثال، محله بهار محله‌ای است که یک سری ساختمان مسکونی- تجاری و صنفی در آن وجود دارد و نکته اینجاست که یک صنف چگونه توانسته در این محله ساختمانی بگیرد و محله را از حالت محله مسکونی خارج کند. این اتفاقی است که در همه جای تهران افتاده بنابراین‌ای کاش می‌شد که این جشنواره به این نوع موضوعات بپردازد.
وی در ادامه افزود: شهرداری پارک‌ها، ساختمان‌ها و جاده‌های خوبی ساخته و در این بخش بسیار موفق عمل کرده است اما در بخش مسکونی هم ایراداتی دارد اینکه محله‌هایی رابدون طرح مشخص وازپیش فکرشده از حالت مسکونی خارج کرده است به گونه‌ای که دیگرباه‌مان شعارمحله گرایی سازگاری نداردیعنی ساختمان‌های اداری و مسکونی به گونه‌ای درکنارهم قرارگرفته اندکه دائم برای هم مزاحمت ایجادمی کنند. وبخشی ازعصبیت‌های اجتماعی ازهمین جاشروع می‌شود.

جشنواره فیلم شهر محمد مهدی عسگرپور خانه سینما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر