کد خبر: 258719 A

در نشست خبری مدیر عامل صندوق اعتباری هنر مطرح شد:

ایلنا: اهالی رسانه باید از طریق رسانه‌ای که در آن مشغول بکار هستند بیمه شوند. / تمامی بیمه‌های تکمیلی باید ازطریق صندوق اعتباری هنر انجام شود. /تعدادی از مدیران ارشد ارشاد در دولت قبل از صندوق وام گرفته بودند.

 به گزارش خبرنگار  ایلنا، نشست خبری غلامرضا خلیل ارجمندی مدیر عامل صندوق اعتباری هنر صبح امروز یک شنبه 17 اسفند در حالی برگزار شد که وی بر لزوم توجه به اقتصاد، فرهنگ و همچنین قانونمند شدن حمایت‌های بیمه‌ای از هنرمندان و روزنامه نگاران و خبرنگاران تاکید کرد.

خلیل ارجمندی با اشاره به مشکلات اهالی فرهنگ و هنر گفت: هنرمندان روزنامه نگاران، ‌خبرنگاران و نویسندگان علیرغم جذابیت‌ها و ظاهر زیبایی که زندگی آن‌ها دارد اما از لحاظ معیشتی دچار مشکلات زیادی هستند به همین دلیل ما تلاش داریم در چارچوب قانون از آن‌ها حمایت کنیم.

وی افزود: چهار خدمت بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی، طرح تکریم و مستمری، ‌وام را ما به اعضای صندوق خود ارائه می‌کنیم و تاکیدداریم این خدمات فقط به اعضای صندوق ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته صندوق حمایت از روزنامه نگاران و هنرمندان ۳۵ میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهی داشته است گفت: گروهی سال قبل و در دولت قبل از طریق این صندوق بیمه شده بودند که عضو صندوق نبودند و یا براساس مناسبات دیگر بیمه شده بودند لذا ما در اولین کار اعضای خود را راستی آزمایی کردیم و قرار شد افراد مجدد عضو شوند و هم اکنون ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر عضو شده‌اند.

ارجمندی افزود: لیست بیمه‌ای که سال قبل رد می‌شد ۲۳ هزار نفر بود که بعد از بررسی‌ها این لیست به ۱۳ هزار نفر تقلیل پیدا کرد و در سال ۹۴ نیز فقط افرادی که عضو صندوق باشند می‌توانند بیمه تامین اجتماعی شوند و بیمه افراد غیر عضو قطع می‌شود و آن‌ها فرصت دارند سه ما ه نسبت به تطبیق شرایط خود اقدام کنند.

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر افزود: فقط کسانی می‌توانند از خدمات صندوق استفاده کنند که در گروه هنرمندان، روزنامه نگاران، خبرنگاران و نویسند گان باشند. لذا بعد از بررسی‌ها ما در سال آینده علاوه بر پرداخت بدهی گذشته سازمان تامین اجتماعی حدود ده هزار نفر را جدید بیمه می‌کنیم.

وی درباره بیمه تامین اجتماعی خبرنگاران و روزنامه نگاران گفت: خبرنگاران و روزنامه نگاران می‌توانند عضو صندوق شوند اما براساس تصمیم معاونت مطبوعاتی بیمه تامین اجتماعی آن‌ها باید از طریق بنگاه مطبوعاتی که در آن شاغلند پرداخت شود در عوض دولت هزینه بیمه را به مدیران مسئول مطبوعات پرداخت می‌کند.

وی افزود: اگر خبرنگار و روزنامه نگاری که توسط بنگاه مربوطه خود بیمه نشود آن خبرنگار می‌تواند شکایت کند و وزارت ارشاد بررسی می‌کند وجرایمی را برای مدیران مسئول و صاحبان امتیاز در نظر گرفته وحتی ممکن است به خاطر بیمه نکردن خبرنگاران مجوز یک نشریه یا رسانه باطل شود.

ارجمندی افزود: از طرف دیگر اگر روزنامه نگار یا خبرنگاری نتواند به دلایل قانونی از طرف محل کار خود بیمه شود می‌تواند ادله خودرا ارائه کندو صندوق وی را بیمه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بیمه تکمیلی یکی دیگر از برنامه‌های اصلی صندوق اعتباری هنر است گفت: ما دربحث بیمه تکمیلی به دنبال آن هستیم که بسته‌های مختلفی را با خدمات مختلف ارائه کنیم تا اعضای صندوق هر بسته‌ای را براساس نیاز خود انتخاب کنند.

وی با اشاره به مشکلاتی که هنرمندان به تازگی بر اثر عدم انجام تعهدات یک بیمه طلایی برایشان به وجودآمده گفت: دولت قبلی مبلغ ۵ میلیارد تومان را به یک نهاد یا انجمن هنری و سینمایی داده است و آن‌ها نیز در سال اول قرارداد بیمه‌ای را با یکی از شرکت‌های بیمه بسته‌اند برای سال بعد تصور کرده‌اند که این قرارداد بیمه می‌تواند ادامه داشته باشد و دولت دوباره آن پول را پرداخت می‌کند و دوباره بیمه را ادامه داده‌اند اما در میانه راه پول پرداخت نشده است.

ارجمندی افزود: باید همه کار‌ها قانونی باشد چرا زمانی که یک مجرای قانونی برای انجام امور بیمه وجود داردنهاد ریاست جمهوری و یا دولت باید به یک انجمن و یا حتی نهاد صنفی پولی خارج از چارچوب قانون بدهد؟

وی افزود: متاسفانه افرادی که از این بیمه طلایی استفاده می‌کردند با مشکل مواجه شدند و تعدادی از آن‌ها دچار بیماری‌هایی همچون سرطان هستند ولی ما تلاش کرده‌ایم که با پرداخت کمک هزینه درمان مشکلات این بیماران سرطانی را حل کنیم.

ارجمندی در باره پرداخت مستمری به هنرمندان گفت: برای کمک به هنرمندانی که از هیچ محلی درآمد ندارند مبلغی ماهیانه بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به شکل مستمری پرداخت می‌شود البته این مستمری در دولت قبل به شکلی پرداخت می‌شد که حتی افرادی بودند که در ونکور کاندا زندگی می‌کردند اما مستمری دریافت می‌کردند. همچنین دربحث تکریم حدود ۴۵۰ نفر از هنرمندانی که سن زیادی دارند وشورای هنرمندان ما آن‌ها را تایید کرده مبلغ ۱۸۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

مدیر عامل صندوق اعتبار هنر با اشاره به اینکه در بحث وام‌ها وام بلاعوض حذف شده است گفت: وام بلاعوض معنا ندارد بلکه آن کمک بلاعوض است متاسفانه در دولت قبل تعدادی از مدیران ارشد ارشاد از این صندوق وام گرفته بودند و گروهی نیز وام ودیعه مسکن گرفته بودند که ما در دوره جدید بیشتر این وام‌ها را عودت وپس گرفتیم و حتی بخشی از این وام‌ها از حقوق آن‌ها کسر و به صندوق بازگردانده شد.

وی ادامه داد: تاکنون ما ۱۶۰ فقره وام به ارزش ۲۰۰ میلیون تومان به شکلهای مختلف به اعضای صندوق پرداخت کرده‌ایم و به دنبال آن هستیم که با کمک بانکهای دیگر وامهای قرض الحسنه پرداخت کنیم.

ارجمندی با اشاره به بودجه این صندوق گفت: ما در ماه سه میلیارد تومان برای بیمه تامین اجتماعی، بیمه مستمری و بیمه تکمیلی در حالی پرداخت می‌کنیم که در شش ماه اول سال بودجه‌ای از طرف وزارت خانه پرداخت نشده است. بودجه سال قبل ما ۲۷ میلیارد تومان و هزینه قطعی ما در سال ۹۳، ‌۳۶ میلیارد تومان است اما ما تاکنون فقط ۶ میلیارد تومان در یافت کردیم.

مدیر عامل صندوق اعتبار هنر با اشاره به اینکه در دوره گذشته اتفاقات جالبی در این صندوق افتاده است گفت: علاوه بر وامهایی که به مدیران وزارت ارشاد داده شده بورس خرید وفروش سهام در این صندوق انجام می‌شده است و یا اینکه برای خرید پروژه‌های تفریحی در شهرهای دیگر مبالغ زیادی هزینه شده است.

وی بحث اقتصاد فرهنگ و هنر را بسیار مهم دانست و گفت: امروز بحث اقتصاد هنر تحت اقتصا دخلاق بسیار مهم است و د ه درصد کل اقتصاد دنیا را شامل می‌شود امروز گردش مالی این بخش ۸ هزار و۲۰۰ میلیارد دلار درسال است و سهم کشور ما از این مبلغ بسیار اندک است.

وی توجه به صنایع فرهنگی، ‌تقویت صنوف فرهنگی و انجمن‌ها تاسیس کنفدراسیون‌هایی همچون صنعت چاپ و فرهنگ و هنر را از راهکارهای رشد اقتصاد فرهنگ دانست و افزود: به زودی صندوق نیکوکاری هنر با سرمایه اولیه ۵ میلیارد تومان در بورس ثبت و مورد پذیره نویسی قرار می‌گیرد همچنین بیمه محصولات هنری مورد توجه جدی است زیرا مثلا موزه هنرهای معاصر بیش از دو میلیارد یورو آثار هنری دارد اما هیچ کدام از آثار بیمه نیستند. از طرف دیگر باید حضور ما در حراج‌هایی همچون کریستی و یا بازارهای هنری دیگر تقویت شود.

ارجمندی در پاسخ به این سوال که آیا صندوق در ساخت فیلم و سریال سرمایه‌گذاری کرده یا خیر گفت: صندوق هرگز در ساخت هیچ فیلمی سرمایه‌گذاری نکرده زیرا منابعی برای ساخت فیلم و یا آثار هنری ندارد اما اگر سازندگان اثر هنری بخواهند مورد حمایت قرار بگیرند صندوق آن‌ها را به بانک‌ها معرفی می‌کند تا مورد حمایت قرار بگیرند.

خانه سینما خلیل ارجمندی صندوق اعتباری هنر بیمه طلایی بیمه طلایی سینماگران آخرین تصمیمات ارشاددرباره بیمه هنرمندان و اهالی رسانه بیمه اهالی رسانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر