کد خبر: 263915 A

حسین مسافر آستانه:

ایلنا: زندگی در شهر از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مسائل پیچیده‌ای دارد و پرداختن به چنین مسائلی که درگیر زندگی شهروندان است می‌تواند موضوعیت فیلم شهری باشد شهرهای بزرگ الگویی از تجمع فرهنگ‌های متفاوت یک سرزمین است

 به گزارش ایلنا،مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری معتقد است که نکته مهم در جشنواره فیلم شهر ایجاد ارتقاء فرهنگ هم زیستی مسالمت آمیز و مهربانی در شهر است زیرا علی رغم اختلافات فرهنگی، آثار هنری باید مجموعه‌ای از آدم‌ها را به زندگی مسالمت آمیز تشویق کند ضمن اینکه جشنواره فیلم شهر باید رعایت حقوق شهروندی را جزء محتوای خود قرار گیرد.

 حسین مسافر آستانه همچنین گفت:فیلم‌های شهری به مجموعه‌ای از فیلم‌ها یی اطلاق می‌شود که درباره موضوعات شهروندی و زندگی شهری ساخته و پرداخته شده باشند.

وی ادامه داد:  زندگی در شهر از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مسائل پیچیده‌ای دارد و پرداختن به چنین مسائلی که درگیر زندگی شهروندان است می‌تواند موضوعیت فیلم شهری باشد ضمن اینکه این موضوعات می‌تواند در لایه‌های پنهان شهر یا آپارتمان اتفاق افتد.

مسافر آستانه خاطرنشان کرد: فیلم‌هایی که در داخل یک اتاق و یا یک آپارتمان ساخته می‌شود هم می‌تواند فیلم شهری محسوب می‌شود زیرا متاثر از اتفاقات درون شهر است.

مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری درباره نقش شهرداری در برگزاری جشنواره شهر و سینمای شهری نیز گفت: نقش شهرداری‌ها در تمام دنیا در ارتقاء فرهنگ شهر‌ها بسیار مهم و تاثیرگذار است بنابراین حضورش در این جشنواره هم مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: در بیشتر کشور‌ها اتفاقات مهم در شهر‌ها توسط شهرداری‌ها رقم می‌خورد و اکثر فعالیت‌های فرهنگی توسط شهرداری‌ها صورت می‌گیرد و بسیار هم تاثیرگذار است زیرا هدف ارتقاء فرهنگ شهروندی و زندگی شهری است.

مسافرآستانه همچنین گفت: شهرهای بزرگ الگویی از تجمع فرهنگ‌های متفاوت یک سرزمین است که در یکجا جمع می‌شوند. همانطور که می‌دانید در شهر تعارضات فرهنگی زیادی وجود دارد ضمن اینکه قومیت‌های مختلف در شهر باهم روبرو می‌شوند.

وی ادامه داد: شهرداری تهران نمونه‌ای از یک شهرداری موفق و نمونه است که به موضوعات فرهنگی اهمیت زیادی می‌دهد.

مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری پیشنهاد داد: جشنواره فیلم شهر باید نسبت به دغدغه‌هایی که موجب برگزاری چنین جشنواره‌ای شده حساسیت داشته باشد و فیلم‌هایی که تشویق به همدلی می‌کنند را مورد حمایت خود قرار دهد.

مسافر آستانه گفت: نکته مهم در جشنواره فیلم شهر ایجاد ارتقاء فرهنگ هم زیستی مسالمت آمیز در شهر است زیرا علی رغم اختلافات فرهنگی، آثار هنری باید مجموعه‌ای از آدم‌ها را به زندگی مسالمت آمیز تشویق کند ضمن اینکه جشنواره فیلم شهر باید رعایت حقوق شهروندی را جزء محتوای خود قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم شهر یکی از تاثیرگذار‌ترین جشنواره‌های کشور است، خاطرنشان کرد: ویژگی‌های هنری بر‌تر جزء اولویت‌های دیگر آثار جشنواره فیلم شهر است البته نباید از یاد ببریم که شهرداری زیرساخت‌های فرهنگی مختلفی را کار کرده است و جشنواره‌های متفاوتی توسط این سازمان و زیرمجموعه آن سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شده است که همه این‌ها می‌تواند مکمل یکدیگر باشد.

مسافرآستانه درباره سالانه برگزار شدن جشنواره فیلم شهر نیز گفت: جشنواره فیلم شهر ناشی از برخوردهای مسائل شهری است و همانطور که می‌دانید در شهرهای بزرگ معضل کم نداریم و شاهد ناهنجاری‌های زیادی هستیم. آنقدر معضل و مشکل وجود دارد که این جشنواره حداقل سالی یک بار باید برگزار شود زیرا با کمبود موضوع مواجه نیست.

پنجمین جشنواره فیلم شهر توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ۳ تا ۱۲ خردادماه به دبیری سیاوش حقیقی در تهران برگزار خواهد شد.

جشنواره فیلم شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر