کد خبر: 273340 A

نادر مشایخى(آهنگساز صاحب سبک) پرفورمنس «آفتابه لگن هفت دست» را عصر جمعه یازدهم اردیبهشت ۹۴ در گالرى بوم اجرا می‌کند. نوشتن قطعات موسیقى این اثر ٢٠ سال طول کشیده است.

به گزارش ایلنا؛ «آفتابه لگن هفت دست» حاصل تمرکز نادر مشایخی روی ضرب‌المثل‌های ایرانی‌ست که قرار است به این صورت آن‌ها را به نمایش بگذارد. پرفورمنس «آفتابه لگن هفت دست» برای نخستین بار در ایران و در گالری بوم اجرا می‌شود. نت‌های ابداعی نادر مشایخی، یکسری طرح گرافیک موسیقی هستند که منشا آن خوشنویسی فارسی است. این نت‌ها برای سازهای کوبه‌ای، زهی و بادی نوشته شده و هر نقطه‌ای که روی طرح گذاشته می‌شود، شدت موسیقی و تکرار آن را نشان می‌دهد.

اجرای این قطعه‌ها توسط هفت تا ٩ نوازنده با آفتابه و لگن‌های مسی با رهبری نادر مشایخی صورت می‌گیرد. این اجراى موسیقى با خلق زنده نقاشی توسط «هما ارکانی» با چشمانی بسته روی بومی در ابعاد ۱۰۰×۲۵۰ سانتی متر و متریال‌هایى جدید چون جارو و لگن همراه است. نمایش ویدئو آرت «افروز وزیر‌پور» ضلع دیگر این پرفورمنس است که به مدت پنج دقیقه، مفهومی دیگرگونه از تکرار را نشان می‌دهد.

ویدئو آرت «افروز وزیر‌پور» فضایی سورئال دارد و هنجار‌ها و ناهنجارهایی که به‌صورت خودکار در زندگی تکرار می‌شوند و از کنترل انسان‌ها خارج شده است را به نمایش مى‌گذارد.

دیگر نکته جالب این پرفورمنس این است که نت‌های قطعه‌هاى موسیقى در ابعاد ۷۵×۱۱۰ سانتی‌متر به وسیله مهرهایی برجسته روی کاغذ چاپ شده و توسط نادر مشایخی با قلم خوشنویسی، تعداد ضربه‌ها، نقطه‌ها و علایم روی آن مشخص شده و روی دیوار آویخته مى شود تا نوازندگان از روی آن‌ها قطعه‌ها را بنوازند.

پرفورمنس «آفتابه لگن هفت دست»، یازدهم اردیبهشت از ساعت ١٨ تا ٢٠ اجرا مى‌شود. این اجرا در جمعه بعد، هجدهم اردیبهشت نیزدرگالرى بوم واقع در خیابان ولیعصر، بالا‌تر از نیایش، کوچه ارمغان غربی، پلاک یازده تکرار خواهد شد.

پرفورمنس «آفتابه لگن هفت دست» نادر مشایخى
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر