کد خبر: 273384 A

«ده طراح صحنه» نوشته پیام فروتن رونمایی شد؛

ایلنا: کتاب «ده طراح صحنه» به قلم پیام فروتن با حضور خسرو خورشیدی در کافه ایده رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، پیام فروتن طراح صحنه تئا‌تر، سینما و تلویزیون، که کتاب‌هایی در زمینه طراحی صحنه در تئا‌تر و ساخت ماکت به نگارش درآورده؛ کتاب «ده طراح صحنه» که به معرفی چهره‌های تاثیرگذار در این حوزه پرداخته است را با حضور خسرو خورشیدی در کافه ایده رونمایی کرد.

پیام فروتن درباره دلیل و روند تالیف این کتاب گفت: این اثر مجموعه‌ای از «انتشارت ایده» است که هر بار به سراغ ۱۰ چهره مطرح در عرصه‌ای خاص می‌رود و در این میان مسئولیت بررسی چهره‌های طراحی صحنه تئا‌تر به من واگذار شد. در نتیجه این کتاب در حقیقت حاصل یک پروژه سفارشی است و گمان می‌کنم کتاب «ده طراح صحنه» دومین کتابی باشد که از این مجموعه به چاپ رسیده است.

او در رابطه با آرشیوهایی که برای تالیف این کتاب از آن‌ها بهره گرفته است، خاطرنشان کرد: بخشی از مشکل تئا‌تر ایران در حوزه تئوری کمبود منابع است به علاوه اینکه بخش زیادی از تاریخ تئا‌تر ایران اصولا مستندسازی نشده است یعنی هیچ سند مکتوب چاپ شده‌ای از آن‌ها وجود ندارد در نتیجه برای طراحان قدیمی‌تر که تعدادی از آن‌ها نیز همچون مرحوم رسیف‌الدین کرمانشاهی و یا مرحوم ناپلئون سروری خیلی سال پیش از دنیا رفته‌اند و تقریبا هیچ اثر مکتوبی در مورد آن‌ها وجود ندارد و علاوه بر این در سنت تئا‌تر قدیم ایران در دهه ۲۰ یا ۳۰ آنچنان سنت عکس گرفتن از اجرا‌ها وجود نداشته است، در مورد طراحان قدیمی‌تر بسیار دچار مشکل بودیم.

مولف کتاب «ده طراح صحنه» همچنین با اشاره به معیارهای انتخاب اسامی طراحان صحنه بیان کرد: البته انتخاب مقداری سخت بود از این جهت که گام اولی که من به نشر ایده پیشنهاد دادم این بود که خودشان این ده نفر را به من معرفی کنند که آن‌ها با این مسئله مخالفت کردند و گفتند؛ اساسا انتخاب من برای نوشتن این کتاب این بوده است که اسامی را من انتخاب کنم. کار بعدی که من انجام دادم این بود که در شبکه‌های مجازی این موضوع را مطرح کردم و از دوستان تئاتری و غیرتئاتری درخواست کردم پیشنهادات خود را مطرح کنند و در پی آن هم یک سری اسامی دریافت کردم که وقتی آن‌ها را بررسی کردم نام خود را نیز در میان اسامی پیشنهادی دیدم و پیشنهاد دهندگان بسیار تاکید داشتن که من هم در میان اسامی طراحان باشم اما چون به نظرم خیلی جالب نبود کتابی با این عنوان بنویسم که نام خود را هم در میان این اسامی بگنجانم در نتیجه نام خود را از میان این اسامی حذف کردم. نکته دیگر اینکه چون ما طراحان صحنه به‌نام بسیاری داریم که همچون آقایان ایرج رامین‌فر، مجیدی میرفخرایی و امیر اثباتی و امثال این عزیزان بیشتر در طراحی سینما فعالیت کرده‌اند برابر اسامی فیلتری قرار دادم و بنابراین این دوستان فیلتر شدند اما در مقدمه از آن‌ها یاد کردم.

لازم به یادآوری است کتاب «۱۰ طراح صحنه» توسط انتشارات ایده به چاپ رسیده و به معرفی هنرمندانی چون اسماعیل ارحام صدر، ولی الله خاکدان، ناپلئون سروری، میرسیف‌الدین کرمانشاهی، خسرو خورشیدی، ملک‌جهان خزاعی، سیامک احصایی، ناصح کامکاری، منوچهر شجاع  و نرمین نظمی پرداخته است. این کتاب  توسط انتشارات ایده در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهد شد.

پیام فروتن ده طراح صحن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر