کد خبر: 281002 A

ویژه برنامه آئینی شاهنامه خوانی «طلوع ماندگار»، شامگاه یکشنبه دهم خردادماه با هدف بازنگری و احیای سنت شاهنامه خوانی و نقالی در فرهنگسرای فردوس برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ در ابتدای مراسم احسان کاظم(رئیس فرهنگسرای فردوس) با بیان اینکه امروز علاوه بر زبان و ادبیات فارسی بلکه ادبیات جهان نیز به نوعی وامدار شاهنامه فردوسی است، افزود: متاسفانه این سرمایه گرانقدر آن‌گونه که شایسته است در میان نسل‌های مختلف به ویژه نسل جوان معرفی نشده است.

مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه 5 در پایان خاطرنشان کرد: مفاهیم شاهنامه فردوسی نیاز جامعه امروزی در حوزه اجتماعی و اخلاقی است.

 فردوسی میان تمدن ایران و اسلام پیوستگی ایجاد کرد

در ادامه این مراسم آئینی که اجرای آن را مرشد محسن میرزاعلی برعهده داشت، یاسر موحدفرد(دبیرکل بنیاد فردوسی) با بیان اینکه مدیون شاهنامه فردوسی هستیم، گفت: فردوسی یکی از افرادی است که پیوستگی را میان تمدن ایران و تمدن اسلام ایجاد کرد و آن را در یک منظومه داستانی درآمیخت که شاید بسیاری آن را افسانه بدانند درحالی‌که بخش اعظمی از تاریخ ایران و جهان است.

وی با اشاره به اثربخشی فردوسی در کتاب‌هایی همچون شاهنامه، حماسی‌نامه و فتوت‌نامه‌ها گفت: بسیاری از هنرمندان بنام 2 اثر قرآن‌نگاری که سخن خداوند و شاهنامه‌نگاری که سخن سخنگوی پارسی است را بدون درج نام خود خلق می‌کردند که این خود گویای احترام ویژه‌ای بود که برای این دو کتاب قائل بودند.

دبیرکل بنیاد فردوسی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: همچنین در هر دوره‌ای اگر پادشاهی می‌خواست حشمت و بزرگی خود را نشان دهد و در تاریخ ثبت کند، به خوشنویسی و نگارگری قرآن کریم و شاهنامه می‌پرداخت.

این پژوهشگر هنر دینی ادامه داد: شاهنامه فردوسی علاوه بر آموزه‌های اخلاقی ایرانیان از آموزه‌های اسلامی نیز برخوردار است که در لا به لای سخن پهلوانان و فرمانروایان درستکار درج شده است.

موحدفرد تصریح کرد: با پژوهشی مختصر شاهد اثرگذاری اندیشه فردوسی در دیگر آثار تمدنی به ویژه ادبیات خواهیم بود؛ همچنین بسیاری از بزرگان اندیشه همواره بر مقام و جایگاه فردوسی اذعان داشتند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه آئین‌ها و هنرهای ایرانی از سوی مردم و مسوولان مورد کم توجهی قرار گرفته است، افزود: آنچه که جامعه، کشور و ملت را ماندگار می‌کند فرهنگ، هنر و مذهب است، اگر این رسوم و افکاری که بسیاری از نسل‌ها داشتند را منتقل نکنیم قطعا دچار گسست فرهنگی خواهیم شد.

موحدفرد با اشاره به حضور و استقبال جمع کثیری از خانواده‌ها در این برنامه اظهار داشت: در فضاهایی این چنین باید به مسائلی چون ترزیق روحیه نشاط و شادابی به افراد جامعه توجه بیشتری داشته باشیم.

دبیرکل بنیاد فردوسی در پایان عملکرد فرهنگسرای فردوس را در راستای احیای سنت شاهنامه‌خوانی مثبت ارزیابی کرد و گفت: برگزاری برنامه آئینی طلوع ماندگار حرکت نو و ارزشمندی است، برگزاری آئین‌هایی از این دست در فرهنگسرای فردوس بار مسوولیت نهادهایی که از امکانات سخت‌افزاری و اعتباری قابل توجهی برخوردار هستند را سنگین‌تر می‌کند.

شاهنامه خوانان تجلیل شدند

در پایان این مراسم با حضور فریدون جنیدی(شاهنامه‌پژوه و رئیس بنیاد نیشابور)، یاسر موحدفرد(دبیرکل بنیاد فردوسی)، احسان کاظم(رئیس فرهنگسرای فردوس)، محمدرضا یوسفی(نویسنده کودک و نوجوان و بازآفرین داستان‌های شاهنامه) و پیمان بزرگ‌نیا(دبیر برنامه آئینی طلوع ماندگار) از مقام هنری استاد ابوالقاسم دهقان(شاهنامه‌خوان پیشکسوت) تجلیل و قدردانی شد.

همچنین با اهدای لوح تقدیر از دیگر نقالان و شاهنامه‌خوانان حاضر در برنامه همچون موسی موسوی، فواد حسینی، قدرت میرزاپور عاشیق مطرح موسیقی آذربایجان، فرنگیس طوسی، موسی صحرا روشن، حامد قویدل، علی آمارلو، حامد علیزاده، وحید علی زاده، دامون شیش بلوکی و کاظم یوسفی تجلیل به عمل آمد.

اجرای قطعات آئینی حماسی توسط گروه جیلان کرمانجی، حرکات آئینی حماسی خراسان شمالی (اسب چوبی و رزم شمشیر)، شاهنامه‌خوانی آذری توسط قدرت میرزاپور عاشیق مطرح موسیقی آذربایجان، کردی با اجرای فواد حسینی، کهگیلویه از سوی موسی موسوی، بختیاری با هنرمندی احسان یداللهی و خوانش داستان‌های «سیاوش» و «ازدواج تهمینه و رستم» از سوی مرشد محسن میرزاعلی و فرنگیس طوسی از دیگر بخش‌های این ویژه‌برنامه آئینی بود.

 نمایشگاه مجموعه داستان‌های شاهنامه برای کودکان

برپایی نمایشگاه کتاب داستان‌های شاهنامه انتشارات خانه ادبیات بخشی دیگر از ویژه‌برنامه آئینی «طلوع ماندگار» بود.

در این نمایشگاه 34 جلد کتاب چاپ شده از مجموعه 100 جلدی داستان‌های شاهنامه، 5 جلد منتشر شده از مجموعه 22 جلدی داستان‌های عاشقانه شاهنامه و شش جلد از مجموعه 70 جلدی رمان‌های شاهنامه انتشارات خانه ادبیات به نمایش گذاشته شد.

تمام کتاب‌های این نمایشگاه که مورد استقبال مخاطبان و مدعوین قرار گرفت، دو زبانه و توسط محمدرضا یوسفی نویسنده کودکان و نوجوانان به زبان ساده برای کودکان بازآفرینی شده است. همچنین این مجموعه یکصد جلدی از 800 تصویر کودک برخوردار است.

از کتاب‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه می‌توان به اولین پادشاه جهان، روزی به نام سده، گرم تر از آتش، سرنیزه‌های جادویی، از مورچه ها یاد بگیریم، رزانه دختر گندم، سروشا فرشته‌ای دیگر، سرزمین گوهران، اسب‌های رام نشدنی، زال و سیمرغ و ... اشاره کرد.

همچنین برپایی نمایشگاه آثار نقاشان ریز نقش دربرگیرنده آثار انیس محدثی، پریا طالبیان، دانیال جودی، غزل وزیری و مهرسا روح بخش به سرپرستی فتانه پیری خواه از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

 آثار این نمایشگاه نقاشی کودکان با الهام از قصه‌های کلاسیک و برجسته ادبیات کهن ایرانی ازجمله شاهنامه فردوسی، کلیله و دمنه و آثار عطار نیشابوری خلق شده است.

ویژه برنامه آئینی شاهنامه خوانی یاسر موحدفرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر