کد خبر: 281053 A

ایلنا: فیلم «رستاخیز» با حضور چهره‌های مطرح هنری بیروت به زبان عربی دوبله شد.

به گزارش ایلنا، رضا مسعودی؛ دستیار احمدرضا درویش در فیلم «رستاخیز» که به دلیل تسلط به زبان عربی و همچنین آشنایی با جزئیات این پروژه سینمایی هنگام دوبله فیلم به عربی در استودیو بین‌المللی بیروت حضور داشته است؛ خاطراتی از دوبله این فیلم سینمایی به عربی را بیان کرد.

مسعودی به چگونگی مواجه شدن صداپیشگان بیروتی با فیلم «رستاخیز» اشاره کرد و گفت: دوبلورهای فیلم که از بازیگران حرفه‌ای بیروت بودند؛ وقتی «رستاخیز» را دیدند؛ آن را  از جهت نوع تولید مورد تحسین قرار دادند و معتقد بودند فیلمی قابل اعتناست.

وی درباره انتخاب صداپیشگان برای دوبله «رستاخیز» به عربی بیان کرد: از تعداد زیادی صداپیشه عربی تست گرفته شد تا هم حس و حال آنها نسبت به فیلم را دریابیم و هم توانایی‌شان در اجرای نقش‌ها را ارزیابی کنیم.

دستیار احمدرضا درویش با اشاره به حس و حال صداپیشگان در دوبله نقش‌های کلیدی «رستاخیز» گفت: عکس‌العمل‌های متفاوت و تامل‌برانگیزی از صداپیشگان مشاهده کردیم. به یاد دارم علی شقیر؛ صداپیشه نقش امام حسین(ع) که انسان معتقد و مسلمانی نیز هست؛ هنگام دوبله نقش هر دیالوگی که می‌گفت؛ اشک می‌ریخت.

مسعودی ادامه داد: صداپیشه نقش حضرت ابوالفضل(ع) نیز از بازیگران مطرح بیروتی است که بعد از انتخاب برای صداپیشگی در نقش حضرت عباس(ع) تحت تاثیر قرار گرفته بود. نکته جاللب ابن بود وقتی این کار به وی پیشنهاد شد، گفت باید فکر کند تا ببیند می‌تواند از پس دوبله این نقش برآید یا خیر.

وی با اشاره به این مطلب که دوبله عربی «رستاخیز» کمک شایسته‌ای برای درک بهتر فیلم در جهان می‌کند، گفت: باتوجه به اینکه خاستگاه حماسه عاشورا سرزمین عرب زبان بوده است، دوبله عربی این فیلم کمک شایسته‌ای به درک فیلم کرده و حال و هوای فیلم را تقویت می‌کند.

 دوبلورهای عرب زبان فیلم «رستاخیز» عبارتنداز: علی شقیر دوبلور نقش امام حسین(ع)، علی سعد دوبلور نقش حضرت ابوالفضل(ع)، بلال بشتاوی دوبلور نقش مسلم ابن عقیل، جهاد نصیم الاطرش دوبلور نقش حر، عمر الشماع دوبلور نقش شریح قاضی، دانی بوستانی دوبلور نقش یزید، حسان جمال حمدان دوبلور نقش حفص ابن‌عمر، سیدنورالدین میرزاده دوبلور نقش عمر ابن‌سعد، فادی الرفاعی دوبلور نقش عبیدالله و جونی الصدیق دوبلور نقش شمر.

دوبله عربی فیلم تاریخی - مذهبی «رستاخیز» به نام «القربان» با مدیریت دوبلاژ علی آلوش(Ali aloush) و به سرپرستی بیلال زرورBilal zaruor) ) به پایان رسیده است.

سایت فیلم «رستاخیز» به آدرسttp://rastakhizmovie.com  نیز راه‌اندازی شده که شامل اطلاعات، عکس‌ها و آنونس‌های مربوط به فیلم است.

فیلم رستاخیز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر