کد خبر: 281832 A

کتاب پنج جلدی آموزش زبان فارسی در بنیاد سعدی‌ در دست تألیف است. کتاب «سلام فارسی» این بنیاد برای آموزش زبان فارسی به مردم صربستان نیز منتشر شده است.

به گزارش ایلنا؛ رییس بنیاد سعدی در دیدار با دو ایران­شناس روسی گفت: باتوجه به اینکه سنت ایران­شناسی در روسیه بسیار قوی است  پژوهشگران آن نیز برای آموزش زبان فارسی می‌توانند به بنیاد سعدی مراجعه کنند.

در این دیدار که با حضور معاون امور بین‌­الملل بنیاد سعدی برگزار شد، رییس بنیاد سعدی با اشاره به شباهت فعالیت بنیاد سعدی با بنیاد روسکی میر در روسیه، اظهار کرد: بنیاد سعدی در کنار آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان و نسل دوم و سوم ایرانیانی که در کشورهای دیگر زندگی می­کنند، درحال تالیف کتاب­‌های آموزش زبان فارسی با روش­‌های نوین است.

حدادعادل افزود: درواقع بنیاد سعدی پایگاهی است برای همه کسانی که به آموزش زبان فارسی علاقمند هستند بنابراین خوشحال می شویم با استادان زبان فارسی در روسیه بیشتر آشنا شده و در ارتباط باشیم و اگر نیازی داشتند برطرف کنیم.

وی به تالیف «فرهنگ جامع زبان فارسی» در چندین مجلد در فرهنگستان زبان و ادب فارسی اشاره کرد و گفت: همچنین پیکره­ای از واژگان زبان فارسی درست کرده و به رایانه داده ایم تا هر لغتی را که بخواهید جستجو کنید که رایانه اعلام می­کند از قرن پنجم تا امروز در چه کتاب هایی این لغت آمده و چندبار تکرار شده است.

رییس بنیاد سعدی با اشاره به چاپ کتاب پنج جلدی آموزش زبان فارسی که در معاونت آموزش و پژوهش این بنیاد در دست تألیف است، گفت: همچنین اخیرا کتاب «سلام فارسی» که آموزش زبان فارسی برای مردم صربستان است به چاپ رسیده است.

سیدمحمدرضا دربندی، معاون امور بین‌­الملل بنیاد سعدی نیز به برخی از فعالیت‌­های بنیاد از جمله برگزاری دوره‌­های دانش‌افزایی کوتاه‌مدت برای استادان و دانشجویان به صورت منطقه‌­ای و کشوری و دوره­‌های بلندمدت یک ماه از سراسر جهان اشاره کرد و افزود: هرساله بنیاد سعدی یک دوره دانش‌افزایی با تعداد زیادی دانش‌آموخته زبان فارسی و دانشجویان از سراسر دنیا برگزار می­‌کند که امکان پذیرش دانشجویان واجد شرایط از روسیه نیز در این دوره­‌ها وجود دارد.

در ابتدای این دیدار؛ «ناتالیا چالیسوا» استاد و پژوهشگر دانشگاه علوم انسانی روسیه نیز ضمن سپاس از فراهم آوردن فرصتی برای بازدید از بنیاد سعدی، با اشاره به همکاری اش با لیلا لاهوتی، فرزند ابولقاسم لاهوتی شاعر معروف، گفت: در این همکاری توانسته­‌ایم تاریخ و ادبیات فارسی ایران از دوره رودکی تا قبل از معاصر را در انستیتو شرق­‌شناسی گردآوری کنیم. سپس «آرسنی ویدرین» از ایران­شناسان دانشگاه سنت پترزبورگ به بیان فعالیت­‌های خود و پژوهشگر حوزۀ زبان­‌های ایرانی و زبان اوستایی خود پرداخت.

بنیاد سعدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر