کد خبر: 284927 A

مجموعه داستان نگهبان تاریکی به کند و کاو درونی انسان‌های درگیر جنگ می‌پردازد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مجموعه داستان نگهبان تاریکی متشکل از ۹ داستان کوتاه، نوشته مجید قیصری است که توسط نشر افق در 80 صفحه، با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 6 هزار تومان منتشر شده است. این کتاب به عنوان پنجاهمین عنوان مجموعه «ادبیات امروز» نشر افق به چاپ رسیده است.

اسامی داستان‌های این کتاب عبارت است از: آب، یکی خوابیده زیر درخت کُنار، آصف خروس نداره!، در را باز کن، کاتب، ساقه‌ی پلاتین، نگهبان تاریکی، کی اولین شوت رو می‌زنه؟ و آتش.

در قسمتی از داستان «نگهبان تاریکی» می‌خوانیم:

نمی‌توانست چشم از تاریکی بردارد، پیشانی را چسبانده بود به شیشه‌ی سرد پنجره و به تاریکی بیرون خیره شده بد؛ انتهای خیابان پیدا نبود. شعای دیدش تا نیم ساعت، یک ساعت پیش پیش پاش محدود بود. غبار حالا پس نشسته بود. چراغ کم نورِ سردرِ ورودی هتل روشن بود و او فقط می‌توانست آدم‌های گذری خیابان را ببیند، سایه‌هایی که از سویی می‌آمدند و به سویی دیگر می‌رفتند، همچون صحنه‌ی نمایش.

مجید قیصری در این داستان‌ها به کند و کاو درونی انسان‌های درگیر با جنگ می‌پردازد، جنگی که انگار جنگ نیست. صلح است. این نویسنده خلق و خوها و رفتارهای کاملاً فردی شخصیت‌هایش را برجسته می‌کند و از داستا‌ن‌های هم‌جنس خود فاصله می‌گیرد. او به‌کارگیری زمینه‌های اسطوره‌ای و اشارات فلسفی در لایه‌های درونی داستان‌هایش، نادیده‌ها و ناشنیده‌های جنگ را معنایی تازه می‌بخشد.

بخشی از داستان «آصف خروس نداره!»:

ساعت ده نشده، پشت در خونه‌تونم، زنگ سوم، طبقه دوم. می‌دونم تا ساعت ده می‌خوابی. شاید کار داشته باشی و بخای بری بیرون. نباید بی‌گدار به آب بزنم. الان دو هفته است ازت بی‌ خبرم. بی معرفت چی کار می‌کنی؟راستی راستی دو هفته شد. باید قبل از ساعت ده اونجا باشم که یه وقت نزنه بیرون. باید حرف‌هام رو امروز بزنم. مجله رو هم جوری زیر بغل می‌زنم که پیدا باشه. این جوری. کفش‌هام رو واکس می‌زنم که نگه چرا خاکیه.

مجید قیصری نگهبان تاریکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر