کد خبر: 285489 A

در نشست رسانه‌ای جشنواره «باران رحمت» مطرح شد:

ایلنا: مسئولان برگزاری جشنواره «باران رحمت» ضمن برگزاری نشست رسانه ای برضرورت دیده شدن فعالیت های دانشجویان علمی کاربردی تاکید کردند.

رئیس جشنواره «باران رحمت» با بیان اینکه انتظار از این جشنواره معرفی نیروهای کارآمد و دانشجویان مستعد به بازار کار است اظهار کرد: قصد داریم به این ترتیب دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده کنیم. جشنواره قرار است نمادی عملی از پتانسیل‌های موجود در مراکز علمی کاربردی باشد. این مراکز گنجینه‌ای عظیم از نیروی انسانی کارآمد هستند و جشنواره «باران رحمت» به عنوان یکی از دو جشنواره زیر نظر موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر در مسیر معرفی این نیروها گام برمی‌دارد.

او افزود: جشنواره باران رحمت یکی از جشنواره‌های سراسری است که تنها دو برنامه از این دست برگزار می‌کنیم. نخست جشنواره فجر دست‌آوردهای دانشجویان بود و دیگری جشنواره باران رحمت است. آثار بسیار ارزشمند و خاصی به این رویداد معرفی شد که تعداد 1169 اثر به جشنواره راه یافته است.

این مدیر بر لزوم دیده شدن تلاش‌های دانشجویان مراکز علمی فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: در تمام این 98 مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر نیروهایی وجود دارند که می‌توانند به جریان فرهنگ و هنر کشور اضافه شوند. اینها  نقش تیم امید فرهنگ و هنر کشور را ایفا می‌کنند و جا دارد فعالیت‌های آنها دیده شود.

شاه آبادی در انتهای توضیحات خود بیان کرد: تمام تلاش ما برای برگزاری این جشنواره به تصویر کشیدن بعد مهارتی و توانایی‌های این اقشار است.

حسین پارسایی، دبیر جشنواره «باران رحمت» نیز در این نشست به معرفی داوران و بخش های چندگانه پرداخت. این مدیر همچنین خاطرنشان کرد: به نظر می رسد ظرفیت ها و مهارت های مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر به درستی دیده نشده است. همانطور که آقای شاه آبادی اشاره داشت؛ این جشنواره در راستای معرفی استعدادها در زمینه های گوناگون نگارگری، تجسمی، نمایش و غیره گام برمی دارد.

او ادامه داد: در بخش صحنه ای و خیابانی نوزده نمایش در این دوره روی صحنه می‌روند که این برنامه‌ها از 12 تیرماه آغاز می‌شود. کارگردان بخش آیینی «رخصت» سید عظیم موسوی است که با همکاری دانشجویان برگزار می‌شود. همچنین گالری‌های پاییز و میرمیران به همراه فضای بیرونی خانه هنرمندان ایران را در اختیار خواهیم داشت. تالارهای امیرخانی و استاد شهناز نیز به جشنواره همکاری می‌کنند.

محمود عزیزی، دبیر افتخاری بخش فیلم تئاتر در نشست رسانه‌ای جشنواره باران رحمت؛ حضور خبرنگاران در این برنامه را نشان دهنده توجه ویژه آنها به این عرصه دانست و گفت: ما در کشور یک ظریف داریم که بسیار سخت و با ظرافت در حال مذاکره است. شاید به جرات می‌توان گفت در نشست‌های رسانه‌ای ایشان به عنوان سیاستمداری محبوب این تعداد خبرنگار حضور پیدا نمی کنند. چرا؟ به این دلیل که اهمیت مسئله فرهنگ برای مردم بسیار اهمیت دارد.

این هنرمند تصریح کرد: جامعه به انسان‌های کاربلد نیاز دارد و خروجی این آموزشگاه‌های علمی کاربردی می‌تواند روی صندلی‌های مدیریتی و فرهنگی کشور بنشینند. باید توجه داشته باشیم که برگزاری جشنواره برای جشنواره نیست؛ بلکه برای نشان دادن توانایی خروجی و عرصه فرهنگ است.

او با بیان اینکه خروجی در این جشنواره ها اهمیت زیادی دارد گفت: امیدوارم موسسات علمی کاربردی درصدی از نیاز جامعه برای تربیت افراد کاربلد را برطرف کنند. آموزش عالی برای امر هنر خوب فعالیت نمی کند و من روزگاری به این فکر می کردم که ای کاش در کشور کنسرواتوآرها فعال بودند چون در این صورت به دیکر مراکز نیازی نبود ولی موسسات علمی کاربردی در همین مسیر گام برمی دارد.

عزیزی خاطرنشان کرد: امیدوارم با بررسی خروجی این جشنواره امکاناتی در اختیار افراد مستعد قرار بگیرد.

آقایی، دبیر افتخاری «بخش عکس» درباره تربیت نیروی متخصص و مشکلات جذب نیروها به بازار کار صحبت کرد. او افزود: اصولا تئوری راه اندازی دانشگاه های نسل سوم (دانش محور و مهارت محور) بر همین اساس مطرح شده است. متاسفانه هنر در گردونه اقتصادی خرد و کلان کشور حضور جدی ندارد که با این حجم دانش آموخته جا دارد به این بخش توجه ویژه داشته باشیم.

آقامیری، دبیر بخش نگارگری نیز در انتهای جلسه بیان کرد: جامعه امروز کسل و به دور از نشاط است که هنر نقش مهمی برای برطرف شدن این مسئله بازی می‌کند. امروزه تعداد زیادی از دانشجویان مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر را بانوان تشکیل می‌دهند که این افراد با آموختن هنر حتی هنگامی که وظایف مادری را برعهده می‌گیرند بهتر عمل می‌کنند.

او افزود: برگزاری جشنواره‌هایی مانند «باران رحمت» قصد دارد با معرفی دستاوردهای دانشجویان در عرصه هنر بر ضرورت توجه به استعدادهای موجود در مراکز علمی کاربردی تاکید کند.

پوستر جشنواره «باران رحمت» در انتهای این نشست رسانه‌ای با حضور محمود عزیزی، حمید شاه آبادی و حسین پارسایی رونمایی شد.

جشنواره «باران رحمت» به دبیری حسین پارسایی از 11 تا 26 خرداد ماه در خانه هنرمندان ایران برگزاری می‌شود.

باران رحمت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر