کد خبر: 294016 A

ایلنا: فیلم «شیار 143» به کارگردانی نرگس آبیار در جشنواره فیلم ریل سیدنی ( Reel Sydney ) که در شهر سیدنی استرالیا برگزار شد، موفق به کسب جایزه بهترین فیلم تماشاگران شد و به عنوان انتخاب برتر تماشاگران معرفی شد.

 به گزارش ایلنا،«شیار 143» تاکنون در جشنواره‌هایی از جمله بوسان کره جنوبی، هاوائی آمریکا، گواه هند، کرالا هند، سنگاپور و ... شرکت داشته است و ماه آینده نیز در جشنواره فیلم زنان ژاپن و دو جشنواره در روسیه به نمایش در خواهد آمد.

این فیلم پیش از این جایزه ویژه هیئت داوران برای بازیگر نقش اول زن را نیز از آسیاپاسفیک استرالیا گرفته بود.

نمایش «شیار 143» در جشنواره ریل سیدنی با توجه ویژه مخاطبان روبرو شد و حتی داوران جشنواره نیز این فیلم را یکی از تاثیرگذارترین آثار جشنواره دانستند.

"ماریا ریتولا"  داور دانمارکی این جشنواره درباره "شیار 143" گفته است: یک داستان زیبا و تأثیرگذار دربارهٔ یک مادر؛ عشق و اندوه مادری که پسرش را در جنگ ایران و عراق گم کرده، اما دست از امید بازگشت پسر بر نمی‌دارد، تا لحظه ای که خود استخوان های او را تحویل می‌گیرد. تلفیق تصاویری از گذشته در صحنه ای که مادر استخوان های پسر خود را تحویل می‌گیرد واقعاً تأثیرگذار بود. من از آن لحظه تا پایان فیلم اشک ریختم.

این داور اروپایی ادامه داده است:: «نماهائی از "شیار 143" که با تصاویری از گذشته و حال ترکیب شده است و لحظه دیدار مادر با بقایای پسرش را به تصویر می‌کشد به شدت واقعی و اثرگذار هست. شخصاً در این لحظات فیلم اشک می‌ریختم».

همچنین وحید واحد از مسولین ایرانی  جشناوره ریل سیدنی در خصوص فیلم نرگس آبیار گفت: «شیار 143» یکی دیگر از برجسته‌ترین فیلم های سینمای ایران است که از زاویهٔ دید یک زن نقل می‌شود، و پیامی ضدجنگ را در بحران فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی عصر حاضر در بر دارد.

نرگس آبیار شیار۱۴۳
نرم افزار موبایل ایلنا