کد خبر: 294447 A

ایلنا: همایش بررسی آثار سون آندرس هدین (۱۸۶۵ـ۱۹۵۲ م) سیاح، هنرمند و جغرافی‌دان سوئدی سه‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ (سوم نوامبر ۲۰۱۵) با حضور استادان و پژوهشگران ایرانی و سوئدی و با همکاری بنیاد هدین و مرکز فرهنگی ایران در استکهلم در مرکز فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ سون هدین در دانشگاه‌های اوپسالا، برلین و هاله درس خواند و در نخستین سفر اکتشافی مهم خود از پامیر گذشت.سفرهای متعددی به چین، تبت، مغولستان، سیبری و ایران داشت و در تبت و سین‌کیانگ به اکتشاف پرداخت.

چندین جلد کتاب به قلم او درباره‌ی سفرهایش به آسیای مرکزی، تبت جنوبی، هیمالیا و ایران منتشر شده است و کتاب «کویرهای ایران» او به قلم دکتر پرویز رجبی به فارسی ترجمه و منتشر شده است. این کتاب بی‌شک یکی از برترین آثاری است که درباره‌ی ویژگی‌های جغرافیایی کویرهای ایران نوشته شده است. سون هدین با نگاهی موشکافانه تمام ویژگی‌های زمین‌شناسی منطقه‌ی مورد بحث در طول سفر و همچنین پوشش گیاهی منطقه و دیگر خصوصیات کویرهای ایران را بررسی و تحلیل می‌کند.

در همایش سون هدین، هاکان والکوئیست (رئیس بنیاد هدین) و لارش لارشون از سوئد حضور می‌یابند و درباره‌ی آثار و آرای هدین سخن  می‌گویند.

مرکز فرهنگی شهر کتاب در یک سال گذشته با همکاری‌ نهادهای فرهنگی و دانشگاه‌های سوئد تاکنون همایش گئو ویدن گرن (ایران‌شناس و دین‌شناس برجسته‌ی سوئدی) و همایش بزرگداشت اریک هرملین (مترجم آثار ادبی فارسی به سوئدی) را برگزار کرده است.

شهرکتاب همایش سون هدین
نرم افزار موبایل ایلنا