کد خبر: 295578 A

ایلنا: دومین نشست شورای هماهنگی دبیرخانه اجلاس وزرای کشورهای اسلامی عصر دیروز (14مرداد) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، علی جنتی در این نشست ضمن تاکید بر تدوین و تهیه دکترین و الگوی نظری توسعه فرهنگی در جهان اسلام و ارایه گزارش ملی فرهنگی در نهمین دوره از اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی، گفت: ایران جزو کشورهایی است که دارای فرهنگ غنی و تمدن دیرینه ای است و باید تمام تلاش خود را برای معرفی کشورمان در عرصه های بین المللی داشته باشیم.

وی اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای اسلامی را مرکزی مناسب  برای عرضه و معرفی فرهنگ و تمدن کشورمان دانست و افزود:  باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم در این اجلاس به طور تمام قد، فرهنگ و تمدن کشورمان را در چهارچوب مصوبات آیسسکو معرفی کنیم.

جنتی ادامه داد: برای معرفی فرهنگ کشورمان در این اجلاس  که هر دو سال یکبار برگزار می شود، به تهیه دکترین توسعه فرهنگی در جهان اسلام نیاز داریم که انجام آن کار بسیار دشوار و ضرروی است و به هر حال باید انجام شود.

وی گفت: علاوه بر استفاده از این اجلاس به عنوان تریبونی برای طرح دیدگاه های کشورمان در جهان می توان از توانایی های دانشگاه های جهان اسلام، نخبگان ، متفکرین و متخصین در این حوزه نیز بهره گرفت.

وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید اظهار کرد: در تهیه و تدوین این دکترین  باید بر این نکته توجه داشت که دقت را فدای سرعت نکنیم تا بتوانیم طرحی کامل و قابل قبول برای ارایه در اجلاس داشته باشیم.

وی بر اینکه این دکترین باید به گونه ای تدوین شود که قابل فهم برای همه جهان اسلام باشد تاکید کرد و ادامه داد: بر اساس توافقات صورت گرفته هسته ای در برایر 6 قدرت جهان ایران به گونه ای در برابر جهان ایستاد و از مواضع خود عقب نشینی نکرد و این ایستادگی برای کشورمان عظمت بسیاری آفرید. بنابراین از نظر فرهنگی نیز باید اینگونه عمل کنیم و فرهنگ خود را با قدرت به جامعه بین المللی معرفی کنیم.

جنتی افزود: در این دکترین همچنین باید بر موضوع افراطی گری و اقدامات تکفیری تاکید شود و  نقش فرهنگ در توسعه پایدار نیز مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با اشاره به تخریب میراث فرهنگی برخی کشورها توسط گروهک های مختلف از جمله داعش ادامه داد: موضوع میراث فرهنگی هم باید مورد توجه باشد زیرا افراطی گرایان در بسیاری از حملات خود بسیاری از این میراث را تخریب می کنند، بنابراین بر این نکته باید تاکید کنیم که این میراث تنها متعلق به یک کشور نیست بلکه متعلق به تمامی کشورهاست و لازم است جامعه بین الملل در راستای حمایت از این میراث، با این گونه اقدامات تخریب گرانه برخورد داشته باشد.

در ادامه این نشست "حجت الاسلام والمسلمین امینیان" مشاور وزیر در امور بین الملل گفت: بر اساس مصوبات و قوانین آیسسکو هر کشوری موظف است اقداماتی که کشورش برای حضور در اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی انجام داده است را به دبیرخانه این اجلاس ارسال کند. بنابراین لازم است در انجام این کار سرعت داشته باشیم.

وی افزود: ضروری است قبل از برگزاری این اجلاس، هر گونه اقدامی که در زمینه فرهنگی و هنری در داخل و خارج از کشور صورت داده ایم را به دبیرخانه اجلاس ارسال کنیم تا بتواند آنها را در دستور کار خود قرار دهد.

امینیان به برخی مسایلی که باید در نهمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی مطرح شود اشاره کرد و گفت: طرح اقدامات ایران در معرفی چهره واقعی اسلام در جهان، همکاری با سازمان های بین المللی، همکاری با مراکز فرهنگی بین المللی در خارج از کشور، اقدامات مربوط به تقریب مذاهب، همکاری های حوزه میراث فرهنگی با جهان اسلام و ...از جمله مواردی است که می توان در این اجلاس به آنها اشاره کرد.

در این نشست دیگر اعضای شورای هماهنگی به ارایه پیشنهادات و مواردی که لازم است برای حضور در این اجلاس به آنها توجه داشت پرداختند.

از جمله موارد پیشنهادی و مورد تاکید در این نشست می توان به مواردی از جمله، تدوین دکترین توسعه فرهنگی به عنوان چهارچوبی برای تعریف دیپلماسی فرهنگی، فراگیر بودن دکترین، قابل فهم بودن برای جامعه بین المللی، نقش فرهنگ در شادابی انسانی، تاکید بر جهان عاری از جنگ و ... اشاره کرد.

نشست شورای هماهنگی دبیرخانه اجلاس وزرای کشورهای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا