کد خبر: 298158 A

توضیح مسعود جعفری جوزانی درباره نحوه دریافت وام از فارابی برای ایران برگر؛

ایلنا: کارگردان فیلم سینمایی ایران برگر با ارسال متنی درباره نحوه استفاده از وام بنیاد سینمایی فارابی توضیحاتی ارائه کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ انتشار گزارش ایلنا درباره فیلم‌هایی که با استفاده از وام یا مشارکت بنیاد سینمایی فارابی ساخته می‌شوند با عنوان فهرستِ مشخصِ وام‌گیرندگان سینمای ایران توضیحِ سازنده فیلم ایران برگر را به دنبال داشت.

مسعود جعفری جوزانی با ارسال متنی درباره نحوه استفاده از وام بنیاد سینمایی فارابی توضیحاتی ارائه کرد. متن نامه جعفری جوزانی به شرح زیر است:

با سلام و ادب، پیرو درج مطلبی در آن خبرگزاری محترم پیرامون تولیدات سینمایی و قضیه‌ای به نام وام، ضروری دانستم با حسن استفاده از این فرصت، نکته‌ای را هرچند تکراری به بهانهٔ آن مطلب بازگو کنم چراکه علیرغم بازگویی مکرر آن باز بعضاً اطلاعاتی توسط دوستان ارائه می‌گردد که تمام حقیقت نیست و آن اینکه: هزینهٔ دو ونیم میلیاردی فیلم ایران برگر خود به تمامی از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم آمده که اسامی محترم آنان در تیتراژ پایانی درج شده است و تنها کمتر از یک پنجم بودجهٔ کامل فیلم آنهم همانطور که اشاره کرده‌اید در قالب وامی که اقساط آن باید باز پرداخت شود، تامین شده و این جمله که ایران برگر با وام ساخته شده گرچه گزارهٔ درستی است چراکه وام دریافت کرده اما به این معنا که کل بودجهٔ فیلم با وام تامین شده و با پول وام فیلم ساخته شده، نادرست است.

همانطور که بار‌ها گفته شده تنها کمتر از یک پنجم بودجهٔ فیلم، وام بوده که باید طبق قرارداد پس از اکران باز پرداخت شود وگرنه جلوی توزیع ویدیوی فیلم در شبکهٔ خانگی گرفته می‌شود، آنهم درست زمانی که شوربختانه هنوز علیرغم فروش نزدیک به شش میلیاردی فیلم بخش بزرگی از این فروش و رقم بالایی از آن نزد صاحبان سینما بوده و هنوز سهم تهیه کننده تسویه نشده است.

در پایان از طریق آن خبرگزاری محترم اعلام می‌دارم هیچگاه از این موهبت حمایت‌های فرهنگی در قالب وام‌های بلاعوض در طول سه دهه فیلمسازی‌ام برخوردار نشده‌ام.

مسعود جعفری جوزانی

مسعود جعفری جوزانی ایران برگر فهرستِ مشخصِ وام‌گیرندگان سینمای ایران
نرم افزار موبایل ایلنا