کد خبر: 298240 A

لازمه‌ی خدمت به فرهنگ و هنر کشور این است که دغدغه‌ی هنرمندان و روزنامه‌نگاران برطرف شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ نشست خبری حسین نوش‌‌آبادی (سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) امروز صبح(27 مرداد ماه) در  دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی وزارت ارشاد برگزار شد.

نوش‌آبادی در این نشست با اشاره به صندوق اعتباری هنر گفت: این صندوق هم‌اکنون 17 هزار و 957 نفر عضو دارد که تا پایان سال 93 به 180 هزار نفر رسیده بود و پیش‌بینی می‌شود تا نیمه اول سال 94 به 40 هزار نفر برسد. 5 هزار و 540 نفر از این اعضا خانم‌های نویسنده،‌ روزنامه‌نگار و هنرمند هستند و 12 هزار و 416 نفر از اعضا را آقایان تشکیل می‌دهند. سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد  بر این است که تمام کسانی که از هویت فرهنگی و هنری برخوردار هستند و به عنوان یک عضو از جامعه‌ی فرهنگی و هنری شناخته می‌شوند؛ از جمله اعضای این صندوق می‌باشند.

او ادامه داد: تمام کسانی که عضو صندوق هستند الزاماً از امکانات و حمایت‌های این صندوق بهره‌مند خواهند بود. در درجه‌ی اول نویسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران شناسایی می‌شوند و در گام بعد حمایت از این افراد با توجه به توان و استعداد صندوق صورت می‌گیرد. بیمه کردن افراد در درجه اول وظیفه‌ی همان نهاد و موسسه‌ای است که مشغول به کار است. وزارت ارشاد اعلام کرده که مطبوعات و رسانه‌ها خبرنگاران خود را بیمه کنند و این وزارتخانه هزینه‌ی بیمه آنها را پرداخت خواهد کرد. برخی خبرنگاران آزاد هستند و در رسانه خاصی مشغول به کار نیستند این افراد نیز می‌توانند در صندوق اعتباری هنر عضو شوند و پس از شناسایی هویت‌شان توسط این صندوق بیمه می‌شوند.

نوش آبادی افزود: هیچ خبرنگار و هنرمند و نویسنده‌ای از وضعیت خود نگران نباشد. ما درصددیم که هیچ یک از اعضای جامعه فرهنگی و هنری ما از بیمه تکمیلی و امکانات رفاهی که برای آنها در نظر گرفته شده است محروم نمانند.

سخنگوی وزارت ارشاد در اشاره به فعالیت هنرمندانی که خارج از کشور بودند؛ گفت: سیاست وزارت ارشاد جذب هنرمندان، نویسندگان و نخبگانی است که به دلایل مختلف از جامعه فاصله گرفته‌اند. این افراد اگر سابقه ضدیت با نظام جمهوری اسلامی و همکاری با رسانه‌های معاند را نداشته باشند با فعالیت آنان در جامعه مشکلی نیست. حضور تمام ایرانی‌های سراسر جهان و علاقه‌مندی آن‌ها به فرهنگ و هنر کشور طبیعی است و از آنان دعوت می‌کنیم که در خدمت هنر مملکت خود باشند. تعدادی از کسانی که به خارج از کشور رفتند مشکلات امنیتی و سیاسی نداشتند و امروز که می‌بینند فضای حضور در کشور برایشان باز است؛ می‌توانند بیایند و به کشور خود خدمت کنند و هیچ مانعی  سر راه‌شان وجود ندارد.

نوش‌آبادی در رابطه با برگزاری کنسرت‌ها گفت: پیش‌نویسِ اولیه‌‌ی توافق‌نامه بین وزارت فرهنگ و ارشاد و نیروی انتظامی آماده شده اما دارای مشکلات و نواقصی است که ما درصدد رفع آن‌ها هستیم. باید بگویم اجرای برنامه‌های هنری در سراسر کشور خصوصاً کنسرت‌ها در گرو همکاری سه ارگان ناجا، قوه قضاییه و وزارت ارشاد است. ما به دنبال همکاری و هماهنگی بین این سه نهاد هستیم. هر نهادی باید وظیفه قانونی خود را انجام دهد. در حیطه یکدیگر دخالت نکنیم و نقش بدل را برای هم ایفا نکنیم.

او  ادامه داد: سیاست وزارت فرهنگ، همکاری با نهادهای قضایی است اما نقش و وظیفه‌ی صدور مجوز را هم برای محتوا و هم برای اجرا کاملاً در اختیار وزارت ارشاد است.

نوش‌آبادی در اشاره به کلیپی‌هایی که به طور غیرمجاز پخش می‌شود؛ گفت: هر نوع کار هنری اعم از کار کلیپ‌های موسیقی و تصویری یا آلبوم‌های صوتی، باید فرآیند قانونی خود را طی کند و اگر اینگونه نشود نه تنها هیچ حمایتی از سوی ارشاد صورت نمی‌گیرد بلکه با او برخورد می‌شود. کلیپی‌هایی که در فضای زیرزمینی تولید می‌شود تخلف است و باید با ‌آن برخورد شود. هر گونه کلیپی که فاقد مجوز باشد و به دور از چرخه قانونی تولید شود جرم و خلاف قانون محسوب می‌شودو حتماً با آن برخورد خواهد شد.

او در رابطه با تبلیغ فیلم‌های سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای گفت: براساس آیین‌نامه‌ای که وزارت ارشاد تصویب کرده اگر تبلیغ فیلمی از شبکه‌های خارجی معاند با رضایت صاحب اثر پخش شود تخلف و جرم محسوب می‌شود در گذشته نهادهایی مانند صداوسیما با تبلیغ‌های سینمایی همکاری نمی‌کردند اما در حال حاضر  صدا و سیما بیش از 90 درصد برای تبلیغات سینمایی تخفیف درنظر گرفته که این فرصت خوبی برای فیلم‌سازان است.

سخنگوی وزارت ارشاد در رابطه با توقیف روزنامه 9 دی بیان کرد: هیأت نظارت بر مطبوعات دستور توقیف این روزنامه را صادر کرده است. تصمیم فقط تصمیم ارشاد نیست. هیأت نظارت بر مطبوعات متشکل از نمایندگان قوه‌های سه گانه، نمایندگان حوزه  علمیه و دانشگاه‌ها هستند تخطی از سیاست‌هایی که قانونی است چیزی نیست که کسی بتواند برای آن عذر و بهانه بیاورد این حاشیه‌بازی‌ها در رابطه با هیات نظارت بر مطبوعات منطقی نیست. باید همه‌ی ما از قانون تمکین کنیم نمی‌توانیم دیدگاه‌های خود را بر سیاست‌های کشور مقدم بدانیم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که بازسازی تئاتر شهر چه زمانی به پایان می‌رسد؛ گفت: همانطور که در گذشته هم بارها مطرح شده بود می‌گویم که تابستان باید آخرین زمان برای بازسازی بزرگترین تالار هنری تهران باشد. متاسفانه موانع و مشکلاتی به وجود‌ آمده اما مقرر شده برای هفته دولت فاز اول آن بهره‌برداری شود و تا پایان تابستان کار به سرانجام برسد ان‌شاءالله برای جشنواره تئاتر فجر هیچ مانعی برای برگزاری آ‌ن در تئاتر شهر وجود نداشته باشد.

نوش‌آبادی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت برپایی نمایشگاه کتاب سال آینده و تعیین محل آن بیان کرد: باتوجه به قولی که آقای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آقای قالیباف برای همکاری در برپایی نمایشگاه کتاب گرفت، به احتمال زیاد سال آینده نمایشگاه کتاب تهران در باغ‌ موزه دفاع مقدس برپا می‌شود.

او افزود: ما از فعالیت‌ها و عملکرد شهرداری در حوزه فرهنگی تشکر می‌کنیم. همچنین از ساخت شهر آفتاب در جوار حرم حضرت امام خمینی (ره) برای برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی استقبال می‌کنیم چراکه صنعت نمایشگاهی کشور ما به شدت فقیر و عقب افتاده است، اما به نظر نمی‌رسد این مکان برای نمایشگاه کتاب سال آینده آماده شود.

حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا