کد خبر: 298396 A

رئیس رسانه ملی:

ایلنا: رئیس سازمان صداوسیما گفت: رسانه‌های اسلامی در تولید و توزیع پیام انحصار شبکه‌های غربی را بشکنند.

به گزارش ایلنا، محمد سرافراز  عصر امروز  سه شنبه 27 مرداد در مراسم اختتامیه هشتمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداو سیما برگزار شد؛ با اشاره به جنگ‌هایی که تاکنون در منطقه شکل گرفته است گفت: در تحولات منطقه به جنگی نیابتی می‌رسیم که از حمله آمریکا به عراق و افغانستان تا ظهور گروه‌های تکفیری ادامه یافته است.

وی افزود: اتفاقی که از نظر رسانه‌ای رخ داده، کمی با اقدامات نظامی تفاوت دارد و آن اینکه در جنگ‌های اشغال گرانه که هیج کدام به هدف نرسیده‌اند، با رسانه‌های پر قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه بودیم که با ظاهری متفاوت و مانند دو روی یک سکه عمل می‌کردند.

رئیس سازمان صداوسیما با بیان اینکه رسانه‌های هر دو طرف در جریان جنگ‌های پیش آمده باطل بودند؛ گفت: این مسئله را در جریان جنگ‌های افغانستان و عراق و رسانه‌هایی که از آمریکا، طالبان یا صدام حمایت می‌کردند، مشاهده کردیم.

وی ادامه داد: بعد از شکست آمریکا در حمله مستقیم نظامی و نیز ایجاد پایگاه‌های نظامی در منطقه، غرب متوجه ایران شد و دریافت که یکی از عوامل مهم شکستش، جمهوری اسلامی ایران است بنابراین باید ایران را از درون دچار مشکل می‌کرد.

سرافراز با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و اتفاقات بعد از آن خاطرنشان کرد: غربی‌ها و آمریکایی‌ها نتیجه انتخابات را با اینکه واضح بود، اعلام کردند که قبول ندایم و تلاش کردند کشور را ناآرام کنند.

رئیس رسانه ملی عنوان داشت: در این زمینه هم دشمنان به موفقیت دست نیافتند زیرا نظام دینی استقامت کرد و اجازه نداد دشمان به اهدافشان برسند و نتیجه، عکس خواسته غربی‌ها شد و در ادامه راه شاهد بیداری اسلامی و تحرکات فراوان در کشورهای منطقه بودیم.

وی با بیان اینکه مردم کشورهای اسلامی علیه استبدادهای دینی قیام کردند و دیکتاتورهایی با سابقه ۳۰ ساله را به زیر کشیدند، گفت: البته در میانه راه، استعمار و استکبار جهانی طراحی جدیدی انجام داد تا بیداری اسلامی به نتیجه نرسد و این بیداری به جنگ‌های قومی و مذهبی تبدیل شود و نقطه آغاز آن از کشور سوریه کلید خورد و امروز در جوامع مختلف مانند عراق و یمن ادامه یافته است.

سرافزار خاطرنشان کرد: این حرکت به تدریج به جنگی نیابتی تبدیل شد، نبردی که گروه‌های افراطی و تکفیری به نمایندگی از قدرت‌های بین‌المللی در آن نقش مهمی داشته و دارند. وی افزود: حرکت رسانه‌ای ما در امتداد چنین جنگی قرار گرفته است، یعنی اگر در زمان اشغال عراق و افغانستان، رسانه‌های ما به عنوان یک جریان سوم وارد عمل شدند تا باطل بودن دو طرف درگیر را نشان دهند، امروز مرزبندی مشخصی در جبهه جنگ رسانه‌ها قابل مشاهده است.

 رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه ماهیت جنگ رسانه‌ای به دلیل اینکه دشمنان به اهداف خود نرسیده‌اند، تغییراتی می‌یابد گفت: رویکرد‌ها و ابعاد این جبهه رسانه‌ای نیز دائماً تغییر می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در مرحله جنگ نوین و نرم رسانه‌ای قرار داریم؛ گفت: در این مرحله خاستگاه دشمنان، مدیریت ادراک طرف مقابل است یعنی آن‌ها به دنبال از بین بردن انگیزه ما هستند و از راهکارهای مختلفی هم استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها حرکت بخشی از نیروهای خودی در جهت اهداف و نقشه دشمن است.

سرافراز عنوان داشت: الگوسازی رفتاری با استفاده از رسانه‌های نوین و شبکه‌های اجتماعی از دیگر ویژگی‌های جنگ نوین رسانه‌ای است و بعد از آن نیز الگوسازی غربی- آمریکایی به جایگزینی الگوهای بومی و ملی در کشورهای منطقه جهانی‌سازی توزیع پیام که اهمیت آن حتی به مراتب بیشتر از تولید پیام است از دیگر ویژگی‌های این جنگ رسانه‌ای به شمار می‌رود.

 رئیس رسانه ملی با اشاره به نقش شبکه‌های پرقدرت اجتماعی و اینترنتی خاطرنشان کرد: آن‌ها در این جنگ ایجاد جامعه شبکه‌ای را به منظور تشکیل یک شبکه جهانی مورد توجه قرار داده‌اند تا از این طریق نیروهای خودی را بی‌انگیزه کنند؛ نکته‌ای که باید به آن توجه شود، زیرا کاربران اینگونه شبکه‌ها می‌توانند به مُبَلغ دشمنان تبدیل شوند تا جنگ روانی آن‌ها را ادامه دهند. وی گفت: دشمنان به دنبال این هستند که در بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به شکل دهی جنبش‌های اجتماعی برسند.

وی با اشاره به نقش رسانه‌های غربی در تبلیغ داعش گفت: امروز داعش را می‌بینیم که مخلوق تولیدات رسانه‌ای غربی به ویژه انگلیسی است زیرا اگر رسانه‌های بین المللی این غول پوشالی را تبلیغ نمی‌کردند امروز چیزی به نام داعش شکل نمی‌گرفت.

سرافراز با اشاره به وظایف رسانه‌های مسلمان در این شرایط خاطرنشان کرد: پیگیری و تقویت گفتمان مقاومت نخستین وظیفه ما محسوب می‌شود، باید گفتمان مقاومت را تبیین و ابعاد آن را از نظر کمی و کیفی روشن کرد تا در مقابل گفتمان سازش و ذلت، چیزی برای ارائه داشته باشیم.

رئیس رسانه ملی با تاکید بر ضرورت شکست انحصار خبری در تولید و توزیع پیام از سوی رسانه‌های اسلامی افزود: امروز می‌بینیم تولید پیام در انحصار چند رسانه محدود غربی است در حالی که این انحصار باید شکسته شود و ابعاد کامل تری پیدا کند. وی ادامه داد: مقابله با اسلام هراسی و ترسیم چهره اخلاقی پیامبر اسلام (ص) و تبلیغ وحدت اسلامی در مقابله با هجمه گسترده‌ای که به واسطه گروه‌های تکفیری مانند داعش به وجود آمده، دیگر وظیفه‌ای است که بر عهده رسانه‌های مسلمان گذاشته شده است. دکتر سرافراز با بیان اینکه لازم است شبکه‌های اجتماعیِ جبهه مقاومت را گسترش دهیم، گفت: این شبکه‌ها می‌توانند با اتحاد در کنار یکدیگر، جبهه‌ای رسانه‌ای را در مقابل استکبار جهانی به وجود آورند؛ ضمن اینکه استفاده از ابزار‌های نوین رسانه‌ای در ابعاد نرم افزاری و سخت افزاری و اتکا به دانش روز در استفاده از شبکه‌های مجازی جزو رسالت‌های سنگین همه مسلمانان است.

صداوسیما
نرم افزار موبایل ایلنا