کد خبر: 300935 A

سخنگوی ارشاد اعلام کرد:

ایلنا: ما به نیروی انتظامی اعلام می‌کنیم در کدام قسمت شهر، کدام محصول فرهنگی غیرمجاز است تا آن‌ها برای جلوگیری و جمع‌آوری آن اقدام کنند.

حسین نوش‌آبادی در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ در رابطه با برخورد نیروی انتظامی در تخلفات حوزه‌ی نشر و کتاب گفت: این اقدام براساس تقسیم کار و شرح وظایفی است که برخی از دستگاه‌ها در ارتباط با امینت فرهنگی و اخلاقی جامعه و همچنین صیانت از محصولات فرهنگی، صورت گرفته است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند کمک و مساعدت رابطین قضایی و مأموران امنیتی برای برخورد با محصولات مضر و مسموم است.

او ادامه داد: ما این حرکت را در راستای تقویت محصولات سالم، پاک و برخورد با محصولات غیرمجازی که مسموم و مضر هستند؛ می‌دانیم. این نقش را نیری انتظامی براساس تقسیم وظایفی که وجود دارد برعهده گرفته است. این ارگان بازوان اجرایی است برای سلامت اخلاقی جامعه. ما جلساتی با مسئولان نیروی انتظامی و معاونین ناجا در حوزه‌های زیربط داشتیم تا هماهنگی نیروی انتظامی جهت برخورد با برخی پدیده‌های فرهنگی یا رفتارهای ناپسندی که این روزها در توزیع غیرقانونی محصولات فرهنگی و محصولاتی که به صورت قاچاق در اختیار مردم قرار می‌گیرد را  شاهد باشیم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: رهنمودهای رهبری ناظر بر همین موضوع بود که باید تلاش کنیم تا محصولات تولید شده‌ی فرهنگی متناسب با فرهنگ حاکم بر نظام و متناسب با شعار‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد. وظیفه‌ی ما نیز همین است که در مقابل تولید محصولات فرهنگی مسموم بایستیم و اجازه ندهیم که برخی شرکت‌ها و افرادی که چندان التزامی به رعایت ضوابط قانونی ندارند و یا دنبال منافع مادی هستند؛ نتوانند به فرهنگ عمومی جامعه‌ لطمه بزنند.

او با اشاره به اینکه همکاری بین وزارت ارشاد و نیروی انتظامی مورد استقبال قرار گرفته است؛ گفت: ادامه‌‌ی این همکاری‌ها بسیار مفید خواهد بود به این شرط که در سایه‌ی هماهنگی و تبادل و تعامل مثبت و عدم دخالت در وظایف یکدیگر و در چارچوب مقررات صورت بگیرد.

نو‌ش‌آبادی ادامه داد:‌ بخشی از این اقدام در جهت تأمین نظارتی است که از طریق مسئولان و بخش‌های مربوطه در ارشاد صورت می‌گیرد. ما اعلام می‌کنیم که بخشی از محصولات به صورت قاچاق توزیع می‌شود و به استناد معرفی‌هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد می‌کند و به استناد نامه‌ای که به نیروی انتظامی داده می‌شود، آنان موضوع را پیگیری می‌کنند. ممکن است دستوری هم از نهادهای حقوقی و قضایی گرفته شود یا مدعی‌العموم ممکن است تشخیص دهد که برخی اقلام فرهنگی مجاز و منطبق با فرهنگ ایرانی اسلامی ما نیستند؛ آن زمان است که نیروی انتظامی شخصاً وارد عمل می‌شود.گاهی به آن‌ها گزارش‌هایی از نهادهای بالا و مراجع می‌رسد و این گزار‌ش‌ها مورد تأیید ما هم هست.

او افزود: البته این مأموران آموزش دیده و حرفه‌ای و آشنا به محصولات فرهنگی هستند. طبیعی است که براساس وظیفه‌ای که به آن‌ها محول می‌شود با جرائم مشکوک برخورد می‌کنند. اگر کتابی از خارج کشور وارد شده و با فرهنگ ما تناسب ندارد؛ وظیفه‌ی برخورد با آن به عهده‌ی نیروی انتظامی است. این ارگان براساس وظیفه‌اش می‌تواند اقدم کند. این اقدام در رابطه با کتاب‌هایی که مجوز ندارند و یا کتاب‌هایی که قبلاً از ارشاد مجوز گرفته اما اکنون با محتوای دیگری منتشر شده است صورت می‌گیرد. در مورد کتاب‌هایی که مجوز دار هستند نیروی انتظامی اقدامی نخواهد کرد.

نوش‌آبادی در پاسخ به این سوال که آیا این خطر احساس نمی‌شود که نیروی انتظامی همان کاری را که در رابطه با آلبوم‌های موسیقی و لغو کنسرت‌ها انجام داد در حوزه‌ی نشر و کتاب نیز هم همان راه را پیش بگیرد؛ گفت:  نیروی انتظامی غالباً همکاری‌اش مثبت بوده است و تلاش کرده فضای مناسب به وجود بیاورد و در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی افراد صاحب فن دارد.

او با اشاره به اینکه تعداد کنسرت‌های لغو شده از سوی نیروی انتظامی تنها یکی دو مورد بوده است؛ ادامه داد: لغو کنسرت‌ها بیشتر ناشی از تصمیمات مراجع بالاتر بوده است و خیلی به این نهاد مربوط نمی‌شود. تصمیماتی بوده که مراجع بالا لحاظ می‌کردند و نیروی انتظامی موظف به اجرای آن بوده است. البته ما گفتیم که یک تفاهم نامه‌ی اجرایی بین ارشاد و نیروی انتظامی آماده کردیم و در حال تبادل نظر و بررسی هستیم که این شیوه‌نامه‌ی قانونی باشد. ما به دنبال توسعه‌ی همکاری هستیم. نهاد نیروی انتظامی به حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی علاقه‌مند است و سعی در برخورد با محصولات قاچاق دارد و ما هم در این رابطه اشتراک نظر داریم.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: نیروی انتظامی براساس این توافق‌نامه نمی‌تواند شخصاً برای تعطیلی کنسرت‌ها اقدام کند. این هماهنگی باید بین نیروی انتظامی و وزارت ارشاد صورت بگیرد. در مجموع عملکردی که ما به دنبال آن هستیم، امنیت اخلاقی و فرهنگی و صیانت از محصولات فرهنگی سالم است.

حسین نوش آبادی
نرم افزار موبایل ایلنا