کد خبر: 303166 A

ایلنا: نشر شورآفرین، چهار رمان برجسته‌ی بری آنسورث، نویسنده‌ی بریتانیایی را با ترجمه‌ی صبا راستگار منتشر می‌کند.

به گزارش ایلنا؛ بری آنسورث یکی از معدود نویسنده‌هایی است که چهار بار نامزد جایزه‌ی بوکر شده و سرانجام در سال 1992 جایزه‌ی بوکر را از آن خود کرد. آنسورث علاوه بر بوکر، جایزه‌ی والتر اسکات 2012 را نیز برده است.

رمان «گرسنگی مقدس»، شاخص‌ترین اثر بری آنسورث است که جایزه‌ی بوکر 1992 را از آن خود کرده است. داستان کتاب در سال‌های عصر روشنگری انگلستان و مدتی پیش از ظهور داروین و الغای قانون بردگی در 1833 می‌گذرد. رمان به دو کتاب تقسیم می‌شود: در سال‌های 1752 و 1753 آغاز می‌شود و در سال 1765 پایان می‌یابد. این دو کتاب با فاصله‌ی یک دهه از هم جدا می‌شود. متیو پاریس، شخصیت اصلی رمان است. او یک پزشک است و چند سالی نیز از پسرعمویش اراسموسکه در اوایل بیست زندگی‌اش به سر می‌برد و دشمنی دیرینه‌یی با او دارد، بزرگ‌تر است. قبل از شروع داستان، متیو، به خاطر نگارش کتابی علیه‌ی کلیسا زندانی می‌شود و همسرش هنگامی که او در زندان به سر می‌برد، می‌میرد. متیو پاریس می‌خواهد که از گذشته‌ی خود خلاص شود، به خاطر همین پُستِ دکتر کشتی تجارت برده‌ی لیورپول را که به او محول می‌شود، می‌پذیرد. مالک کشتی کسی نیست جز عمویش ویلیام کمپ، پدر اراسموس.

رمان «جزیره‌ی آقای پاسکالی» نخستین کتاب آنسورث است که به مرحله‌ی نهایی جایزه‌ی بوکر (1980) راه یافت. داستان در سال 1908 در جزیره‌یی در یونان می‌گذرد که پایگاه نظامی امپراتوری عثمانی است. آقای پاسکال با این‌که هر لحظه خطر دستگیری تهدیدش می‌کند، گزاراشات خود را به طور مرتب به استانبول می‌فرستد: گزاراشاتی در رابطه با فعالیت افراد بومی و کارهایی که می‌کنند.با ورود یک باستان‌شناس انگلیسی به جزیره، آقای پاسکالی به او مظنون می‌شود و ماجرا وارد مرحله‌ی اوج خود می‌شود. نسخه‌ی سینمایی این رمان در سال 1988 به کارگردانی جیمز دیردن، با بازی بن کینگسلی، چارلز دنس، و هلن میرن ساخته شد که به جشنواره‌ی کن نیز راه یافت.

«نمایش اخلاقی» دیگر رمان آنسورث است که به مرحله‌ی نهایی بوکر 1995 راه یافت. رمان، سال‌های آخر قرن چهاردهم انگلستان قرون وسطا را روایت می‌کند و اتفاقات آن دوره که در یک روستای بی‌نامی در انگلستان شمالی (شمال رود  هامبر) می‌گذرد. کشیشی که از حوزه‌ی اسقفی خود می‌گریزد به یک گروه بازیگران دوره‌گرد می‌پیوندد که عازم قلعه‌ی اربابی هستند؛ جایی که قرار است برای مراسم کریسمس نمایش اجرا کنند.

«یاقوت» چهارمین رمان آنسورث است که در سال 2006 نامزد جایزه‌ی بوکر شد. ماجرای رمان در قرن 12 میلادی در جزیره‌ی سیسیل ایتالیا می‌گذرد و از زبان یک مرد جوان انگلیسی-نورمنی روایت می‌شود. مولفه‌های اصلی این رمان، عشق، رمزوراز، تمنا و انتقام است. نشریه‌ی «گاردین» در وصف این رمان می‌نویسد: «خواندن این رمان، حس حیات و زنده‌بودن به آدمی می‌دهد؛ طوری که آدمی را به سفر به سیسیل آن دوره ترغیب می‌کند.» نیویوک‌تایمز نیز می‌نویسد:«این رمان به دوره‌یی اشاره می‌کند که نورمن‌ها، یونانی‌ها، بیزانسی‌ها و مسلمانان و یهودیان بی‌این‌که دخالتی در امور هم داشته باشند، در کنار هم در صلح و آرامش زندگی می‌کردند.»

نشر شور آفرین بری آنسورث
نرم افزار موبایل ایلنا