کد خبر: 303277 A

معاون رئیس‌جمهور:

ایلنا: متاسفانه مردان معتقدند که تحصیلات زنان فرصت‌های شغلی را از مردان می‌گیرد. بحث دیگر فقر و معیشت اقتصادی خانواده‌هاست که ترجیح می‌دهند روی پسران سرمایه‌گذاری کنند تا در آینده نان‌‌آور خانواده باشند.

شهین‌دخت مولاوردی در نشست تخصصی «زنان، کتاب، توسعه پایدار» با بیان اینکه بسیار خوشحالم که به عنوان یک ناشر غیرفعال در این جمع هستم؛ گفت: یکی از آرزوهای من این است که بتوانم به جمع شما عزیزان بپیوندم. گفتنی‌ها گفته شد و من مختصر اشاره‌ای می‌کنم به مواردی که مدنظرم است. به نظرم رسید که کتاب را اگر مترادف با علم و دانش بگیریم در این جا بحث توسعه فرهنگی مطرح است که متاسفانه در طول اجرا و تحقق پنج برنامه توسعه در کشور مورد غفلت واقع شده است.

او ادامه داد: دولت یازدهم وارد دومین سال عمر خود شده است یکی از چالش‌هایی که دولت با آن درگیر است این است که اسم آن را توسعه نامتوازن گذاشته‌اند. در حال حاضر در شرایطی هستیم که دولت باید به برنامه ششم توسعه ورود کند که در این توسعه حوزه زنان و خانواده مستثنی نیست.

مولاوردی افزود: باید به مولفه‌هایی چون ایجاد اعتماد به نفس در زنان، اعتماد زنان به دولت و اعتماد دولت به زنان توجه شود و دولت باید این موضوعات را در دستور کار خود قرار دهد این بحث به توسعه فرهنگی برمی‌گردد که باید تغییر کند.

او با اشاره به وضعیت اسف‌بار سرانه کتاب و کتابخوانی در جامعه گفت:‌ امروز جامعه ما با یک چالش رو به رو است و آن سرانه پایین مطالعه است. حتی اگر کسانی بخواهند سراغ علم و آگاهی بروند با موانعی مواجه می‌شوند که این با واقعیت‌ها و تحولات همخوانی ندارد و چالش دیگری با عنوان شبکه‌های مجازی رو به رو هستیم که سرانه مطالعاتی ما را به حداقل رسانده است. هشت سال قبل سازمان یونسکو یک نظرسنجی انجام داد که در آن مشخص شد نگرش به تحصیلات زنان در جامعه ایران منفی شده است. امیدواریم در این هشت سال این نگرش تغییر کرده باشد. 55 درصد سوال‌شوندگان در این نظرسنجی تحصیلات را برای مردان مهمتر از زنان دانسته‌اند.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: این موضوع در میان زنان ما موجب سرخوردگی می‌شود و در نهایت به بی‌فایده بودن تحصیلات می‌رسند. متاسفانه مردان معتقدند که تحصیلات زنان فرصت‌های شغلی را از مردان می‌گیرد. بحث دیگر فقر و معیشت اقتصادی خانواده‌هاست که ترجیح می‌دهند روی پسران سرمایه‌گذاری کنند تا در آینده نان‌‌آور خانواده باشند.

مولاوردی با بیان اینکه جامعه ما از ظرفیت مهم اقتصادی و اجتماعی زنان خود را محروم می‌کند؛ اظهار داشت: اقتصاد ما باید به سمت دانش‌بنیان حرکت کند و اگر قصد حرکت به این سمت را داریم نباید نگاه منفی به زنان را توسعه دهیم و جامعه خود را از این ظرفیت مهم محروم کنیم. مهمتر از بحث دانش‌بنیان بحث خلاقیت است که در جامعه امروز بسیار مورد توجه است. احساس کم‌عدالتی در میان زنان با توجه به توانمندشدن‌شان بسیار احساس می‌شود. وقتی توجهی به آنها نمی‌شود احساس کم‌عدالتی پیش می‌آید که این در میان زنان مساله مهمی است و نمی‌توان ‌آن را نادیده انگاشت.

او در پایان گفت: باید به توسعه فرهنگی بها دهیم البته نه به اندازه توسعه اقتصادی که بستر را برای توسعه در حوزه‌های دیگر فراهم می‌کند. توسعه از ذهن‌ها و باورها شروع می‌شود و تا وقتی این توسعه به ذهن‌ها نرسد به توسعه اقتصادی هم دسترسی نخواهیم داشت.

شهیندخت مولاوردی نشست زنان، کتاب، توسعه‌ پایدار
نرم افزار موبایل ایلنا