کد خبر: 303349 A

ایلنا: نشست تخصصی «قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، تجربه‌های بین المللی» با حضور مجید تفرشی، پژوهشگر تاریخ و مطالعات بین‌الملل در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا؛ در این نشست که با حضور حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، ابعاد مختلف قانون «انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» بررسی و تجربه‌های سایر کشورها در این زمینه بیان می‌شود.

این نشست 4شنبه 18 شهریور از ساعت 10.30 تا 12.30 در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی واقع در بزرگراه شهید حقانی، بعد از ایستگاه متروی حقانی برگزار می‌شود. حضور در این نشست برای دانشجویان و پژوهشگران و اهالی رسانه آزاد است.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات آذر‌ماه  سال 87 در مجلس هشتم تصویب و بهمن‌ماه سال88 به دولت ابلاغ شد اما اجرای آن در دولت قبل انجام نشد و در نهایت آیین‌نامه اجرایی این قانون آذرماه سال93 و در دولت یازدهم تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

براساس این قانون، مؤسسات عمومی و خصوصی مکلف هستند اطلاعات خود را دراختیار عموم قرار دهند. شفاف‌سازی فعالیت‌های دولتی وعمومی، ایجاد بستر نظارت عمومی و کشف و مقابله با فساد اهدافی است که قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیگیری می‌کند.

حسین انتظامی مجید تفرشی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در ایران
نرم افزار موبایل ایلنا