کد خبر: 304250 A

ایلنا: علی رهبری با برگزاری نشست خبری؛ برنامه‌های یکساله‌ ارکستر سمفونیک را اعلام کرد و به تشریح آنها پرداخت.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ علی رهبری مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران در این نشست خبری گفت: من مدیون بچه‌های ارکستر سمفونیک تهران هستم که از نظر من واقعا همگی قهرمان ملی هستند. ما پیش از این برای از دست دادن چیزی نداشتیم اما برای به دست آوردن کارهای بسیار زیادی انجام دادیم. فرق این قهرمانان ملی با قهرمانان فوتبال در این است که آن‌ها گل نمی‌خورند و هر قدم مثبتی که بر می‌دارند در آینده برایشان آورده زیادی خواهد داشت. این بچه‌ها آنقدر خود را خوب نشان دادند که ما هم اینک از کشورهای دیگر دعوتنامه داریم و این برای من واقعا تعجب آور است چرا که اصلا فکر نمی‌کردم به این شرایط برسیم.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک با اشاره به برنامه‌های مهر تا مهر توضیح داد: کتاب ۱۶۰ صفحه‌ای را برای برنامه‌های ارکستر سمفونیک تهران از مهر امسال تا مهر سال ۹۵ تهیه کردیم که به زودی در دسترس همه مخاطبان قرار خواهد گرفت که به اعتقاد من چنین برنامه ریزی‌ای قابل مقایسه با بهترین مجموعه‌های موسیقایی کشورهای صاحب نام خواهد بود. این‌ها را کسی می‌گوید که به هیچ عنوان سخنگوی بنیاد رودکی و یا وزارت ارشاد نیست بلکه هنرمندی است که فقط عقاید خود را بیان می‌کند و معتقد است کارهایی که در این زمینه انجام گرفته فعالیت‌های بسیار ارزشمندی در حوزه ارکستر‌ها است.

رهبری افزود: ما در این برنامه به آهنگسازان ایرانی احترام بسیار ویژه‌ای گذاشته‌ایم و این خیلی مهم است که در حدود ۱۶ هفته‌ای که برای برنامه‌های ارکستر سمفونیک کارهایی را انجام دادیم بیش از نیمی از برنامه‌ها متعلق به آثار آهنگسازان ایرانی است. ما در این دوره از ۷ رهبر ایرانی و شش رهبر صاحب نام بین المللی که امروز جزئیات آن‌ها در اختیار شما قرار داده شده برای حضور در برنامه‌های جاری ارکستر سمفونیک تهران دعوت کردیم که برای نمونه می‌توانم به حضور آقای ارول اردینج اشاره کنم که حضور ایشان با توجه به تجربه‌هایی که در عرصه‌های بین‌المللی دارد می‌تواند اتفاق بسیار خوبی در عرصه آموزش رهبری ارکستر و همچنین کنسرت‌های ما باشد.

رهبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر نحوه حضور ارکستر سمفونیک تهران در جشنواره بین المللی موسیقی فجر نیز توضیح داد: این پیشنهاد من بود که بتوانیم حضور موثری در این دوره از جشنواره بین المللی موسیقی فجر داشته باشیم. بر همین اساس ما در مراسم افتتاحیه، اختتامیه و ایام برگزاری جشنواره برنامه‌های مخلتفی را برگزار می‌کنیم که می‌تواند نقطه عطفی در برنامه ریزی‌های انجام گرفته پیرامون جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر باشد. ما کنسرت‌های ویژه‌ای را برای برنامه «مهر تا مهر» خود در نظر گرفته‌ایم که حتم دارم با استقبال مخاطبان مواجه می‌شود و مطمئن باشید در هفته‌های آینده پیرامون این کنسرت‌های ویژه نیز توضیحات خود را ارائه خواهم داد.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران با بیان اینکه بردیا کیارس از این پس به عنوان دستیار ارکستر همراه ویژه ما خواهد بود به حضور نوازندگان خارجی برای برپایی رسیتال‌ها، کارگاه‌های آموزشی و حضور در مجموعه ارکس‌تر سمفونیک تهران اشاره کرد و گفت: این هنرمندان طی روزهای حضور خود بر اساس برنامه ریزی که برای آن‌ها انجام گرفته به عنوان نوازنده و حتی رهبر ارکستر کنار ما حضور خواهند داشت این در حالی است که ما ویژه برنامه‌های موزیکال و اپرا برای همه خانواده‌های ایرانی را نیز در نظر گرفته‌ایم که همگی آن‌ها به زبان فارسی اجرا خواهد شد تا مردم عادی نیز بتوانند از برنامه‌های در نظر گرفته شده ارکس‌تر سمفونیک تهران برای آن‌ها با تئا‌تر و موسیقی لذت ببرند و به موسیقی کلاسیک نزدیک شوند.

وی افزود: از هفته آینده قرارداد یک ساله‌ای را با ۷۷ نوازنده تعیین شده برای ارکستر منعقد می‌کنیم که این تعداد با نظارت شورای فنی داخلی ارکستر تعیین شده است و همگی نوازندگان ممتاز ایرانی هستند که کف دستمزد خالص آن‌ها ۱. ۵ میلیون تومان و بالا‌ترین دستمزد ۲. ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است البته هم من و هم استاد فرهاد فخرالدینی معتقدیم که نوازنده‌های ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی ایران نیز باید جدای از یکدیگر باشند و به احتمال خیلی زیاد آنچه که برای این فضا در نظر گرفته شده حضور نوازنده‌های مستقل در این دو مجموعه است.

بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی با اشاره به فعالیت‌های شش ماه گذشته ارکستر سمفونیک تهران توضیح داد: از اسفندماه سال ۹۳ که استاد علی رهبری در ایران حضور پیدا کرد به این جمع‌بندی رسیدیم تا به یک برنامه بلندمدت تری نزدیک شویم چرا که بعد از یک فعالیت شش ماهه این نکته ضرورت داشت تا مجموعه ارکستر سمفونیک تهران در قامت یک مجموعه حرفه‌ای و بین المللی فعالیت‌هایی را آغاز کند.

وی افزود: خوشبختانه برنامه‌ریزی‌هایی که باید برای یک سال آینده ارکستر سمفونیک تهران انجام می‌گرفت اتفاق افتاد و طی تماس‌ها و دیدارهایی که داشتیم توانستیم به یک برنامه ریزی مدون و از پیش تعیین شده در فضای ارکستر برسیم ضمن اینکه با توجه به جایگاه استاد رهبری در حوزه موسیقی کلاسیک و فعالیت‌های بین المللی که در این زمینه تاکنون انجام داده است اتفاقات بسیار خوبی برایمان رقم خورده است. کما اینکه حضور ارکس‌تر فیلارمونیک چین در کشور ایران در ادامه همین توجهات و نگاه بین المللی است که در زمینه ارکستر‌ها اتفاق افتاده است. خوشبختانه این پیشنهادات ادامه دارد و ما در آینده‌ای نزیک شاهد اتفاقات بسیار خوبی در عرصه برنامه ارکستر‌ها خواهیم بود.

جمالی دامه داد: در شش ماه گذشته با یک کار سخت و دشواری که انجام گرفت ما تصویری از اکستر سمفونیک تهران را نشان دادیم که باعث حیرت و تعجب موزیسین‌های داخلی و خارجی شد زیرا تمامی اعضای ارکس‌تر با جان و دل کار کردند و برای کشور عزیزمان افتخار بزرگ و سربلندی فراوانی را پدید آوردند. من امیدوارم با همین روحیه‌ای که از بچه‌های ارکستر سمفونیک تهران سراغ دارم در یک سال کاری آینده بتوانیم در سطوح مختلف نتایج مثبتی رابرای کشور رقم بزنیم.

مدیرعامل بنیاد رودکی با تقدیر از جدیت علی رهبری در برنامه ریزی فعالیت‌های یکسال آینده ارکستر سمفونیک تهران توضیح داد: ما در این روز‌ها بیش از ۱۴ ساعت کار کردیم و من می‌دیدم برای علی رهبری هیچ چیزی مهم‌تر از نام ایران و درست شدن چهره ارکستر سمفونیک تهران نیست. من مطمئنم در نگاه کلی که نسبت به سطوح فنی آثار ارکسترال کشورهای صاحب نام عرصه موسیقی داریم، فعالیت‌های چشمگیری را در آینده انجام دهیم. من مطمئنم تاریخ درباره این دوره کاری ارکستر سمفونیک تهران قضاوت خود را خواهد داشت.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز در ادامه صحبت‌های رهبری گفت: در برنامه سالانه حتما پیش بینی می‌شود که ما با دارایی و بودجه موجود نسبت به برنامه‌های ارکستر موسیقی ملی با ارکستر سمفونیک تهران برنامه ریزی کنیم. بنابراین آنچه در جزئیات کنسرت‌ها و برنامه‌های «مهر تا مهر» ارکس‌تر سمفونیک تهران هم اکنون منتشر شده به تناسب اعتبارات مصوب است که برای هر ارکستر به طور سالانه ۴ تا ۴. ۵ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شد البته ما در زمینه برنامه‌های ارکستر موسیقی ملی باید زیرساخت‌های مربوط به رپرتوآور‌ها را طراحی کنیم و بر اساس آن به اعلام جزئیات برنامه‌ها نیز بپردازیم. در اینجا لازم است به این نکته اشاره کنم که ما در حوزه بودجه به هیچ عنوان خطر نکردیم چرا که در سال‌های قبل دیدیم ارکستر‌ها به دلیل مسائل مالی بار‌ها و بار‌ها تهدید شدند. بنابراین در این طراحی که پیش روی شما است ما متعهد به پرداخت کامل حقوق و هزینه‌های مربوط به ارکس‌تر خواهیم بود البته در این بین امتیازاتی نیز برای نوازندگان در نظر گرفته شده به تناسب فعالیت‌های آن‌ها تسهیلاتی به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

جمالی در بخش پایانی صحبت‌های خود درباره توقف فعالیت‌های ارکستر سازهای مالی و ارکس‌تر «جز» به رهبری جاوید مجلسی نیز توضیح داد: آن چیزی که برای ما حائز اهمیت است تشکیل سازمانی است که بتواند برنامه‌های تمامی کارهای موسیقایی ارکسترال را تحت پوشش خود قرار دهد که بر همین مبنا ارکستر سازهای ملی، ارکستر موسیقی جز، ارکستر جوانان، ارکستر مجلسی، ارکستر نوجوانان و ارکسترهای دیگر می‌تواند در همین چارچوب قرار گیرند. ضمن اینکه برای تاثیرگذاری هر کدام از این ارکستر‌ها ما نیازمند یک برنامه حداقل شش ماهه دقیق هستیم که باید هم اعتبارات و هم اجراییات مناسبی داشته باشد. آنچه هم اکنون برای ما به لحاظ بودجه پیشنهاد شده حضور دو ارکستر موسیقی ملی و ارکستر سمفونیک تهران است و به طور حتم اگر بتوانیم اعتبارات دیگری را به این فضا اضافه کنیم قطعا به سمت تشکیل ارکسترهای سازهای ملی و بادی برنجی هم خواهیم رفت.

علی رهبری بنیاد رودکی ارکستر سمفونیک تهران بهرام جمالی
نرم افزار موبایل ایلنا