کد خبر: 305001 A

ایلنا: در دوره‌ای از انتقال ارزش‌های فرهنگی غافل شدیم چون فکر کردیم اداره فرهنگ وظیفه دولت‌ است در صورتی‌که دولت‌ها باید از فرهنگ حمایت کنند و فرهنگ را عامه مردم به صورت عمومی و خواص به صورت حرفه‌ای دنبال کنند.

به گزارش ایلنا؛ مراسم آغاز به کار ۱۸۰ کانون و مرکز مشارکتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور رئیس، معاونان، مدیران سازمان فرهنگی هنری و مدیرمسئول و دبیر ۱۸۰ خانه مشارکتی و کانون عصر دیروز در فرهنگسرای شفق برگزار شد.

محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این نشست با تاکید بر اینکه موضوع فرهنگ امروز در همه دنیا به اولویت نخست مردم و دولت‌ها تبدیل شده، گفت: مردم ایران به این علت که هم فرهنگ‌ساز بودند و هم با سرآمدی در جلوه‌های فرهنگ و هنر در حوزه‌های تمدنی بزرگ تاثیرگذار بودند برای فرهنگ جایگاه ویژه‌ای قائل هستند.

رئیس سازمان با بیان اینکه فرهنگ‌سازی رقابت‌ها و حسادت‌ها را به رفاقت تبدیل می‌کند، گفت: سرچشمه همه رفتارها فرهنگ است؛‌ امروز اقتصاد هم برپایه فرهنگ بنا می‌شود و با فرهنگ می‌توان مشکل ترافیک را کم کرد تا شعار آسمان آبی و زمین پاک تحقق یابد و در انتخابات رقابت‌ فقط باید تا پای صندوق باشد پس از آن نیازمند رفاقت و همکاری هستیم و این‌ها همه نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی با اشاره به اینکه در همه قرن‌های ماضی مردم ایران را با فرهنگ و تمدن ایران می‌شناختند، بیان کرد: وظیفه نسل‌ها انتقال این فرهنگ به نسل بعدی است. ما در دوره‌ای از انتقال ارزش‌های فرهنگی غافل شدیم چون فکر کردیم فرهنگ را دولت‌ها باید اداره کنند در صورتی‌که دولت‌ها باید فرهنگ را حمایت کنند و فرهنگ را عامه مردم به صورت عمومی و خواص به صورت حرفه‌ای باید دنبال کنند تا به نسل بعد برسد.

رئیس سازمان فرهنگی هنری یکی از راه‌های انتقال فرهنگ را ایجاد کانون‌ها و مراکز فرهنگی و هنری توسط مردم عنوان کرد و افزود: این مراکز را باید خود مردم اداره کنند و متاسفانه امروز برای کلانشهر تهران نسبت به جمعیت میلیونی آن تعداد کمی کانون مردمی فعال است و ما امیدواریم حداقل در هر محله تهران یک کانون و مرکز مشارکتی فعال شود.

صلاحی با اشاره به آسیب‌های زندگی ماشینی گفت: استفاده بی‌اندازه بچه‌ها از وسایل الکترونیکی تهدید جدی برای تربیت و پرورش نسل آینده است؛ باید بیاموزیم که روزانه بخشی از زمان‌‌مان را صرف فرهنگ کنیم و فرهنگ را صرف خودمان کنیم و کودکان را به مراکز فرهنگی هنری ببریم تا از آسیب‌های اجتماعی در امان باشند چراکه فرهنگ تضمین‌کنند روح و جسم انسان است.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت کانون‌های گوناگون علاقه به هویت ایرانی بیشتر می‌شود، افزود: سازمان فرهنگی هنری با همه توان از کانون‌ها و مراکز مشارکتی حمایت می‌کند و امیدواریم کانون‌ها به جلوه‌های هنری نیز بپردازند و با این مهم ایران اسلامی را پاس بداریم.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به ابلاغ مصوبه‌ای به مناطق درباره این مراکز گفت: از این پس مراکز مشارکتی زیرنظر مناطق فعالیت می‌کنند و تلاش داریم با نگاه حمایت و هدایت مشکل‌ها را بر طرف کنیم. وی در پایان با سپاس‌گزاری از همه کسانی که درخواست مجوز دادند به دلیل تاخیر و وقفه در صدور مجوز عذرخواهی کرد.

حسن ناصری‌پور (سرپرست معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری) نیز در این نشست با اشاره به مشکلات صدور مجوز در مرکز مشارکت‌ها و وقفه ۲۴ ماهه آن، گفت: با انجام مشورت‌های بسیار بخش عمده مسائل و مشکلات رفع و امروز ۱۸۰ مجوز جدید برای فعالیت مراکز مشارکتی صادر شد.

ناصری‌پور با اشاره به دیدگاه رئیس سازمان فرهنگی هنری درباره مدیریت فرهنگ گفت: دکتر صلاحی اعتقادی به فرهنگ حکومتی و دولتی ندارد و معتقد است دولت و حکومت باید به کمک فرهنگ بیایند؛ تجربه نشان داده که هر موضوع فرهنگی که دولت یک‌تنه جلو برد با شکست مواجه شد. همیشه مثال محرم را از رئیس سازمان می‌شنویم که آیین عزاداری امام حسین(ع) چون ۱۴۰۰ سال توسط مردم حفظ شده تا ابد هم حفظ خواهد شد.

وی با بیان چشم‌انداز روشن فعالیت مراکز مشارکتی سازمان تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی این کانون‌ها این است که امور فرهنگی را به دست مردم بسپاریم و امیدواریم با هماهنگی و هدایت معاونت هنری سازمان مراکز فعالیت‌های خود را در جلوه‌های هنری نیز دنبال کنند.

در پایان این مراسم با حضور رئیس و سرپرست معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مجوز کانون و مراکز مشارکتی به مدیر مسئولان و دبیران اهدا شد.

محمود صلاحی ۱۸۰ کانون و مرکز مشارکتی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا