کد خبر: 305049 A

در نشست رسانه‌ای جشنواره تئاتر شهر مطرح شد:

ایلنا: دبیر جشنواره تئاتر شهر برای فعال‌سازی «بخش بین‌الملل» این رویداد؛ در صورت راه‌اندازی سالن‌های حرفه‌ای تئاتر شهرداری تهران اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست رسانه‌ای چهارمین جشنواره تئاتر شهر تهران صبح امروز، دوشنبه ۲۳ شهریور با حضور شهرام کرمی، دبیر جشنواره و مدیر مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به همراه امیر عبدالحسینی، معاون هنری این سازمان برگزار شد.

نباید به برگزاری صرف یک رویداد توجه کنیم

عبدالحسینی در ابتدای این نشست به برگزاری جلسه مستمر با اهالی هنرهای نمایشی برای برگزاری هرچه بهتر دوره چهارم جشنواره اشاره کرد و گفت: بعد از برگزاری جشنواره سوم جلسه‌هایی برگزار شد که فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌رو بررسی شود چراکه معتقد هستیم نباید در کشور جشنواره‌زده به صرف برگزاری یک رویداد اکتفا کنیم و خروجی را از یاد ببریم.

او با بیان اینکه «برگزاری مراسم اختتامیه پایان جشنواره محسوب نمی‌شود» ادامه داد: از سوی دیگر تنها نباید به معرفی گروه‌های تئاتری برتر بسنده کنیم و نیاز است به امر پژوهش و راه‌اندازی مدرسه‌ای برای آموزش تئاتر توجه داشته باشیم. بر همین اساس تاسیس مدارس تئاتر در فرهنگسراهای زیر نظر شهرداری تهران طراحی شده است که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود.

تلاش برای برقراری تعامل بین آماتورها و حرفه‌ای‌ها

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری همچنین از انتشار تعدادی کتاب در عرصه هنرهای نمایشی خبر داد و گفت: در این مدت به‌ویژه بعد از حضور ریاست جدید سازمان تلاش زیادی برای ایجاد تعامل بیشتر بین هنرمندان حرفه‌ای و آماتور انجام شد. به همین دلیل در جشنواره چهارم، حضور هنرمندان صاحب‌نام را کنار هنرمندان جوان شاهد هستیم. 

این مدیر همچنین از اهالی رسانه و کارشناسان برای نقد سازنده جشنواره دعوت کرد و افزود: نقد کارشناسانه موجب می‌شود با فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌رو را به ما یادآوری می‌کند که قطعا برای ادامه مسیر سازنده خواهد بود. هیچ برنامه هنری بدون نقد دوام نمی‌آورد و ما فقط به برگزاری یک نشست رسانه‌ای بسنده نمی‌کنیم.

عبدالحسینی در پایان بخش نخست صحبت‌های خود به طراحی پوستر دوره چهارم جشنواره اشاره کرد و گفت: اگر به تاریخ طراحی پوستر تئاتر توجه کنیم هنرمندان صاحب‌نام هر دو عرصه به همکاری با یکدیگر توجه داشتند. مانند دکتر علی رفیعی و حمید سمندریان در تئاتر افرادی مانند قباد شیوا از میان هنرمندان گرافیست. پوستر جشنواره چهارم توسط مازیار تهرانی طراحی شد که به خوبی با هر دو عرصه گرافیک و هنرهای نمایشی آشنایی دارد.

همراهی تمام مراکز تئاتری با جشنواره چهارم

شهرام کرمی، دبیر چهارمین جشنواره تئاتر شهر ضمن قدردانی از حمایت رسانه‌ها و خبرنگاران از این رویداد و عرصه هنرهای نمایشی عنوان کرد: جشنواره تئاتر شهر علاوه بر استقبال هنرمندان، در میان رویدادهای پایتخت به عنوان رویداد موثر شناخته می‌شود و همچنین شاهد گوناگونی ژانرها در این دوره هستیم.

او با بیان اینکه جشنواره در هفت بخش برگزار می‌شود، افزود: 1075 گروه متقاضی حضور در جشنواره بودند که درنهایت 73 گروه مجوز حضور دریافت کردند و تا دوم مهرماه که مراسم اختتامیه برگزار می‌شود با یکدیگر رقابت می‌کنند.

کرمی تصریح کرد: همچنین در کل تعداد 104 اجرا درنظر گرفته شده که در 15 سالن نمایش روی صحنه می‌روند. 1024 هنرمند نیز در دوره چهارم جشنواره مشارکت می‌کنند و سالن‌های تئاتر پردیس تئاتر تهران، فرهنگسرای اندیشه، فرهنگسراهای شفق و فردوس به همراه سالن‌های مهر و ماه حوزه هنری، سالن محراب محوطه تئاتر شهر و تالار هنر در این مسیر به یاری دبیرخانه جشنواره آمدند.

فعال‌سازی بخش «بین‌الملل» معطل سالن‌های صبا و پردیس تهران

این مدیر هنری درباره برنامه‌های مورد نظر برای دوره‌ آینده نیز اشاره کرد و توضیح داد: در دوره آینده توجه ویژه به تئاتر حرفه‌ای را در دستور کار قرار می‌دهیم و بخشی برای حضور گروه‌های حرفه‌ای تئاتر نیز در نظر گرفته‌ایم. همچنین صحبت‌هایی برای راه‌اندازی بخش بین‌الملل جشنواره انجام شد اما قصد نداریم به صرف حضور یکی دو گروه خارجی عنوان بین‌المللی را اضافه کنیم.

او ادامه داد: در این حوزه با کاستی‌های زیرساختی مواجه هستیم و تا زمانی که سالن‌های حرفه‌ای در اختیار نداشته باشیم نمی‌توانیم برای حضور گروه‌های خارجی برنامه‌ریزی دقیق داشته باشیم. 

مدرسه تئاتر فرهنگسراها راه‌اندازی شد

کرمی همچنین درباره راه‌اندازی مدرسته تئاتر فرهنگسراها توضیح داد و گفت: مدرسه تئاتر به عنوان یک بخش آموزشی مهم مورد توجه قرار گرفت که طی آن تعداد 256 هنرجو زیر نظر آقایان چرمشیر، فرهاد تجویدی، رضا موسوی و احسان فلاحت‌پیشه ثبت‌نام شدند و آموزش‌های پایه‌ای تئاتر را آغاز کردند.

بزرگداشت داوود رشیدی و داوود دانشور در مراسم اختتامیه

دبیر چهارمین جشنواره تئاتر شهر با بیان اینکه رویکرد جشنواره برگزاری بزرگداشت برای هنرمندانی ساکن در پایتخت است درباره برنامه بزرگداشت و تقدیرهای این دوره توضیح داد: امسال در مراسم اختتامیه شاهد برگزاری بزرگداشت «داوود رشیدی» خواهیم بود؛ هنرمندی که نقش مهمی در تئاتر نوین ایران ایفا کرده است. علاوه بر این شورای سیاست‌گذاری تصمیم گرفت از افرادی که در گسترش تئاتر نقش ایفا کرده‌اند تقدیر شود که «داوود دانشور» در این بخش تقدیر می‌شود.

برگزاری بخش عکس با ویژگی‌های متفاوت

کرمی در ادامه توضیحات خود به برگزاری متفاوت بخش عکس جشنواره تئاتر شهر اشاره کرد و گفت: در این دوره ابتدا فراخوان شرکت در بخش مسابقه عکاسی منتشر شد که در پی آن 76 عکاس براساس میزان توانمندی برای شرکت در جشنواره انتخاب شدند. این گروه در سالن‌های اجرایی پخش می‌شوند و هر عکاس در روز مجوز عکاسی از 10 نمایش حاضر در جشنواره را دارا خواهد بود.

عضو گروه تئاتر «شایا» ادامه داد: عکس‌های این عکاسان در پایان هر روز جشنواره دریافت و توسط داوران (متشکل از سیف‌الله صمدیان، محمود کلاری و فردین خلعتبری) قضاوت می‌شود. افراد برگزیده این بخش نیز در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد و کتاب عکس آثار نیز منتشر می‌شود.

با داوران جشنواره آشنا شوید

دبیر جشنواره سپس به معرفی داوران بخش‌های گوناگون جشنواره چهارم تئاتر شهر پرداخت. به این ترتیب؛ ایرج راد، قطب‌الدین صادقی و حمیدرضا نعیمی (داوران بخش صحنه‌ای)؛ اصغر همت، رحمت امینی و علی معظمی (بخش باران)؛ داریو مودبیان، رویا افشار و مریم معترف (بخش نمایش‌نامه)؛ بهرام شاه‌محمدلو، رضا فیاضی و لیلی رشیدی (بخش کودک و نوجوان)؛ حسین عاطفی، محمد خاتمی، گلبرگ ابوترابیان (بخش خیابانی)؛ سیف‌الله صمدیان، محمود کلاری و فردین خلعتبری (مسابقه عکاسی)؛ مریم زندی، حسن غفاری، ابراهیم حسینی (عکاسی صحنه‌ای) و ابراهیم حسینی، شکوفه هاشمیان  و ابراهیم سیسان (عکاسی تئاتر خیابانی) داوران جشنواره تئاتر شهر را تشکیل می‌دهند.

حمایت از گروه‌ها برای اجرای عموم

عضو شورای سیاست‌گذاری تئاتر پایتخت همچنین درباره حمایت از اجرای نمایش‌های راه‌یافته به جشنواره بیان کرد: حداقل از نیمی از نمایش‌ها برای اجرای عموم در سالن‌های زیر نظر شهرداری حمایت می‌کنیم. علاقه ما ارائه امکانات اجرای عمومی برای تمام 73 گروه است اما به دلیل تجربه اندک هنرمندان جوان این شرایط در صورتی مهیا می‌شود که نمایش‌ها بتوانند با مخاطب ارتباط بگیرند.

برگزاری آیین افتتاح با اجرای «دریا دلان» 

شهرام کرمی در انتهای صحبت‌های خود میانگین سنی شرکت‌کنندگان جشنواره را 24 سال اعلام کرد و درباره برگزاری مراسم افتتاحیه این رویداد گفت:‌ روز پنجشنبه ساعت 19:30 به همراه مسئولان برای برگزاری مراسم افتتاح در محوطه تئاتر شهر حاضر خواهیم شد. مراسم خاصی در نظر نگرفتیم و تنها به عنوان تماشاگر شاهد اجرای نمایش «دریادلان» با موضوع 175 شهید غواص خواهیم بود که توسط گروهی پرتلاش از جوانان اجرا می‌شود.

تئاتر تئاتر شهر رسانه شهرداری تهران هنر
نرم افزار موبایل ایلنا