کد خبر: 305565 A

ایلنا: اداره کل منابع نهاد کتابخانه‌ها از ارسال بسته ویژه با موضوع شعر و ادبیات، به مناسبت بیست و هفتم شهریور(روز شعر و ادب فارسی) به کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا، اداره کل منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در اطلاعیه‌ای ضمن گرامیداشت بیست و هفتم شهریور، سالروز بزرگداشت استاد سید محمدحسین شهریار (روز شعر و ادب فارسی) از انتخاب تعدادی از عناوین شاخص در حوزه شعر و ادبیات فارسی، با هدف دسترسی مخاطبان به این آثار و آشنایی با این کتاب‌ها و همچنین ارسال آنها به کتابخانه‌های عمومی کشور خبر داد.

در بخشی از این اطلاعیه با اشاره با جایگاه شهریار در شعر و ادب فارسی آمده است: بی‌تردید استاد شهریار یکی از مشهورترین غزلسرایان معاصر و چهره‌ای شناخته شده در میان ادب‌دوستان به شمار می‌رود. سروده «علی ای همای رحمت» یکی از به یادماندنی‌ترین اشعار اوست که جایگاه ویژه‌ای در میان عامه مردم پیدا کرده است. نامگذاری سالروز رحلت استاد به عنوان «روز شعر و ادب فارسی» بهانه‌ای برای بزرگداشت این شاعر و زمینه‌ای برای آشنایی عموم مردم با آثار نویسندگان و شاعران پارسی این مرز و بوم خواهد بود.

اداره کل منابع با انتخاب تعدادی از عناوین شاخص در حوزه شعر و ادبیات فارسی، تلاش کرده زمینه دسترسی مخاطبان به این آثار و آشنایی بیش از پیش آنان با کتاب‌های این بخش را فراهم کند.

در ادامه اطلاعیه مذکور، برخی از آثار ارسالی در این بسته که تاکنون کمتر شناخته شده‌اند، معرفی شده است:

کتاب «هشتمین سپیده» اثر مهدی تقی نژاد که انتشارات روزگار آن را منتشر کرده است. این اثر، برگزیده اشعار رضوی ۱۵۰ شاعر ‌بنام کشور است که عمدتاً در قالب غزل سروده شده‌اند. این کتاب به لحاظ ارائه معیاری مناسب برای سرایش اشعار مذهبی  و آئینی حائز اهمیت است. «بیرقی بر شانه‌های باد» عنوان کتاب دیگری است که توسط شاعر جوان کشور سید محمد بابامیری سروده شده است. اشعار بابامیری روان و خوش زبان  و فاقد افت و خیزهای معنایی است. همین ویژگی منجر به بارز شدن اشعار او برای استفاده مخاطبان عمومی کتابخانه ها شده است. این اثر توسط انتشارات آرام دل منتشر شده است.

«نامه‌های کوفی» اثر سعید بیابانکی، «از سبزوار تا سرزمین رویا» که به بررسی خاطرات و آثار حمید سبزواری می‌پردازد، مجموعه غزل‌ «ضد» اثر فاضل نظری، «عطش زیر چتر باران» اثر امیر اکبرزاده و کتاب «مولای گندمگون» اثر قاسم صرافان برخی از دیگر عناوین موجود در بسته ویژه ارسالی به کتابخانه‌ها هستند.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته این بسته‌ها در هفته جاری به بیش از 1700 کتابخانه عمومی تحت پوشش نهاد ارسال شده تا در روز مذکور در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

نهاد کتابخانه های عمومی کشور روز شعر و ادب فارسی
نرم افزار موبایل ایلنا