کد خبر: 307587 A

ایلنا: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور بیانیه‌ای به مناسبت فاجعه خونبار سرزمین منا، ضمن تسلیت به خانواده‌های جانباختگان، برای مصدومان این حادثه اسفبار از خداوند متعال شفای عاجل مسالت کرد.

به گزارش ایلنا؛ متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

إنا لله وإنا إلیه راجعون

فاجعه خونبار جانباختن جمع کثیری از زائران بیت الحرام و هموطنان عزیزمان را در سرزمین وحی به پیشگاه مقام معظم رهبری، خانواده‌های معظم جانباختگان و ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گویم و برای مصدومان این حادثه اسفبار از خداوند متعال شفای عاجل مسالت دارم.

اخبار رسیده از سرزمین وحی حاکی است که به دلیل عدم همکاری ماموران دولت عربستان سعودی پیکر ده‌ها نفر از جانباختگان همچنان در سرزمین منا بر روی زمین مانده و صد‌ها نفر از مجروحان حادثه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در انتظار رسیدگی هستند ولی ماموران دولت عربستان از رسیدگی به وضعیت آنان جلوگیری می‌کنند.

بدیهی است مسئولیت حفظ جان حجاج و زائران حرم الهی مستقیما به عهده دولت عربستان بوده و در این حادثه خونبار که موجب جانباختن صد‌ها نفر زائر بیت الله الحرام از کشورهای مختلف اسلامی و آسیب دیدن بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر گردید دولت آن کشور موظف است هر چه سریع‌تر تسهیلات لازم را برای جمع آوری پیکر این عزیزان و درمان مجروحان فراهم سازد. برای کلیه خانواده‌های جان باختگان از خداوند متعال صبر و اجر جزیل مسالت دارم.

دولت جمهوری اسلامی ایران وظیفه خود می‌داند تا روشن شدن ابعاد مختلف این فاجعه اسف بار موضوع را با جدیت پیگیری کند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا