کد خبر: 309531 A

مؤسسه فرهنگی هنری آپ‌آرت‌مان در سومین برنامه از مجموعه برنامه‌های موسیقی «من و سازم» غروب جمعه ١٠ مهر میزبان اشکان هُشیوار خواهد بود. هشیوار در این اجرا نیم نگاهی به موسیقی تلفیقی دارد.

به گزارش ایلنا، این هنرمند جوان با استفاده از ابزار پردازش صدای گیتار الکتریک بخشی از تجربیات خود را در زمینه‌ی  نوازندگی گیتار به اشتراک می‌گذارد. او اصواتی را که در ذهن خود می‌شنود به سازش منتقل می‌کند و در لحظه به آن‌ها پاسخ می‌دهد. هشیوار درباره‌ی این چرخه این گونه توضیح می‎دهد: «جمعه شب سازهایم را روی استیج می‌چینم. آمپلی‌فایر و ادوات پردازش و ضبط صدا را به برق متصل میکنم و با سازم گفت‌وگو می‌کنم.مخاطب در این گفت‌وگو در مقام شنونده و ناظر قرارمی‌گیرد.»

فضای تجربی اشکان هشیوار حاصل بازی‌های او با ملودی، هارمونی و ریتم است. در این اجرا ژانرهایی هم‌چون جز، بلوز و موسیقی فولکلوریک ایران نقش مهمی را در القای حس و حالی تلفیقی در فرم و محتوای آثار او ایفا می کند. او تجربه در فضای موسیقی تلفیقی را این طور توصیف می‌کند: «موسیقی تلفیقی همانطور که از اسمش پیداست حاصل هم‌جوشی یک سبک با سبکی دیگر،یک ساز با سازی دیگر و به طور کلی محصول تلفیق مُدها سبک‌ها،تکنیک‌ها و فرم‌هاست.از نظر من موسیقی تلفیقی صرفا قرار دادن یک ساز در جایگاه نوازندگی یک سبک نیست؛ بلکه ایجاد احساس سبک مورد نظر در حین نواختن آن ساز است. موسیقی بلوز سبک فولکلور امریکایی‌هاست که امروز به شکل مدرن در آمده و جاز نیز از بلوز ریشه گرفته. اتفاق تلفیق بلوز به صورت خود جوش در جنوب ایران افتاده که از سیر تکاملی ان بی‌خبرم. امروزه جز را هم تلفیق می‌‌کنیم و گروه‌های فعال و کار بلدی داریم.از آن‌جایی که موسیقی ایرانی گنجی‌ است که در در اختیار داریم، می‌توانیم از این گنج برای ابراز احساس‌مان به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.»

هشیوار در ادامه ابراز امیدواری می‌کند که از هر قشری و هر طیفی از مردم بتوانند با اینگونه موسیقی ارتباط برقرار کنند. او در عین حال اضافه می‌کند: «طبیعتا هر سبکی مخاطب خاص خودش را دارد.اما در مورد حسی که قرار است به مخاطب القا شود بهتر است بعد از اتمام اجرا از شنوندگان حسشان را بپرسیم.اما برنامه شامل فراز و فرود است و گاهی از سکون به Funk fusion هم گرایش پیدا می‌کند.»

او در پایان از حس و حال موسیقی تلفیقی خود می‌گوید: «هر بار که موسیقی جدیدی را می‌شنویم یا چیزی را که قبل شنیده‌ایم، وقتی به ذهنمان خطور می‌کند باید همواره تاثیرگذار باشد. شنونده به گونه‌ای و نوازنده و آهنگساز به گونه‌ای دیگر این تاثیر را بپذیرند. من نیز از این قاعده مستثنا نیستم. به تازگی و طی چند سال اخیر مشغول تلفیق اصوات و نواختن گیتار با حال و هوای ایرانی هستم. که البته کار بسیار پر ظرافت و دشوار و در عین حال جذابیت خاص خود را دارد.»

«نیم نگاهی به موسیقی تلفیقی» جمعه شب، دهم مهرماه در دو سانس ( ساعت 8 و ساعت 10) در محل موسسه اجرا می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای رزرو بلیت با شماره 88860439 تماس حاصل کنند.

«من و سازم» مجموعه برنامه‌های حوزه موسیقی مؤسسه آپ‌آرت‌مان است که توسط گروه خلاق فیل ایده‌پردازی، طراحی و اجرا می‌شود. برنامه‌هایی که هدف اصلی آنها به اشتراک گذاشتن تجربه‌های شخصی نوازنده‌ها و موسیقیدان‌هاست. تجربه‌هایی که کمتر در کنسرت‌ها و اجراهای رسمی دیده و شنیده می‌شوند و ارزش‌های هنری خاص خود را دارند. تجربه‌هایی که مبنای خلاقیت موسیقیدان‌ها به شمار می‌روند. مؤسسه آپ‌آرت‌مان در تلاش است مجموعه برنامه‌های «من و سازم» را هر هفته جمعه‌ها به شکل مستمر برگزار کند.

موسسه آپ‌آرت‌مان اشکان هوشیوار
نرم افزار موبایل ایلنا