کد خبر: 317600 A

دفتر نخست از کتاب «نمایش‌نامه نویسی» با عنوان «چگونه آغاز کنیم؟» به قلم عبدالحی شماسی، نمایش‌نامه نویس و استاد دانشگاه؛ توسط نشر آریا گهر چاپ و منتشر شد.

کتاب «نمایش‌نامه نویسی» که می‌تواند جامع‌ترین کتاب در زمینه آموزش نمایش‌نامه نویسی در کشور محسوب شود در 360 صفحه تنظیم شده و در یک هزار نسخه در دسترس هنرمندان و دانشجویان تئاتر قرار می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌های این کتاب گرانسنگ تاکید نویسنده بر استفاده کامل از واژگان پارسی است که گذشته از تازه‌ترین دستاوردها و آموزه‌های فنون نگارش نمایش‌نامه، به اثری نفیس در زمینه ادبیات و زبان پارسی تبدیل شده که می‌تواند مورد توجه تمامی زبان شناسان و علاقه‌مندان زبان نژاده پارسی نیز قرار گیرد.

عبدالحی شماسی نمایش‌نامه نویس شناخته شده کشور این کتاب را به دو استاد بزرگ تئاتر و ادبیات، دکتر احمد کامیابی مسک و دکتر میرجلال‌الدین کزازی تقدیم کرده است.

این مدرس نمایش‌نامه نویسی در دیباچه کتاب «نمایشنامه نویسی (چگونه آغاز کنیم؟)» آورده است: آنچه پیش روی دارید ، دستاورد بیست و شش سال آموزش نمایش‌نامه نویسی در دانشگاه‌های گوناگون است که امیدوارم در راستای شناخت بیشتر و بهتر نمایش و نوشتن نمایش‌نامه برایتان سودمند باشد.

او دستمایه هنر نمایش را مردمان معرفی کرده و پیش از آغاز نوشتن، خوانندگان را به "شناخت" دعوت کرده و جان و روان یک پدیده هنری به ویژه نمایش‌نامه را "اندیشه" دانسته است.

شماسی در همین متن آورده است: گام نخست در راستای جان بخشیدن به نوشته‌هایمان، به کارگیری زبانی است که بی‌هیچ گمانی آبشخور فرهنگ نژاده نیاکان و اندیشه بنیادین ما خواهد بود... تاریخ و منِ راستینِ مردمانِ هر کشور در گرو نگاهداشت زبان شان است. از این روی می‌توان زبان را جان و روان مردمان یک کشور دانست که میان آنان یک پیوند و پیوستگی سرشتینی استوار می‌سازد.چرا که نژادگی و همگون بودن زبان آیینی یک پاتَرم، نام و نشان و فرهنگ مردم آن کشور را پایدار می‌دارد.

و ادامه می‌دهد: نخستین پرسشی که در هنگام نوشتن این دفتر برایم پیش آمد، زبان آن بود. آیا با زبان بیگانه می‌توان دارای اندیشه‌ای آزاد بود و بر پای خود بایستیم و خویش اندیش باشیم؟

عبدالحی شماسی در این کتاب آموزشی تلاش کرده است تا از هر نوع کلمات بیگانه در زبان پارسی دوری کرده و واژه‌های روان پارسی را در نگارش این اثر آموزشی بکار گیرد. نویسنده توجه داشته است که گاه واژه سازی‌های نا مانوس درک و دریافت آموزه‌ها را با دشواری همراه می‌کند از این رو در واژه گزینی، روان، ساده، ذهن آشنا و درست بودن را مد نظر داشته است.

دفتر نخست کتاب شامل دو بخش ساختمان و ساختار نمایش‌نامه است که در مجموع 24 گفتار درسی را شامل می‌شود. نویسنده در پایان این کتاب، واژه نامه کاملی از تمامی واژه‌های تازه کتاب و سیاهه‌ای از گفتارهای دفتر دوم آن را نیز آورده است.

کتاب «نمایش‌نامه نویسی (چگونه آغاز کنیم؟)» با طراحی جلد شبنم رازی شریف و قیمت 21000 تومان به زودی رونمایی و بر پیشخوان کتاب فروشی‌ها قرار می‌گیرد.

عبدالحی شماسی
نرم افزار موبایل ایلنا