کد خبر: 317655 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد؛

ایلنا: مدیر کمپانی تئاتر «باران» می‌گوید امروز شرایط ادامه اجرای آثار برای گروه‌های نمایشی فراهم است؛ اما متاسفانه بعضی هنرمندان همکاری نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، خیام وقارکاشانی، مدیر کمپانی تئاتر «باران» درباره چگونگی همکاری این مجموعه با علاقه‌مندان برای سرمایه‌گذاری در زمینه تولید آثار نمایشی توضیح داد: این امکان بسیار ساده فراهم می‌شود. ابتدا افراد علاقه‌مند پیشنهاد می‌دهند و ما پروژه را به همراه برآورد مالی و میزان فروش احتمالی به آنها معرفی می‌کنیم. به این ترتیب افراد به همان میزان که سرمایه‌گذاری می‌کنند از سود حاصل از فروش نمایش‌ها دریافت خواهند کرد.

او بر حفظ امنیت سرمایه‌گذاران تاکید کرد و ادامه داد: ما به هیچ وجه سرمایه‌گذاران را در ضرر شریک نمی‌کنیم و حتی اتفاق افتاده که خودمان ضرر کرده‌ایم اما اصل پول سرمایه‌گذار به همراه سود آن پرداخت شده است.

وقارکاشانی که تهیه‌کنندگی نمایش «اتراق در خواب قیلوله» را برعهده دارد، در همین رابطه اظهار کرد: من برای این سرمایه‌گذاری برنامه دارم و معتقدم مسیری که در تئاتر ما طی می‌شود ناقص است. به این معنا که مثلا 50 میلیون تومان برای تولید نمایش سرمایه‌گذاری می‌کنیم اما کار با 30 اجرا به پایان می‌رسد. این درحالی است که نمایش تازه از اجرای 40 و 50 هزینه‌های اولیه را تامین کرده و سپس به سود می‌رسد. ما یک بار هزینه نویسنده، طراح دکور،‌ کارگردان و باقی موارد را پرداخت می‌کنیم اما محصول خلق شده می‌تواند ماه‌ها به حیات و اجرا ادامه دهد.

این مدیر درباره برنامه مورد نظر برای نمایش «اتراق در خواب قیلوله» توضیح داد: برنامه این است که نمایش علاوه بر سالن باران در شهرستان‌ها و سپس در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه برود. به این ترتیب می‌توان به بازگشت هزینه صورت گرفته امید داشت.

او افزود: همچنین تئاتر باران در نظر دارد ساز و کاری فراهم کند که فیلم‌- تئاترهای تولید شده در این مجموعه به سراسر کشور عرضه شوند. این اتفاق نیز موجب بازگشت مالی برای گروه‌ها و کمپانی خواهد شد؛ به‌اضافه اینکه امکان تماشای نمایش‌های روی صحنه در پایتخت برای گروه وسیع‌تری از علاقه‌مندان به هنر نمایش مهیا می‌شود.

 وقارکاشانی از درخواست مسئولان کاشان برای تدوین برنامه یک‌ساله اجرای عمومی نمایش‌‌ در این شهر خبر داد و گفت: نمایش «اتراق در خواب قیلوله» در کاشان روی صحنه می‌رود و جا دارد به همکاری مسئولان اداره ارشاد و شهرداری کاشان اشاره کنم که مشتاقانه امکانات مورد نیاز را در اختیار ما قرار می‌دهند. حتی جالب است اشاره کنم که آنها درخواست کردند برنامه سالانه ارائه کنم تا هر ماه در  این شهر 5 شب اجرای عمومی نمایش داشته باشیم و در حال حاضر این برنامه را تدوین می‌کنم.

مدیر کمپانی تئاتر باران از همکاری نکردن بعضی هنرمندان تئاتر با ادامه اجرای آثار نمایشی گلایه کرد و گفت: بعضی هنرمندان چنین عنوان می‌کنند که شما فقط 40 اجرا تهیه کننده نمایش ما هستید و برای ادامه اجراها هیچ تضمینی نمی‌دهند. متاسفانه تئاتر مثل فیلم سینمایی نیست که تهیه کننده بعد از اتمام کار؛ اثر خلق شده را به جشنواره‌ها یا سالن‌های سینمای گوناگون در نقاط مختلف پیشنهاد دهد.

وقارکاشانی خاطرنشان کرد: در حالیکه شاهد هستیم بعضی تهیه‌کنندگان ابتدا مبلغ هزینه شده توسط خودشان را از فروش نمایش جدا می‌کنند و سپس باقیمانده هرچه باشد بین تمام عوامل تقسیم می‌شود. از نظر من این کار اصلا حرفه‌ای نیست و جالب است هنرمندان با این تهیه‌کنندگان بیشتر همراه هستند. ما نمی‌خواهیم ابتدا هزینه‌های خود را از فروش کل نمایش کسر کنیم و بعد باقی‌مانده را دربرابر گروه بگذاریم و بگوییم همین که هست! بنابراین از ابتدا قرارداد فیکس می‌بندیم و سعی می‌کنیم این فرهنگ را تغییر بدهیم.

او تصریح کرد: متاسفانه وقتی برنامه ادامه اجراها مطرح می‌شود شما هیچ‌یک از بازیگران و عوامل را پیدا نمی‌کنید و هیچ قانونی وجود ندارد که در این بخش از تهیه کنندگان حمایت کند. به همین دلیل تصمیم گرفتم بیشتر با گروه‌های جوان همکاری کنم که با شرایط کمپانی همراه هستند. به این ترتیب برای آنها شغل ایجاد شده و می‌توانند با حضور مداوم روی صحنه به کسب تجربه بپردازند. از طرفی امکانی برای معرفی استعدادهای جدید به تئاتر فراهم می‌شود و شرایط عبور از دایره بسته تعدادی بازیگر مشخص به‌وجود می‌آید.

باران خیام وقار کاشانی
نرم افزار موبایل ایلنا