کد خبر: 318864 A

ایلنا: نود و ششمین سالگرد تولد عبدالرحیم جعفری شب گذشته (دوشنبه 11 آبان) درحالی برگزار شد که حاضران پیشنهاد دادند روز تولد جعفری به عنوان روز نشر نامگذاری شود.

به گزارش ایلنا، سیدفرید قاسمی (روزنامه‌نگار و نویسنده) در مراسم نود و ششمین سالگرد تولد عبدالرجیم جعفری درباره خدمات این ناشر گفت: از مهم‌ترین دگرگونی‌ها تأسیس شرکت طبع و نشر کتاب در دوره مظفرالدین‌شاه و همچنین کوشش‌های فردی بعضی از اشخاص است که به صورت سنتی فعالیت‌های زیادی در این زمینه داشتند. اما نوع سوم این تلاش‌ها که بسیار نادر است؛ تلاش‌هایی است که با یک فرد شروع می‌شود و به یک سازمان می‌رسد و جمعی در آن مشغول به کار می‌شوند. اگر بخواهیم کارهای زنده‌یاد جعفری را در یکی از این رده‌ها جا بدهیم کار او از نوع سوم است؛ کاری که به دست یک فرد شروع شد و به یک سازمان بزرگ تبدیل شد.

قاسمی ادامه داد: یکی از ارزشمندترین کارهای مرحوم جعفری نوشتن کتاب «در جست‌وجوی صبح»است. این کتاب در چهار جلد نوشته شده و امیدواریم دو جلد دیگر آن نیز منتشر شود. این کتاب، اثری اشک‌آور است اما زنده‌یاد جعفری خاطرات خنده‌داری هم از دیده‌ها و شنیده‌ها در لابه‌لای کتاب گنجانده تا کام خواننده تلخ نشود. او در این کتاب شرح وفا و جفایی را که بر او رفته؛ نوشته است.

سیدفرید قاسمی پیشنهاد داد تا روز 12 آبان‌ماه سال‌روز تولد عبدالرحیم جعفری به عنوان روز نشر نام‌گذاری شود که با استقبال حاضران مواجه شد.

نصر‌الله پورجوادی (رئیس سابق مرکز نشر دانشگاهی) نیز گفت: مرحوم جعفری در دهه 40 کارهای مهم و تأثیرگذاری در حوزه یکسان‌سازی و انتشار کتاب‌های درسی دبستان و دبیرستان انجام داد. در واقع کار او سرآغاز کار ما در حوزه کتاب‌های دانشگاهی بود. بی‌شک مرحوم جعفری حق بزرگی به گردن فرهنگ این کشور و کتاب به‌طور مطلق دارد.

محمود ساعتچی (نویسنده و روانشناس) نیز با خواندن متنی از  عبدالحسین آذرنگ گفت: اگر در هر کجای دنیا فردی به اندازه عبدالرحیم جعفری دستاورد فرهنگی داشته باشد، او را شخصیت ملی می‌دانند.

احمد مسجدجامعی نیز در سخنانی گفت:‌ آقای جعفری در حق نشر کشور همان کاری را کرد کرد که شاید امیرکبیر در حق ایران انجام داد. زمینه پیشرفت و توسعه ایران و نگرش‌های نو توسط میرزا تقی‌خان امیرکبیر فراهم شد و به همت آقای جعفری همین اتفاقات در حوزه نشر رخ داد. آقای جعفری نظام نشر را یک نظام به‌هم پیوسته دید و مجموعه فعالیت‌های نشر را به شکل صنعتی بارور کرد.

 نصر‌الله حدادی (محقق و فعال عرصه کتاب) نیز گفت: کاری که درباره آقای عبدالرحیم جعفری انجام شد جفا به فرهنگ و کتاب بود. اگر اموال عبدالرحیم جعفری مصادره نمی‌شد او الان در تهران 50 کتاب‌فروشی و 2000 کتاب‌فروشی در شهرستان داشت.

محمدرضا جعفری (فرزند عبدالرحیم جعفری) هم یادی از پدرش کرد و گفت: ای پدر می‌دانم و می‌دانی که در این سال‌ها چه بر سر تو رفت. رفتاری که با تو شد تو را در صف مظلومان تاریخ فرهنگی این کشور قرار داد... شاید همان‌طور که همیشه می‌گفتی هیچ‌کس درد تو را نمی‌فهمید اما خوشحالیم که آنچه همه این سال‌ها از صمیم قلب بر تو می‌گفتند اکنون بر تو ثابت شده است. آیا خوشحال و خشنود نیستی که این همه از خدمات تو می‌گویند و می‌نویسند؟ اکنون ثمره آن همه ایثار در نشر کتاب را می‌بینی. الان آن عده از فرهنگ‌دوستان که از سرنوشت امیرکبیر اطلاع نداشتند تو را می‌شناسند. اکنون تو بخشی از تاریخ فرهنگ کشور ما هستی. به راستی چه از این بهتر ای فرزند رنج و زحمت. زادروزت مبارک پدر. او در ادامه کیک تولد نودوشش‌سالگی عبدالرحیم جعفری را برید.

انتشارات امیر کبیر عبدالرحیم جعفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر