کد خبر: 318974 A

با ۲ و نیم میلیون امضا و در آستانه چهلمین روز فاجعه؛

ایلنا: بیانیه کمپین فاجعه منا با بیش ازدو ونیم میلیون امضا، توسط رضا کیانیان و نمایندگان خانواده‌های داغدار از این فاجعه به نماینده سازمان ملل متحد تحویل داده شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در آستانه چهلمین روز واقعه ناگوار حج امسال، بیانیه کمپین فاجعه منا با بیش از دو ونیم میلیون امضا به‌صورت رسمی به گری لوییز، نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران تحویل شد. این کار به وسیله نمایندگان منتخب مردمی، سرکار خانم فاطمه عظیمی از خانواده‌های جانباختگان، رضاکیانیان از سوی جامعه هنری و محمدرضا تقی‌پور و حسنی سعدی از سوی جامعه ایثارگران و موزه صلح تهران صورت گرفت.

دفتر سازمان ملل متحد در تهران این متن را دراختیار خبرگزاری‌ها قرار داده است.

در تاریخ 2 مهرماه 1394 تعدادی از حجاح به دلیل ازدحام در مراسم رمی جمرات جان خود را از دست دادند و تعداد قطعی کشته شدگان همچنان مشخص نیست.

به دنبال این اتفاق، ایرانیانی که در داخل و خارج از این کشور زندگی می‌کنند کارزاری راه‌اندازی کرده و نگرانی خود را نسبت به این موضوع ابراز کرده‌اند. این کارزار تا به امروز بیش از 2 میلیون و 500 هزار امضا جمع کرده است.

 در تاریخ 10 آبان ماه 1394 این کارزار به گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد، تحویل داده شد.

در متن این بیانیه آمده است: "ما ایرانیان بدین وسیله همدردی و پشتیبانی خود را از همه بازماندگان اندوهگین فاجعه سرزمین منا در مناسک آیینی حج امسال اعلام کرده و از شما درخواست داریم تا با دخالت مستقیم و مسئولانه خود تمامی ابعاد این فاجعه را شفاف سازی نمایید. با امید جلوگیری از تکرار چنین فجایع در آینده برای همه بشریت."

رضا کیانیان، بازیگر سینمای ایران و خانم فاطمه عظیمی که یکی از اعضای خانواده خود را در این حادثه از دست داده‌ است به دفتر سازمان ملل متحد آمدند تا به نمایندگی از تمامی خانواده‌های داغدار این کارزار را به گری لوییس تحویل دهند.

مدیر موزه صلح تهران، در سخنان خود گفت: "هزاران نفر از ایرانیان جان خود را در این حادثه از دست دادند. به نظر من وظیفه تمام ما این بود که نگرانی خود را در راهی صلح آمیز به گوش جهانیان برسانیم. امروز ما اینجا هستیم تا کارزار فاجعه سرزمین منا را به دبیرکل سازمان ملل متحد برسانیم."

نماینده سازمان ملل اظهار کرد: "مایلم بگویم این کارزار توانایی انجام کارهای خوب در چند مرحله را دارد. در مرحله‌ی اول افرادی با طرز فکرهای مختلف برای هدفی مشترک، کنار هم آمدند و همچنین این کارزار حرکات مدنی را ترویج می‌کند که به واسطه آن صدای مردم نیز شنیده می‌شود."

لوییس افزود: "باعث خوشحالی و افتخار من است که شما سازمان ملل متحد را برای این موضوع انتخاب کردید تا از آن به عنوان عنصری برای کاهش فشار از روی مردم ایران در راهی صلح آمیز استفاده کنید. این زمان، دوره‌ای بسیار احساس برای مردم ایران است. موزه صلح تهران در این مورد با هماهنگی این کمپین از تنش‌هایی که این روزها باعث نگرانی است، کم کرده است."

او در خاتمه بیان کرد: "به نمایندگی از طرف دبیرکل سازمان ملل متحد این کارزار را تحویل گرفته و به ایشان تقدیم می‌کنم."

پس ازاتمام جلسه دوستان ارائه کننده بیانیه به سازمان ملل اظهار داشتند که با این روش ملت ایران به‌نوعی بلوغ سیاسی و خویشتنداری خود را در این حادثه ناگوار به پیش چشم جهانیان به نمایش گذاشت و اکنون مرحله دوم و اصلی‌تری آغاز شده و آن پیگیری سازمان ملل متحد است تا به وظیفه خود در پیگیری و افشاء حقایق ماجرا کمک کند.

بیانیه رسمی کمپین فاجعه منا برای اطلاع مردم از چگونگی آمار امضاها متعاقبا منتشر خواهد شد.

سازمان ملل متحد فاجعه منا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر