کد خبر: 319136 A

ایلنا: نشر افکار کتاب تاریح مصور جراحی که اسناد و تصاویر عمل‌های جراحی در کشورهای دور و نزدیک را شامل می‌شود؛ در نسخه‌ای نفیس منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ کتاب تاریخ مصور جراحی جهان نوشته پروفسور ایراروتکو با ترجمه مصطفی جابر انصاری و هماری جمشید بهلکه منتشر شد.

نشر افکار این کتاب نفیس را در 2000 نسخه و به بهای 400 هزار تومان روانه بازار کتاب کرده است.

کتاب در 12 فصل مروری کلی بر تاریخ جراحی در جهان کرده و پس از اشاره به تمدن‌های باستان در میانرودان؛ یهودیان و مصر باستان؛ انجام عمل‌های جراحی در دنیای کلاسیک را در یونان و اسکندریه و رم مرور کرده و سپس به بیزانس و درنهایت دوره اسلام و یهود می‌رسد.

در ادامه شرق دور؛ هند؛ چین؛ ژاپن و آلمان؛ سوئیس؛ ایتالیا؛ اسپانیا؛ فرانسه؛ انگلستان؛ اسکاتلند؛ ایرلند؛ هلند؛ دانمارک و سوئد بر تاریخ جراحی جهان اثرگذار بوده و اسناد باقی‌مانده از جراحی در سده‌های میانی و رنسانس در آنها در کتاب گردآوری شده است.

جراجی در سده نوزدهم و بیستم در کشورهایی که هریک به نوعی در پیشرفت جراحی در جهان سهمی داشته‌اند شامل جراحی‌های عمومی و تخصصی و زیبایی در فصول یازده و دوازده کتاب مرور شده است.

نویسنده کتاب در مقدمه‌ای که بر کتابش نوشته؛ آورده است: واضح است که طبابت فرایندی آمیخته با آموزش در تمام عمر است که باید به تجربه‌ای لذت‌بخش و مفید تبدیل شود. من معتقدم که شناخت تاریخ جراحی به تبدیل این فرآیند آموزشی به فرایندی پویا و پرنشاط برای همکاران جراح کمک خواهد کرد. پیگیری سیر تکاملی عمل‌های روزمره و داشتن نگاهی تاریخی به کارها بسیار لذت‌بخش به نظر می‌رسد. در عالم واقع جدا کردن جراحی‌های امروز از تجربه‌های جراحان پیشین غیرممکن است. آشنایی جراحان با شرایط حال و گذشته از نظر اجتماعی؛ فرهنگی و اقتصادی در کنار مطالب آموزشی تجربه‌ای بسیار جالب خواهد بود.

مصطفی جابر انصاری؛ مترجم کتاب نیز متخصص جراحی عمومی و کودکان؛ عضو هیات سابق علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و ایران؛ پژوهشگر در فلسفه؛ تاریخ تمدن و خصوصا تاریخ پزشکی و جراحی؛ عضو هیات مدیره جامعه جراحان الیران؛ سردبیر فصلنامه علمی پژوهشی جراحی ایران است که فعالیت گسترده‌ای در زمینه‌های علمی- تخصصی داشته و دارای سوابق درخشان پژوهشی و آموزشی؛ تالیف و انتشار آثار متعدد و مقالات علمی است. او طی ده سال به پژوهش و ترجمه کتاب حاضر با همکاری جمسید بهلکه؛ متخصص بیهوشی و رانیماسیون؛ پژوهشگر تاریخ پزشکی و جراحی اقدام کرده است.

نشر افکار کتاب تاریخ مصور جراحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر