کد خبر: 319260 A

علی رهبری از بهبود شرایط مالی ارکستر سمفونیک تهران ناامید شد؛

ایلنا: آن گونه که از نامه علی رهبری برمی‌آید در صورت ادامه بحران مالی ارکستر سمفونیک؛ این ارکستر پس از دو سال تعطیلی‌؛ بار دیگر به محاق خواهد رفت و در صورت بروز چنین اتفاقی بازسازی دوباره آن کاری بسیار سخت و شاید غیرممکن به نظر آید.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ علی رهبری؛ مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران سرانجام پس از ماه‌ها تلاش برای احیای ارکستر سمفونیک تهران از بهبود شرایط مالی این ارکستر ناامید شده و با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت این ارکستر شد.

آن گونه که از نامه علی رهبری برمی‌آید در صورت ادامه بحران مالی ارکستر سمفونیک؛ این ارکستر پس از دو سال تعطیلی‌؛ بار دیگر به محاق خواهد رفت و در صورت بروز چنین اتفاقی بازسازی دوباره آن کاری بسیار سخت و شاید غیرممکن به نظر آید.

متن نامه علی رهبری که با عنوان "آقای رییس جمهور به فریاد ما برسید..." نوشته شده؛ به شرح زیر است:

با احترام فراوان خدمت ریاست محترم جمهوری، جناب دکتر حسن روحانی

ضمن تشکر از زحمات بی‌دریغ جنابعالی در جهت بازگشایی مجدد ارکستر سمفونیک تهران؛ همچنان اینجانب علی رهبری فارغ‌التحصیل آکادمی هنرهای زیبای وین؛ رهبر سابق ارکسترهای سمفونیک در بروکسل، پراگ، مالاگا و زاگرب و برنده مدال‌های نقره و طلای مسابقات جهانی رهبری ارکستر در سوییس و فرانسه و اکنون مدیر هنری و نماینده حدود ۱۳۰ نفر از نوازندگان و خوانندگان ارکستر سمفونیک تهران و همچنین به عنوان یک متخصص، از جنابعالی استدعا دارم لطفا با بررسی شرایط بسیار سخت مالی ارکستر سمفونیک تهران، مجددا برای تداوم عمر این واحد مهم دولتی که بدون تردید کمال وجه فرهنگی دولت و ایران عزیز در مجامع بزرگ بین‌المللی‌ست، راهکار و چاره‌ای اندیشیده و در اسرع وقت از فروپاشی مجدد تلاش‌های بی‌دریغ و شبانه‌روزی این مجموعه ۱۳۰ نفره دولتی جلوگیری بفرمایید.

تشخیص و تدبیر بموقع جنابعالی درمورد اهمیت داشتن ارکستر سمفونیک همچنان باعث امید و دلگرمی صد‌ها موسیقیدان ناامید ایرانی شد و همه دست بدست هم داده و و با وجود مشکلات فراوان ارکستری بی‌نظیر تشکیل داده‌ایم، گروهی بی‌نظیر نه تنها از نظر کیفیت کاری بلکه زبانزد خاص و عام در نظم و ترتیب. حال اما شرایط مالی، به وضوح این ارکستر را در تنگنا قرار داده٬ چنانکه ارکستری که در مدت کمتر از ۶ ماه لیاقت و کیفیت کاریش به همگان اثبات کرده و به شهرت رسیده٬ مجددا در معرض فروپاشی قرار گرفته، ناگذیر اینجانب به نمایندگی از ارکستر سمفونیک تهران، جز به درگاه آن ریاست محترم پناهی نجسته.

مایل هستم ایجانب شخصا به اطلاع اینجانب برسانم که مجموعه ارکستر سمفونیک تهران و به عنوان ریاست این مجوعه ۱۳۰ نفری که شامل ۸۰ نوازنده جوان و چیره دست ایرانی و ۵۰ خواننده گروه کر ارکستر سمفونیک تهران در حالی مشغول به انجام وظیفه هستیم که هر هفته و گا‌ها هر روز به علت نداشتن امکانات اداری و نامشخص بودن بودجه٬ تهدید به عدم ادامه کار می‌شویم.

حدود ۷ ماه پیش مطابق با دستور جنابعالی جهت بازگشایی ارکستر سمفونیک تهران با بهترین شکل ممکن این ارکستر با اجرای سمفونی ۹ بتهوون آغاز به کار کرد و از‌‌ همان بدو تاسیس نظر جهانیان را به خود جلب کرد. برای پیشبرد این پروژه بزرگ ملی و فرهنگی ایران یقینا مهم‌تر از متوقف شدن فعالیت‌های بین‌المللی اینجانب٬ تلاش بی‌وقفه و بی‌شائبه نوازندگان عزیز و با استعداد این ارکستر بزرگ بود که حاصل آن پیشبرد برنامه ۶ ماه پیش‌بینی شده با بهترین سطح ممکن بود.

کیفیت کار این جوانان ایرانی به سرعتی غیرقابل انتظار چنان پیش رفت که در مقابل ارکستر فیلارمونیک چین مایه سربلندی و افتخار ایران و ایرانی شد و حاصل بازتاب بین‌المللی چنین موفقیتی دعوت از ارکستر سمفونیک تهران برای حضور در اتریش، چین و چند کشور دیگر شد که البته این دعوت‌ها برای کشور‌های همسایه ایران حتی سال‌ها با اختصاص میلییون‌ها دلار برای چنین پروژه‌های فرهنگی محال و غیرممکن است.

مدیریت تمامی مشکلات جاری چه از لحاظ مالی و چه از نظر اداری، به تنهایی برای بنیاد رودکی که به هیچ وجه تجربه و آمادگی وجود چنین ارکستر بزرگی را نداشته طاقت‌فرسا شده.

اکنون که ما با صرفه‌جویی فراوان برنامه مهر تا مهر را با انگیزه حمایت از آهنگسازان ملی، نوازندگان و رهبران جوان ایرانی تنظیم کرده و خود را برای ضبط آثار آهنگسازان ملی ایران و تورهای بسیار مهم آماده می‌کنیم با مشکلات مالی فراوانی روبرو شده‌ایم. گرچه تا به امروز با همت وزارت ارشاد و همکاری بی‌شائبه بنیاد رودکی توانسته‌ایم به سختی، مشکلات و کمبود‌ها را پشت سر بگذاریم و ارکستر سمفونیک تهران را روی پای خود نگه داریم.

در این مدت به هر شکل ممکن و با همت نوازندگان محترم ارکستر ٬ برنامه‌ها را اجرا کرده‌ایم ولی اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که همانند اغلب کشورهای دیگر چنانچه ریاست محترم جمهوری شخصا برای حل این موضوع تصمیمی اتخاذ نکنند و به بودجه برای حل مشکل مالی ارکستر سمفونیک در نظر نگیرند، به طور قطع بار دیگر این ارکستر که قدمتش از ۸۰ سال می‌گذرد، از هم فروپاشیده خواهد شد.

لازم به یادآوی است که در ۲۰ سال گذشته کشور‌های مختلفی برای بالا بردن چهره فرهنگی و ملی کشورشان با حداکثر امکانات موجود و حتی با بکارگیری و استخدام ۹۰ یا ۱۰۰ درصد نوازنده‌های خارجی، ارکستر سمفونیک تشکیل داده‌اند، ارکستری که در حال حاظر در ایران به لطف خداوند متعال با حضور مستعد‌ترین جوانان ایرانی دارا هستیم.

اینجانب خواهشمندم برای جلوگیری از فروپاشی این سرمایه ملی و در حمایت از این جوانان مستعد ایران، ضمن بررسی‌های لازم، دستورات و اقدامات لازم را مبذول بفرمایید.

با احترام فراوان

علی رهبری؛ مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران

علی رهبری ارکستر سمفونیک تهران تعطیلی ارکستر سمفونیک نامه علی رهبری به رئیس‌جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر