کد خبر: 320652 A

وزیر فرهنگ در حضور رییس بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها:

برای نیل به مقصد توسعه پایدار هنر نیازمند همکاری سه حوزه دولت، صاحبان سرمایه و اصحاب هنر هستیم تا به اهداف این توسعه دست یابیم.

به گزارش ایلنا، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گردهمایی هنر و توسعه در سالن همایش با بیان این مطلب گفت: گردهمایی هنر و توسعه نخستین گردهمایی است که فرصت به اشتراک گذاری دغدغه های فرهنگی را به عنوان ضرورت فرهنگی بین فعالان اقتصاد و کارآفرینان و فعالان عرصه هنر ایجاد کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: درضرورت پیوند هنر و اقتصاد توسعه می توان دلالت های تاریخی برای آن برشمرد.

وی افزود: نام ایران در همه اعصار با هنر قرین بوده است و ایرانیان بیشترین اهتمام را در عرصه هنر و آفرینش آثار هنری داشته اند. هنر گوهر یگانه فرهنگ و برترین صنعت ایرانیان است.

جنتی ادامه داد: هنر در کشور ایران از دوران باستان تا کنون و در تمام دوره ها بدون انقطاع تجلی داشته است. سابقه فرهنگ و پیشینه تمدنی ایران نه در گذشته که امروز نیز مایه افتخار است و دوست و دشمن نیز همگان بر آن اعتراف دارند.

وی تاکید کرد: روسای جمهوری کشورها از جمله کشور آمریکا و وزرای خارجه کشورهای خارجی زمانی که با پیام خود نوروز را  تبریک می گویند در واقع به این مفهوم است که همواره هنر و تمدن دیرپای ایران را می ستایند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مفهوم هنر تنها در آثار مادی و بناهای تاریخی و ... نیست بلکه در هر آیینی مانند مروت، صداقت، شجاعت و فضایل اخلاقی نیز تجلی می یابد. هنر در توصیف پندارها و رفتارها به کار می رود که زیبایی در محتوا و شکل آن وجه مشخصه آنها بوده است.

وی تصزیح کرد: اما هنر در ساحت کالایی خود نیز به زندگی ایران هم تقدس بخشیده و خرد و مهر را عرضه داشته است. هنر دارای جایگاه اقتصادی بوده و نقش قابل توجهی را در توسعه ایفا می کند. نقشی که از آن غافل شده ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: هنر امروزه نه تنها نیاز ما بلکه نیاز جهان هم است. هنر در فرایندهای اقتصادی نیز از جایگاه رفیعی در جهان معاصر برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه از قرن بیستم هنر با مد و صنعت گره خورده است ادامه داد: از این زمان به بعد تجارت هنری نیز به وجود آمد و در ادامه بر ابعاد آن افزوده شد و در نهایت اقتصاد خلاق پایه گذاری شد.

جنتی افزود: امروزه چرخ اقتصاد خلاق با انبوهی از ایده ها، صداها و آثار هنری در گردش است و مشاغل متنوع و ثروت فراوانی را خلق کرده است.

وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید اظهار کرد: با نگاهی به شرکت های بزرگ و توجه به درآمدهای عظیم آنها درمی یابیم که موفقیت آنها حاصل خلاقیت گروه اندکی بوده که این بیانگر نقش اقتصاد خلاق است.

وی افزود: اقتصاد خلاق شاخه ای پر قدرت از اقتصاد امروز جهان است. صنایعی که خدمات فرهنگی و کالاهای فکری با ارزش اقتصادی تولید می کند.

جنتی گفت: صنعت سینما، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، معماری و طراحی، مد و لباس، تبلیغات بسته بندی و صنایع دستی در زمره صنایع هنری و خلاق به شمار می روند.

وی با اشاره به مدل های سرمایه گذاری کشورهای مختلف در حوزه اقتصاد خلاق ادامه داد: مدل وزارت فرهنگ و ورزش کشور انگلستان شامل تبلیغات، معماری، بازار هنر و صنایع دستی، طراحی، مد، فیلم، موسیقی، ویدئو، انتشارات و ... است.

جنتی افزود: مدل سازمان یونسکو در این حوزه شامل موزه ها، هنرهای نمایشی، جشنواره ها، آلات موسیقی، سخت افزارهای سمعی و بصری و ... است.

وی با اشاره به سهم صنایع خلاق در تولید ناخالص جهانی گفت: میانگین سهم صنایع خلاق در جهان بین ٢ تا ١٢ در صد است. در آمریکا ١٢ درصد از تولید ناخالص مربوط به صنایع خلاق است. و بعد از آن کره جنوبی قرار دارد و مجارستان نیز ٨ در صد از سهم تولید ناخالص خود را به صنایع خلاق اختصاص داده است.

جنتی ادامه داد: در زمینه تجارت محصولات و خدمات خلاق در دنیا، سهم جهانی تجارت محصولات و خدمات خلاق در سال ٢٠١٤ رقمی بالغ بر ٨٢٠ میلیارد دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه کشورهای چین، آمریکا، هنگ کنگ، ایتالیا و هند از جمله کشورهای برتر صادر کننده محصولات خلاق در جهان هستند افزود: در مقایسه صنایع خلاق با سایر صنایع در کشور آلمان سهم ارزش افزوده ناخالص صنایع خلاق با سایر صنایع در جایگاه ٤ قرار دارد و سهم آن ٥٤ میلیارد یورو است. از نظر نیروی اقتصادی شاغل در صنایع خلاق نیز آلمان ٩٦٠ هزار نفر را در بخش اقتصاد خلاق شاغل کرده است. بنابریان این کشور بیشترین نیروی شاغل در بخش اقتصاد خلاق بعد از صنعت خودروی خود را دارد.

جنتی در ادامه به مزیت های نسبی صنایع خلاق اشاره کرد و گفت: صنایع خلاق زنجیره ارزش غنی را ایجاد می کند. صنایع جانبی صنایع خلاق از خود این صنایع ارزش افزوده بیشتری را ایجاد می کند. مانند ساخت فیلم که بعد از اکران آن کسب و کار های بیشتری را با خود به دنبال دارد و یا عروسک های انیمیشن های مختلف فروشش گاهی بیشتر از خود انیمیشن است.

وی افزود: از دیگر مزیت های نسبی صنایع خلاق، ارزش افزوده بالای صنایع خلاق، تاثیر قدمت در ارزش گذاری، مخاطب عام و خاص محصولات هنری، بازار رو به رشد و مرز ناپذیری در سه سطح ملی، منطقه ای و جهانی، محافظت در برابر بحران های مالی، هزینه پایین ایجاد یک شغل نسبت به سایر بخش ها و ... است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:  ما نیازمند آن هستیم که در حفظ منزلت هنر ایرانی اسلامی به شان اقتصادی آن بیش از پیش توجه داشته باشیم و زمینه آن را در حوزه های اقتصاد مقاومتی و باز کردن درهای تجارت جهانی فراهم کنیم.

وی با مقایسه هنرهای تجسمی، موسقی، سینما، تئاتر، بازی های رایانه ای ایران با دیگر کشورها افزود: برای نیل به مقصد توسعه پایدار هنر نیازمند همکاری سه حوزه دولت، صاحبان سرمایه و اصحاب هنر هستیم تا به اهداف این توسعه دست یابیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بانک‌ها می توانند با ارایه تسهیلات و مجوزهای لازم اولویت صاحب سرمایه در توسعه هنر را فراهم آورند. حمایت مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از هنر نیز در قالب خرید آثار هنری هم راه گشاست.

مدیر عامل صندوق اعتباری هنر:

برای شکل گیری اقتصاد خلاق نیار به نهادسازی، ابزار سازی و بازار سازی است

در بخش دیگری از این گرهمایی «غلامرضا خلیل ارجمندی» مشاور وزیر در اقتصاد خلاق و مدیر عامل صندوق اعتباری هنر گفت: برای اینکه اقتصاد خلاق شکل بگیرد باید در ابتدا نهاد سازی، ابزار سازی و بازار سازی می کردیم.

وی افزود: در چهارچوب اقتصاد خلاق بحث و موضوع آن در وزارت ارشاد شکل گرفته است و بانک ها و نهادهای مختلفی اعلام آمادگی برای سرمایه گذاری در حوزه توسعه فرهنگ و هنر کشور کرده اند.

برگزاری دو نشست تخصصی در گردهمایی

در این گردهمایی دو نشست تخصصی با عنوان های فرصت های سرمایه گذاری با حضور «حجت الله ایوبی» رییس سازمان سینمایی، «کاظمی» مشاور وزیر ارشاد، « فرشته طایر پور» تهیه کننده سینمایی، «علی اصغر کاراندیش» معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد و «علی مرادخانی» معاون هنری وزارت ارشاد و نشست تخصصی راهکارها و روش های تامین مالی با حضور «غلامرضا خلیل ارجمندی» مدیر عامل صندوق اعتباری هنر، «رسول اف» مدیر عامل بانک آینده، «پدرام سلطانی» نایب رییس اتاق ایران و نماینده پارلمان بخش خصوصی، «غلامرضا تبریزی» مشاور عالی وزیر مسکن و عضو شورای عالی بورس و اوراق، «علی فتحعلی» مدیرعامل بیمه آرمان و «مجید قاسمی» مدیر عامل بانک پاسارگاد به عنوان مدیران و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

در پایان این گردهمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر واسپاری امور به بخش خصوصی و اصناف مربوطه از سوی دولت اشاره کرد و بر سرمایه گذاری صاحبان سرمایه در بخش خصوصی برای توسعه فرهنگ و هنر کشور تاکید کرد.

وی گفت: صاحبان سرمایه به دولت کمک کنند تا بتوان دولت را کوچک کرد و بخشی از بار بر دوش خود را به بخش های خصوصی واگذار کند.

در این گردهمایی ولی الله سیف ،رئیس کل بانک مرکزی و جمعی از مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی، صاحبان سرمایه و اصحاب فرهنگ و هنر حضور داشتند.

بانک مرکزی توسعه پایدار دولت سرمایه هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر