کد خبر: 320663 A

ایلنا: نشست خبری هشتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد امروز (19 آبان ماه) در بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ مهدی قزلی در نشست خبری جایزه ادبی جلال گفت: امسال 1380 عنوان اثر در حوزه رمان؛ حدود 850 مجموعه داستان، هزار نسخه مستندنگاری و 300 عنوان اثر در نقد ادبی دریافت کرده‌ایم گرچه این لیست با فهرست نهایی آثاری که قابلیت داوری دارد؛ فاصله زیادی است.

او ادامه داد: بعد از غربالگری آثار رسیده به 900 داستان بلند، 500 نسخه مجموعه داستان، 750 نسخه مستندنگاری و 85 کتاب در زمینه نقد رسیدیم. با این توضیح که بسیاری از کتاب‌های نقد؛ نقد شعر بود که ان‌شاءالله در جشنواره شعر فجر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به هیات علمی جایزه ادبی جلال بیان کرد: اعضای این هیات را آقایان و خانم‌ها عبدالعلی دستغیب، مصطفی مستور، بلقیس سلیمانی ، راضیه تجار، حجت‌الاسلام زائری ، جوادی یگانه و مهدوی راد تشکیل می‌دهند. این هیات علمی گروه‌های داوری را انتخاب کرده و گروه‌های داوری در 4 بخش به سرعت دست به کار شدند که چون با ‌آثار رسیده آشنایی داشتند؛ کار را زود پیش بردند.

قزلی با اشاره به مرحله دوم داوری گفت: داوران مرحله دوم 50 رمان، 50 مجموعه داستان و 12 نقد ادبی را در این مرحله انتخاب کردند.

او ادامه داد: روز سی‌ام آبان ساعت 14 مراسم اختتامیه را در تالار وحدت خواهیم داشت. امیدوارم  این اتفاق به پررونق شدن حوزه ادبیات که همه ما دغدغه آن را داریم، کمک کند. البته روز تولد جلال آل احمد؛ دوم آذر است و ما دوست داشتیم مراسم اختتامیه در این روز برگزار شود اما نکاتی مانند پر بودن سالن باعث شد برنامه را سی ام آبان برگزار کنیم.

قزلی افزود: در دوره گذشته تلاش‌مان را به کار گرفتیم تا صراحت‌، صداقت و همه‌بینی جایزه را  مدنظر قرار دهیم و امسال برای اینکه بر همگان معلوم شود این یک اتفاق گذرا نبوده؛ سعی در تثبیت آن داریم. انشا الله سال بعد در گسترش جایزه ادبی جلال گام‌های موثرتری برمی‌داریم. امسال برای اینکه جایزه ادبی جلال فقط یک روز و یک ساعت برگزار نشود بلکه به یک جریان ادبی تبدیل شود؛ یک دوره آموزشی برای آن درنظر گرفتیم که از 28 تا 30 آبان ادامه پیدا می‌کند.

وی افزود: در این دوره آموزشی  20 نفر از اساتید داستان که برخی از آنها  عضو هیات علمی جایزه ادبی جلال هستند، حضور خواهند داشت. همچنین 120 نفر از اقصی نقاط کشور مانند سمنان، گیلان‌، گرگان‌، یزد، تهران و ...  برای شرکت در این دوره به تهران می‌آیند و ما پیش‌بینی می‌کنیم دوره خوبی خواهیم داشت. چون به جای فرستادن استاد و تشکیل کارگاه در شهرستان‌ها از آنها خواستیم به تهران بیایند چون در تهران تعداد استادان بیشتر و تنوع آن نیز بیشتر خواهد بود.

وی افزود: در این دوره؛ کارگاه‌های 20 نفره به 120 نفره تبدیل شده به گونه‌ای که در هر ساعت چند کارگاه برگزار می‌شود تا شرکت‌کنندگان به انتخاب خود؛ با اشراف به مسائلی که در آنها ضعف بیشتری دارند؛ در کارگاه‌ها شرکت کنند. آنچه که در نظر گرفته شده  از لحاظ محتوا و فرم  بسیار خوب است.

قزلی با اشاره به کیفیت جایزه ادبی جلال گفت: بنای ما این است که جایزه جلال فقط یک رویداد انتخاب کتاب در حوزه برتر داستان نباشد. ما امیدواریم بتوانیم کاری کنیم که جریان جایزه جلال رونق بیشتری بگیرد و درباره آن بیشتر صحبت شود. ما سال گذشته 10 محفل داشتیم و رسانه‌ها توجه کمی به حوزه شعر داشتند. ولی در حوزه داستان کار کمی سخت‌تر می‌شود. امیدواریم نگاه به بخش جنبی جایزه نیز وجود داشته باشد.

او درباره اسپانسرهای این جایزه نیز گفت: شهرداری تهران  سال گذشته اسپانسر جایزه جلال بود همچنین آقای قالیباف در تهیه ساختمان جدید بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان به ما کمک کردند اما امسال متاسفانه نتوانستیم اسپانسر داشته باشیم.

وی افزود: ما به عنوان مجری در این حوزه تصمیم‌گیرنده نیستیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیات  امنای جایزه ادبی جلال که ریاست آن را وزارت فرهنگ و ارشاد برعهده دارد باید جمع‌بندی داشته باشند و آن را به ما انتقال دهند تا ما آن را پیگیری کنیم. من هنوز ابلاغیه دقیقی در این حوزه ندارم اما می‌دانم بحث بر سر این است که جایزه جلال همسنگ جایزه‌های دیگر مانند شعر فجر باشد.

قزلی با اشاره به اینکه تفاوت جایزه نسبت به سال قبل چندان زیاد نبوده است؛ گفت: آنچه ما متوجه شدیم این است که امسال با سال قبل فرق زیادی نداشته است. در بعضی حوزه‌ها داورهای سال قبل را داریم و در بعضی حوزه‌ها داوران جدید هستند چیزی که از لحن داوران می‌شنویم این است که  آثار تفاوت چندانی نسبت به سال قبل نداشتند نه خیلی بد هستند و نه خیلی خوب.

او در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون از جانب سازمان یا ارگان خاصی  به شما گفته شده که کتاب خاصی را انتخاب کنید، اظهار داشت: به عنوان دبیر اجرایی می‌گویم قطعا تاکنون هیچ نکته خاصی درباره اینکه  چه کتابی انتخاب شود نداشته‌ایم. این جایزه هیات علمی و هیات داوران دارد و آنها هستند که تصمیم می‌گیرند. سال قبل شنیدیم عده‌ای گفتند جایزه بسیار دولتی و حکومتی است و عده‌ای هم برعکس این موضوع را می‌گفتند. در واقع دو دسته نقد عمومی متضاد از هم داشتیم. و من هر دو دسته را به فال نیک می‌گیرم چراکه نشان می‌دهد جایزه سمت و سوی خاصی نداشته است. ما تلاش کردیم کارها را بی‌حاشیه برگزار کنیم.

قزلی در پایان نامزدهای داستان کوتاه را به ترتیب حروف الفبا معرفی کرد:

(آیا بچه‌های خزانه رستگار می‌شوند؟) مهدی اسدزاده- نشر پیدایش

(بزهایی از بلو) علی چنگیزی- نشر چشمه

(پل‌ها) احمد ابوالفتحی-  نشر چرخ

(سمفونی سه‌شنبه ها) افسانه احمدی- نشر نگاه

(نگهبان تاریکی) مجید قیصری- نشر افق.

جایزه جلال آل احمد مهدی قزلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر