کد خبر: 321226 A

مدیر شبکه مستند با حضور در غرفه ایلنا اعلام کرد:

ایلنا: مدیر شبکه مستند با حضور درغرفه ایلنا در بیست ویکمین نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد که این شبکه با شبکه آرته همکاری می‌کند. وی همچنین بر نظامند شدن خروج تصاویر آرشیوی از صداوسیما تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر تاجیک با اشاره به فعالیت‌های شبکه مستند گفت: رئیس سازمان صداوسیما به تاثیرگذاری مستند بسیار اعتقاد دارد و تفکر ایشان نیز به سازمان منتقل شده. البته فعالیت خود مستندسازان نیز بسیار موثر است.

وی ادامه داد: در دوره جدید تلاش کردیم تعداد زیادی از مستندسازان مبتکر وخلاق را با خود همراه کنیم و به دنبال آن آثاری تولید شد که در دوره‌های قبلی تولید نمی‌شد البته بسیاری از مستندهای ساخته شده در شبکه مستند در سایر شبکه‌ها نیز پخش می‌شود.

وی با اشاره به پخش بخش‌های آرشیوی گفت: یکی از برنامه‌های آرشیوی برنامه سیمرغ است که به صورت بخش‌های کوتاه و متناسب با اتفاقات روز پخش می‌شود و بیشتر این تصاویر آثاری بود که به دلایل مختلف تاکنون از صداوسیما پخش نشده است.

وی بر تعامل بیشتر بین شبکه مستند و خبرگزاری‌ها و رسانه‌های دیگر تاکید کرد و افزود: باید از خبرگزاری ایلنا تقدیر کنم که به سینمای مستند توجه جدی دارد و در کنار برگزاری نشست‌ها؛ اخبار شبکه مستند را نیز پوشش می‌دهد.

تاجیک افزود: هرچند تولید فیلم مستند چند ماه به طول می‌انجامد اما امروز تقریبا آثاری که ما شروع‌ کرده‌ایم در حال به ثمر نشستن است و به زودی برای بسیاری از آنها مراسم رونمایی می‌گیریم.

وی در پاسخ به این سوال که شبکه‌های خارجی که بعضا معاند هستند؛ چگونه به آرشیوی دسترسی پیدا کرده‌اند که فقط در صداوسیما وجود دارد، گفت: البته آقای عزت‌اله ضرغامی چندی پیش گفتگویی کردند و گفتند این تصاویر آرشیوی از صداوسیما خارج نشده هرچند من بعید می‌دانم اینگونه باشد زیرا بسیاری از تصاویر متعلق به تلویزیون ملی ایران بوده است.

وی ادامه داد: در دوره جدید مدیریت تفکر و نگرش به آرشیو یک نگرش منطقی‌تری شده است و ما در اولین گام تلاش کردیم بسیاری از فیلم‌هایی که به صورت نگاتیو است را در شرایطی نگهداری کنیم که از بین نرود و در ادامه تبدیل به سیستم دیجیتال شود.

وی با اشاره به تغییر موازین برای دادن تصاویر آرشیوی به بیرون از سازمان گفت: در دوره‌های گذشته اگر یک نهاد یا تهیه‌کننده‌ای تصاویری می‌خواست مثلا می‌گفت نیاز به تصاویر آرشیوی دفاع مقدس دارم؛ سازمان بدون تعریف مشخص بیش از ده‌ها دقیقه از این تصاویر را در اختیار وی قرار می‌داد.

تاجیک افزود: در دوره جدید کاملا باید مشخص باشد که چه تصاویری برای چه کاری مورد نیاز است؟ در دوره جدید آرشیو بسیار مهم است زیرا مهمترین سرمایه یک رسانه اول نیروی انسانی و دوم آرشیو است و امیدواریم در دوره جدید شاهد خروج آرشیو مانند سابق نباشیم.

تاجیک افزود: مستند باتلاق وان به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی که درباره ایرانی‌هایی است که به قصد مهاجرت به وان ترکیه می‌روند اما در آنجا گیر می‌افتند. البته هدف اصلی ما تولید مستند برای مخاطب داخلی است و اولویت‌مان تولید مستند در داخل است زیرا معتقدیم در داخل کشور سوژه‌های بسیاری برای مستندسازی وجود دارد.

وی افزود: ساخت مستند در کشورهای خارجی بیشتر در شبکه پرس‌تی‌وی تعریف شده است. اما ما در حال مذاکره با شبکه آرته(arte) فرانسه هستیم تا یک تولید مشترک در ایران داشته باشیم یعنی بخش حمایتی و  لجستیکی با ما باشد و بخش تولید با شبکه آرته تا یک محصول مشترک تولید کنیم.

تاجیک درباره موازی‌کاری بین شبکه مستند و شبکه‌های دیگر در حوزه مستند گفت: درباره مستند دو موضوع مطرح است یک نکته پخش است و دیگری تولید. در حوزه پخش هیچ اشکالی ندارد که مستندهای ما را شبکه‌های دیگر همچون افق پخش کنند یا ما آثار آنها را پخش کنیم اما در تعریف شبکه‌های دیگر؛ تولید باید با موضوع مشخص آن شبکه باشد مثلا در شبکه افق اگر تولیدی صورت می‌گیرد باید آن تولید با موضوع شبکه که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است، باشد.

وی ادامه داد: ما به شدت به دنبال ارتقای سیستم پخش هستیم و دراولین گام سیستم پخش شبکه عریض شد و به زودی نیز با تکمیل فرآیند تولید تا پخش شبکه مستند HD می‌شود.

تاجیک افزود: به زودی مجموعه 11 قسمتی کودتای نوژه که با استفاده از تصاویر آرشیوی ساخته شده، پخش می‌شود و بیشتر این تصاویر برای اولین بار به نمایش درمی‌آید. همچنین برای ایام دهه فجر مستندهای خوبی را پخش می‌کنیم.

در این بازدید محمد آفریده نیز امیر تاجیک مدیر (شبکه مستند) را همراهی می‌کرد.

صداوسیما محمد آفریده نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها شبکه مستند امیر تاجیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر