کد خبر: 323054 A

ایلنا: کتاب‌های «از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان» که گفت‌گوی حسن فیاد با این شخصیت فرهنگی را شامل می‌شود، «راهنمای کهکشان برای اتو استاپ‌زن‌ها» اثر داگلاس آدامز با ترجمه آرش سرکوهی و آخرین مجموعه شعر منتشر شده از احمدرضااحمدی با نام «روی دیوار کافه» لیست پرفروش‌های چهارمین هفته‌ی آبان‌ماه را تا حدودی از بیات بودن حفظ کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، لیست پرفروش‌های بازار کتاب تهران در آستانه‌ی سومین ماه پاییز و همزمان با هفته‌ی کتاب همچنان در خواب پاییزی فرورفته و کتاب‌های پرمخاطب ماه‌های گذشته هنوز هم بیشترین خواهان را دارند. با این همه کتاب‌های «از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان)» که گفت‌گوی حسن فیاد با این شخصیت فرهنگی را شامل می‌شود، «راهنمای کهکشان برای اتو استاپ‌زن‌ها» اثر داگلاس آدامز با ترجمه آرش سرکوهی و آخرین مجموعه شعر منتشر شده از احمدرضااحمدی با نام «روی دیوار کافه» لیست پرفروش‌های چهارمین هفته‌ی آبان‌ماه را تا حدودی از بیات بودن حفظ کرده‌اند. البته با شروع هفته‌ کتاب توجه‌ عمومی به کتاب و کتابخوانی بیشتر شده است.

«یادت نرود که» نوشته‌ی یاسمن خلیلی‌فرد، «گل قرمز»‌ از وسولود میخاییلویچ گارشین روس با ترجمه‌ی حمیدرضا آتش برآب و «عشق در زمستان آغاز می‌شود» دیگر کتاب‌های تازه وارد به لیست پرفروش‌ها‌ در چهارمین هفته‌ی آبان‌ماه هستند. کتاب‌هایی مثل «امید علیه امید» و «مردم در سیاست ایران» به همراه سه‌ رمان «دختری در قطار»، «فرار از ارودگاه 14» و «ملت عشق» هم برای چندمین هفته‌ی متوالی در لیست پرفروش‌ها جا خوش کرده‌اند.  همچنین «صد سال تنهایی» گابریل گارسیا ماکز، «فصل نان» به قلم علی‌اشرف درویشیان و «ناتور دشت» سالینجر کتاب‌های نسبتا قدیمی هستند که این هفته هم دوباره مورد توجه کتابخوان‌ها قرار گرفتند و در لیست کتاب‌های پرفروش‌های آخرین روزهای آبان‌ماه دیده می‌شوند.  

علاوه بر این‌ها کتاب «جنون هوشیاری» از داریوش شایگان اثری با حال و هوای جامعه‌شناسانه است که در این لیست دیده می‌شود و کتاب «شهرها و سینماها» نوشته‌ی باربارا منل با ترجمه نیما عیسی‌پور که درباره تئوری مدنیت و مطالعات سینمایی و اثرات آن‌ها بر یکدیگر بحث می‌کند، هم جایگاه کتاب‌های سینمایی و هنری را در لیست پرفروش‌ها حفظ کرده و یکی از کتاب‌های پرمخاطب این هفته بوده است.

ناشرانی چون مروارید، ثالث، بیدگل و چشمه بیشترین آثار را در فهرست این‌ هفته‌ی پرفروش‌‌ترین کتاب‌های کتابفروشی‌های تهران داشته‌اند.

این گزارش، آثار پرفروش‌ برخی کتابفروشی‌های معروف تهران از 23 آبان‌ماه تا 28 آ‌بان‌ماه را بررسی کرده است.

کتابفروشی چشمه: استقبال مراجعان این فروشگاه از «هنر شفاف اندیشیدن» رولف دوبلی با ترجمه‌ی عادل فردوسی‌پور همچنان ادامه دارد و این کتاب را در صدر فهرست پرفروش‌های این فروشگاه قرار داده است. همچنین کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته‌ی یرواند آبراهامیان رده دوم لیست فروش را به خود اختصاص داد و نخستین داستان معروف ناهید طباطبایی یعنی، «40سالگی» نیز در جایگاه سوم این فهرست ایستاد. داستان یاسمن خلیلی‌فرد درباره‌ مرد میانسالی به نام کیوان کامیاب که پس از 15 سال از پاریس به ایران برمی‌گردد، تحت عنوان «یادت نرود که ...» هم این هفته مورد توجه ویژه‌ی مراجعان کتابفروشی چشمه قرار گرفته و در لیست پرفروش‌ها دیده می‌شود. اثر علی‌اشرف درویشیان که بنا به دغدغه‌ی ذهنی این نویسنده به مسئله‌ی فقر و مشکلات طبقه‌ی کارگر پرداخته ، یعنی «فصل نان» نیز، دیگر کتاب پرفروش چشمه معرفی شد.

کتابفروشی نشر بیدگل: داستان‌های «باغ همسایه» از خوسه دونوسو و «راهنمای کهکشان برای اتو استاپ‌زن‌ها» نوشته‌ی داگلاس آدامز که منتقدان آن را از درخشان‌ترین طنزها و زیباترین آثار پست‌مدرن معاصر ارزیابی می‌کنند در جایگاه ابتدایی لیست پرفروش‌های کتابفروشی بیدگل ایستاده‌اند و گفت‌گوی حسن فیاد با ابراهیم گلستان یعنی، «از روزگار رفته چهره به چهره با ابراهیم گلستان» رده‌ی بعدی لیست فروش را به خود اختصاص داده است. تازه‌ترین اثر چاپ شده از آلن بدیو که فواد جراح‌باشی ترجمه کرده با نام «این قرن» هم دیگر اثر مورد توجه برای مراجعان این فروشگاه در این هفته بود. اثر باربارا مندل درباره‌ی تاثیرات متقابل شهرها و سینماها بر هم تحت عنوان، «شهرها و سینماها» نیز از یکی دیگر کتاب‌های داستانی مورد علاقه مشتری‌های این کتابفروشی در هفته‌ی چهارم آبان‌ماه معرفی شد.

کتابفروشی رود: نخستین اثر داستانی سایمن ون‌بوی، با نام جالب «عشق در زمستان آغاز می‌شود» در جایگاه ابتدایی لیست پرفروش‌های کتابفروشی رود ایستاده و رمان «ملت عشق»‌ الیف شافاک با ترجمه‌ی ارسلان فصیحی رده دوم لیست فروش را به خود اختصاص داده است. همچنین دو اثر داستانی از نویسندگان روس تحت عناوین «آشیانه‌ی اشراف» نوشته‌ی ایوان تورگنیف و «گل قرمز» از وسولود میخاییلویچ گارشین در این کتابفروشی‌ جزو پنچ کتاب اول مورد استقبال واقع شده قرار دارند. علاوه بر این‌ها «وهم جدایی» و « قرت‌العین» از مهدی نور محمدی که به زوایای مختلف زندگی این شخصیت پرداخته؛ هم برای مشتری‌های این فروشگاه جذابیت داشته و از کتاب‌های محبوب در این فروشگاه معرفی شده‌اند.

کتابفروشی نشر ثالث: همچون چند هفته‌‌ی گذشته اثر نادژدا ماندلشتام، همسر شاعر سرشناس روس، «اسیپ ماندلشتام» درباره‌ی زندگی روشنفکران روسیه در دوره‌ی زمامداری استالین با نام «امید علیه امید» در جایگاه ابتدایی لیست پرفروش‌های کتابفروشی ثالث ایستاده و آخرین مجموعه شعر احمدرضا احمدی یا همان، «روی دیوار کافه» رده دوم لیست فروش را به خود اختصاص داده است. البته فروش دو اثر غیر داستانی «جنون هوشیاری» از داریوش شایگان و «از روزگار رفته» هم درخور توجه بوده و این دو کتاب در لیست فهرست پرفروش‌ها‌ی آخرین هفته‌‌ی آبان رتبه‌های خوبی دارند. اولین رمان اس‌.جی. واتسون یعنی «پیش از آنکه بخوابم» هم از دیگر کتاب‌های محبوب این فروشگاه بود که در روزهای پایانی آبان‌ماه مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

کتابفروشی چتر: مثل خیلی از هفته‌ها، دو داستان قدیمی‌ «ناتور دشت» و «سمفونی مردگان» از عباس معروفی رتیه‌های ابتدایی فروش این کتابفروشی را در اختیار دارند و بعد از آن‌ها مجموعه شعری از علیرضا آذر با عنوان «اسمش همین است» ایستاده است. رمان طنزی شیطنت‌آمیز درباره محافل ادبی 1930 از ویلیام سامرست موام با نام «خوشی‌های زندگی و «راهنمای کهکشان برای اتو استاپ‌زن‌ها» نوشته‌ی داگلاس آدامز هم در لیست پرفروش‌های چتر دیده می‌شوند و دو رتبه‌ی انتهایی لیست پنج تایی کتاب‌های پرفروش در این فروشگاه را به خود اختصاص داده‌اند.

شهر کتاب ونک: دو اثر اجتماعی و روان‌شناسانه‌ی «هنر شفاف اندیشیدن» که در چند ماه اخیر مورد توجه کتابخوان‌ها قرار داشته و «مردم در سیاست ایران» نوشته‌ی یرواند آبراهامیان با ترجمه‌ی بهرنگ رجبی این هفته‌ جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های این فروشگاه بوده‌اند. البته داستان‌ «دختری در قطار» از پائولا هاوکینز که در سطح جهانی نیز پرفروش محسوب می‌شود و «فرار از اروگاه چهارده‌» هم جزو پنج کتاب پرمخاطب شهرکتاب ونک معرفی می‌شوند.  علاوه بر این‌ها کتاب «چقدر خوبیم ما» نوشته‌ی ابراهیم رها که نگاهی طنز به عادات اجتماعی ایرانیان دارد، هم جایگاه خوبی را در لیست پرفروش‌های شهرکتاب ونک داشته و یکی از پنج کتاب پرفروش این کتابفروشی شناخته شد.

شهرکتاب آرین: رمان شمس لنگرودی با نام «آن‌ها که به خانه‌ی من آمدند» که توسط نشر افق منتشر شده در فهرست پرفروش‌های این فروشگاه در هفته گذشته حضوری پررنگ داشته است. در کنار این کتاب‌ که در رتبه‌‌‌ی اول فهرست پرفروش‌‌ها قرار گرفته‌، دو اثر داستانی «کمی قبل از خوشبختی»‌ نوشته‌ی انیس لودویگ و «نی سحرآمیز و چند داستان دیگر» بهومیل هرابال با ترجمه‌ی پرویز دوایی هم رتبه خوبی در لیست پرفروش‌های این کتابفروشی را به خود اختصاص داده‌‌اند. همچنین تفسیر داریوش شایگان از اشعار بودلر با نام «جنون هوشیاری» و «از روزگار رفته» در رده‌ی بعدی این فهرست قرار گرفته‌‌اند.

کتاب‌های پرفروش چهارمین هفته‌‌ی آبان
ردیف عنوان کتاب نام نویسنده/ مترجم ناشر قیمت (تومان) درباره‌ی کتاب
1 از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان) حسن فیاد ثالث 18000 یک گفت‌گو از حسن فیاد با ابراهیم گلستان
2 راهنمای کهکشان برای اتو استاپ‌زن‌ها داگلاس آدامز/ آرش سرکوهی چشمه 14000 رمانی پست مدرن و طنز از داگلاس آدامز
3 روی دیوار کافه احمدرضا احمدی ثالث 14000 مجموعه شعر
4 یادت نرود که یاسمن خلیلی‌فرد چشمه (چرخ) 32000 داستانی درباره‌ مرد میانسالی به نام کیوان کامیاب که پس از 15 سال از پاریس به ایران برمی‌گردد
5 گل قرمز وسولود میخاییلویچ گارشین / حمیدرضا آتش‌برآب هرمس 35000 داستان روسی که دولت آبادی نیز داستان گل آتیشن را با اقتباس از آن نوشته است
6 جنون هوشیاری داریوش شایگان نظر 35000 نگاه دارویش شایگان به اشعار بودلر
7 دختری در قطار پائولا هاوکینز/ فرانک سالاری البرز 19000 پرفروش‎ترین کتاب سال 2015 در جهان که تنها چند ماه پس از انتشار رکورد فروش افسانه‎ای کتاب هری پاتر را شکست
8 فرار از ارودگاه 14 بِلِین هاردن/ مسعود یوسف حصیرچین چشمه 16000 این کتاب سرگذشت شین این گنون است که در مخوف‌ترین اردوگاه کار اجباری در کره‌ی شمالی یعنی اردوگاه 14 به دنیا آمد و تنها انسانی‌ست که توانسته از آن‌جا بگریزد
9 عشق در زمستان آغاز می‌شود سایمن ون‌بوی/ عرفان مجیب پاگرد 15000  داستان‌هایی درباره زخم‌های قدیمی آدم‌ها؛ زخم‌هایی که با این‌که دیگر درد نمی‌کنند اما جایشان روی پوست مانده‌است و هنوز احساس می‌شوند
10 مردم در سیاست ایران یرواند آبراهامیان/ بهرنگ رجبی چشمه 14000 پنج پژوهش موردی درباره‌ی ارتباط مردم با سیاست در ایران

 

کتاب‌های پرفروش در هفته‌ای که گذشت کتاب‌های پرفروش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر