کد خبر: 333249 A

شورایعالی تهیه‌کنندگان سینما اعلام کرد:

ایلنا: شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران؛ سرقت فیلم‌های ایرانی توسط شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان را پیگیری می‌کند.

 به گزارش ایلنا، سیدغلامرضا موسوی (دبیر هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران) ضمن اعلام خبر بالا گفت: متاسفانه تعدادی از شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای بدون رعایت حقوق تهیه‌کنندگان و صاحبان فیلم‌های سینمایی ایرانی و یا ویدئویی، این فیلم‌ها را پخش می‌کنند، ناگفته پیداست که این اقدام سرقت و دزدی فیلم‌هاست و لابلای نمایش این فیلم آگهی بازرگانی پخش می‌کنند. طبیعتاً اگر در داخل کشور جلوی پخش این آگهی‌های تجاری گرفته شود، بسیاری از این شبکه‌های ماهواره‌ای بدلیل عدم تامین مالی تعطیل می‌شوند. هنرمندان سینمای ایران انتظار دارند علاقمندان فیلم‌های ایرانی بجای مشاهده این فیلم‌ها در این شبکه‌های فارسی زبان دزد، با مراجعه به فروشگاه‌های سطح شهرهای کشور، این فیلم‌ها را خریداری کرده و با تماشای فیلم دزدی به اقتصاد سینمای ایران لطمه وارد نسازند.

دبیر هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان افزود: ما امیدواریم با راه‌اندازی شبکه فیلم‌های درخواستی (V. O. D) که با همکاری شورایعالی تهیه‌کنندگان توسط موسسه‌های تصویری در حال راه اندازی، بتدریج حتی نیاز به خروج از خانه برای خرید فیلم یا دیگر کالاهای فرهنگی نباشد و در طول شکل‌گیری این فعالیت سارقان داخلی فیلم نیز دست‌شان از بازار کالاهای فرهنگی کوتاه شود.

وی افزود: طبیعتاً در این زمینه عدم خرید فیلم‌های سرقتی توسط مردم عزیزمان نقش اساسی دارد. چراکه مردم کشورمان بخاطر آموزه‌های اخلاقی و دینی اساساً در صورتی‌که بدانند، مشتری فیلم‌های سرقتی نیستند.

موسوی همچنین گفت که با گروهی از وکلای مقیم کشورهای دیگر مذاکراتی صورت گرفته است تا ضمن جمع‌آوری مدارک لازم، علیه سارقان فیلم‌های ایرانی در خارج از کشور بخصوص شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و سایت‌های اینترنتی اقدام نمایند. در داخل کشور نیز بسیاری از سایت‌ها توسط ستاد مبارزه با سرقت کالاهای فرهنگی که مدیریت آن با دکتر ابطحی است، فیلتر شده است.

دبیر هیات رئیسه شورایعالی تهیه‌کنندگان سینمای ایران در مورد پخش آگهی فیلم‌های سینمایی از برخی شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان گفت: براساس اطلاعات صنف، تهیه‌کنندگان هیچگونه آگهی برای پخش به شبکه‌های ماهواره‌ای ارائه نکرده‌اند. بلکه این شبکه‌ها با مراجعه به سایت‌های فیلم یا پخش فیلم و یا خبرگزاری‌ها آنوس و تیزر فیلم‌ها را برداشته و پخش می‌کنند. البته در برخی موارد نیز کسانی که فیلم‌ها را برای نمایش فارسی زبان‌ها در اروپا، امریکا یا اقیانوسیه خریداری کرده‌اند، سعی می‌کنند که برای جذب تماشاگر فارسی زبان مقیم خارج کشور به این شبکه‌ها سفارش آگهی بدهند. بنابراین تهیه‌کنندگان سینمای کشورمان سفارش دهنده پخش آگهی فیلم سینمایی نیستند و در موارد نادر نیز برای ممنوعیت پخش آگهی تذکر لازم داده شده است.

موسوی در پایان اظهار امیدواری کرد که سازمان صداوسیما و شهرداری تهران در زمینه اطلاع‌رسانی فیلم‌های روی اکران همکاری بیشتری داشته و همچنان حامی سینمای ملی باشند.

شورای عالی تهیه کنندگان سینما شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان سیدغلامرضا موسوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر