کد خبر: 333271 A

در سومین کتاب‌گردی صالحی عنوان شد:

ایلنا: معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مجید غلامی جلیسه (مدیرعامل موسسه خانه کتاب) و مهدی قزلی (مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایران) عصر امروز (5 دی ماه) از کتابفروشی دارالکتب الاسلامیه بازدید کرد.

به گزارش ایلنا, سید باس صالحی در حاشیه ی این دیدار در پاسخ به این پرسش که برنامه حمایتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کتابفروشان به ویژه کتابفروشانی که در آستانه تعطیلی قرار دارند، چیست؟ گفت: برنامه‌ کتابگردی که مدتی شاهد اجرای آن هستیم، گرچه نوعی نگاه به حوزه کتابفروشی به عنوان پایگاه مهم فرهنگی محسوب می‌شود اما در کنارش، فرصت مناسبی برای ارتباط شخصی بنده با اهالی نشر به شمار می‌آید. در این دیدارها فرصتی فراهم می‌شود تا اگر کسی مطلبی یا پیشنهادی دارد، بدون این که فاصله زمانی زیادی طی شود، آنها را مطرح کند. به تبع این فرصت آزاد در یک محیط فرهنگی و طبیعی، باب ارتباطات روان‌تر فراهم می‌شود.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در راستای این کتابگردی‌ها، فرصتی فراهم می‌شود تا در کنار ارتباط آنلاین با اهالی قلم و نشر، ارتباط حضوری هفتگی نیز با این قشر از جامعه برقرار شود. بدون تردید این گفت‌وگوها، اولویت‌ها را مشخص می‌کنند و این اولویت‌ها باعث می‌شوند در حوزه‌های برنامه‌ریزی و اجرا، با توجه به مقدورات خود اقداماتی را انجام دهیم.

صالحی همچنین یادآور شد: به طور مثال طرح توسعه کتابفروشی به وسعت ایران از ارتباط  و تعامل این‌چنینی پدید آمده است. اکنون نیز بحث دیگری در حوزه تقویت کتابفروشی‌ها مطرح است که هفته آینده مشروح آن به اطلاع می‌سد. این بحث به هرچه موفق‌تر شدن ویترین‌های کتاب کمک شایانی می‌کند.

وی در توضیح بیشتر برنامه‌های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کتابفروشی‌های رو به تعطیلی، گفت: بدون تردید انجام اقدامات لازم برای این گروه از کتابفروشی‌ها اندکی سخت‌تر است. اما با این توصیف، با پیشرفت برنامه ششم توسعه، هفته آینده در این زمینه (حمایت از کتابفروشان رو به تعطیلی) گزارش تفصیلی‌تری در اختیار خواهیم داشت. در این زمینه پیشنهاداتی ارائه شده است که امیدواریم پشتوانه‌ای برای این گروه از کتابفروشان باشد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره زمان آغاز کتابگردی‌های شهرستانی این معاونت گفت: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اطلاع از فعالیت‌های فرهنگی شهرستان‌ها، می‌کوشد در کتابفروشی‌های مهم آنها نیز حضور یابد. نخستین کتابگردی شهرستانی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در بندرعباس صورت گرفت. شهرستان بعدی اهواز است که به زودی اتفاق خواهد افتاد.

صالحی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌های حمایتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ناشران دینی چیست، گفت: این معاونت با خرید کتاب‌های دینی توسط هیأت خرید وزارت ارشاد و همچنین حمایت از آثار ارزشمند حوزه دین، در راستای حمایت از ناشران دینی گام بر می دارد. رقم قابل توجهی از کتاب‌های خریداری شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کتاب‌های دینی اختصاص دارد.

سید عباس صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر