کد خبر: 344371 A

ایلنا: دبیرخانه ستاد آرای مردمی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر و خانه سینما آیین‌نامه این بخش از جشنواره را منتشر کرد.

 به گزارش ایلنا، براساس اعلام دبیرخانه ستاد آرای مردمی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر و خانه سینما آیین‌نامه این بخش از جشنواره به شرح زیر اعلام شد.

سلام قولا من رب رحیم

با باور به اینکه سینما با تماشاگرانش زنده است و از آنجاییکه آرای مردمی در تبیین برآیند اقبال تماشاگران به فیلم‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم فجر بر آنست تا با برخورداری از تجارب پیشین و با رویکردی علمی جمع بندی آرای مردمی را برای معرفی برنده سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را با برنامه ریزی و اجرای خانه سینما به شرح ضوابط زیر برگزار کند:

از میان فیلم‌های بخش‌های مختلف جشنواره بین اللملی فیلم فجر، نظرسنجی تماشاگران صرفاً برای فیلم‌های بخش مسابقه (سودای سیمرغ) در شهر تهران اجرا می‌شود.

از میان مجموع سینمای نمایش دهنده بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) 20 سالن نمایش بر اساس توازن گستره جغرافیایی برگزیده می‌شود.

از میان نوبت‌های متعدد نمایش (کم اقبال، میانه، خوش اقبال) یک فیلم، ترکیبی مشابه برای همه‌ی فیلم­ها در نظر گرفته می‌شود.

از میان روزهای نخست، میانی و پایانی دوره‌ی جشنواره، ترکیب مشابهی برای دیده بانی و اخذ آرای تماشاگران به‌طور مشابه انتخاب و اعمال می‌شود.

تبصره- در صورت ورود فیلمی از روز چهارم برگزاری جشنواره این فیلم در چرخه ارزیابی آرای تماشاگران قرار   نخواهد گرفت.

برای امکان اعلان روزانه سه تا پنج رتبه از فیلم‌های منتخب تماشاگران، سامانه نظرسنجی به صورت 5 گزینه‌ای به این شرح تنظیم شده است:

اصلاً نپسندیدم (بدون امتیاز)، نپسندیدم (1 امتیاز)، میانه (2 امتیاز)، پسندیدم (3 امتیاز)، خیلی پسندیدم (4 امتیاز)

فیلم برگزیده تماشاگران نتیجه جمع بندی تمامی آرای به دست آمده یک فیلم در تمام دوره جشنواره براساس محاسبه زیر معرفی می‌شود:

جمع آوری و شمارش آرای تماشاگران در پایان هر نوبت نمایش توسط نمایندگان خانه سینما در سینماها به انجام می‌رسد و آرای مأخوذه هر یک از پنج گزینه مورد نظر تماشاگران به صورت یکپارچه در دبیرخانه بسته بندی و محافظت شده و نتیجه آرای تماشاگران در پایان هر شب توسط نرم افزار مربوطه محاسبه و بایگانی می‌شود و در پایان جشنواره، به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر اعلام می‌گردد.

برگه‌های آرای تماشاگران توسط راهنمایان و مسئولان صندوق آرای مردمی هم هنگام با ورود تماشاگران به سینماهای مردمی توزیع و حداکثر تا پانزده دقیقه بعد از شروع نمایش ادامه می‌یابد.

برگه آرای تماشاگران بر اساس رنگهای مختلف در هر روز طراحی و چاپ گردیده و در اختیار رأی دهندگان قرار خواهد گرفت.

مجموعه آرای هر بخش از هر سانس پس از شمارش و تنظیم صورتجلسه در پاکت مخصوص قرار گرفته پس از چسب، منگنه شده به دبیرخانه برگزاری آرای تماشاگران برای نظارت به‌صورت نوبه‌ای جمع آوری و نگهداری می­شود.

نتایج ارزیابی آرای تماشاگران در پایان هر شب به‌صورت پنج فیلم برتر که امتیاز بیشتری آورده‌اند به ترتیب الفبا به دفتر جشنواره اعلان و پس از آن در وب سایت خانه سینما بارگذاری می‌شود.

خانه سینما طی یک درخواست کتبی از شورای عالی می‌خواهد که حداکثر سه نماینده به عنوان ناظر به خانه سینما جهت امر نظارت بر جمع آوری و شمارش آرای فیلم برگزیده تماشاگران معرفی نمایند.

تبصره- هیچکدام از نمایندگان شورای عالی در جشنواره سی و چهارم در بخش سودای سیمرغ نباید فیلم داشته باشند.

ناظران معرفی شده از سوی شورای عالی تهیه کنندگان می‌توانند با حضور در محل‌های اخذ رأی و دبیرخانه از مجموعه فعالیت‌های اخذ آرا و فرآیند شمارش آن آگاهی یافته نظارت کنند.

ناظران منتخب شورای عالی، حق هیچ گونه مداخله در فرآیند اخذ و شمارش آرا را نداشته؛ در صورت مشاهده تخلف از این آیین نامه می‌توانند مراتب را به دبیرخانه آرای تماشاگران تذکر داده و در صورت لزوم به مدیرعامل خانه سینما طی یادداشتی گزارش کنند.

مجموعه همکاران در بخش‌های مختلف دبیرخانه ارای تماشاگران طی نشستی  پیش از آغاز جشنواره به کتاب آسمانی خود برای وفاداری و صیانت از آرای مردمی قسم یاد می‌کنند.

یادآوری می‌شود براساس قرارداد تنظیم شده توسط دفتر جشنواره سی و چهارمین فیلم فجر و خانه سینما سالنهای سینمای ارای مردمی که در آن انتخاب بهترین فیلم از نگاه تماشاگران توسط همکا ان خانه سینما برگزار می‌شود به شرح اعلام می‌شود:

آزادی، شهرفرنگ، شهرهفتم- استقلال- ملت 1، ملت 2، ملت 3، ملت 4- فرهنگ 1، فرهنگ 2- کورش (گراند)، کورش (فاروس)، کورش (لاله زار)- زندگی 2- ماندانا 1- کیان 1- جوان 1- چارسو 1، چارسو 4- اریکه ایرانیان.

جشنواره فیلم فجر خانه سینما سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر