کد خبر: 345255 A

ایلنا: نمایشگاه «گنج رضوی» در بخش جنبی هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، عصر روز ۱۸ بهمن ماه همزمان با روز فرهنگ و انقلاب در موزه فلسطین فرهنگستان هنر افتتاح شد./ سفیر مکزیک معتقد است تعامل فرهنگی بین ایران و مکزیک در حشنواره هنرهای تجسمی فجر می‎تواند روابط خوبی را میان دو کشور ایجاد کند.

به گزارش ایلنا، نمایشگاه «گنج رضوی» به مناسبت هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و با توسل به امام رضا (ع) با حضور مجتبی آقایی دبیرکل جشنواره هشتم تجسمی فجر، کامبیز درم بخش، عبدالرحیم سیاهکار‌زاده رییس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و جمعی از هنرمندان و نمایندگانی از موزه ملک و موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در موزه فلسطین افتتاح شد.

در این نمایشگاه ۵۰ اثر خوشنویسی، نگارگری و مثنی سازی از گنجینه موزه ملک و موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است.

۸ اثر خوشنویسی از غلامحسین امیرخانی، یدالله کابلی، عباس اخوین، محمد سلحشور، مجتبی ملک‌زاده، عبدالصمد صمدی، رسول مرادی و سید رضا بنی‌رضی در کنار نگاره‌های احسان افشار و رضا مهدوی به نمایش درآمده است.

همچنین آثار نقاشی فریده تیر ناز و ۳۵ اثر مثنی سازی نیر در نمایشگاه «گنج رضوی» در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

مجتبی آقایی دبیر کل هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر در حاشیه گشایش این نمایشگاه گفت: این دوره هشتمین دوره از جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر است. از آنجایی که همواره عدد ۸ برای ما ایرانی‌ها یک عدد مهم است و نسبت به آن یک حس نوستالژی داریم و به نوعی آن را منتسب به امام رضا (ع) می‌دانیم، به همین مناسبت در نظر گرفتیم تا با مشارکت موزه ملی ملک و گنجینه موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با رویکردی متفاوت نمایش آثار گنجینه‌ای و فاخری که به نوعی مرتبط با موضوع امام رضا (ع) است را به نمایش گذاریم.

وی درباره عنوان نمایشگاه بیان کرد: در ابتدا عنوان «ارادت دیرین» را برای این نمایشگاه انتخاب کردیم و بعد به اتفاق آرا به «گنج رضوان» تغییر نام یافت. «گنج رضوان» در واقع گنجینه‌ای است که هنرمندان در طول تاریخ آثاری را به آستان قدس رضوی یا با عنوان محوری امام رضا (ع) کار کردند و بعد آن را اهدا کردند.

 وی همچنین درباره این بخش در کنار جشنواره هنرهای تجسمی نیز گفت: سال‌های قبل ما بخش جنبی داشتیم با عنوان «پیامبر مهربانی» در واقع این بخش به تناسب مناسبت‌هایی که در سال پیش می‌آید رقم می‌خورد. خیلی نمی‌خواهیم جریان مناسبتی باشد، بلکه به گونه‌ای خارج از مسابقه و رقابتی اگر آثاری باشند که بتوان از زوایای مختلف به آن‌ها نگاه کرد در این بخش به نمایش در می‌آیند.

 نمایشگاه «گنج رضوان» از ۱۸ بهمن ماه تا ۱ اسفندماه در موزه فلسطین دایر خواهد بود و علاقمندان می‌توانند از گنجینه موجود در آن بازدید کنند.

روز هنر مکزیک برگزار می‌شود

اولیسس کانچولا سفیر مکزیک در تهران درباره بخش هفته هنر مکزیک در هشتمین جشنواره بین‏‌المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: برای مکزیک باعث افتخار است که توانسته است در جشنواره هنرهای تجسمی فجر شرکت کند، دلیل این موضوع تنها نام این جشنواره نیست بلکه وجود آثار هنری با ارزشی است که به این جشنواره فرستاده شده است. با توجه به مطالعاتی که در زمینه کیفیت آثار جشنواره فجر در دوره‎های قبلی داشتیم، تصمیم گرفتیم آثار سه هنرمندان مکزیکی در رشته‎های مختلف که هر سه آن‌ها از چهره‎های نامدار هنر مکزیک هستند را به این جشنواره ارسال کنیم. از این هنرمندان در سه رشته حجم، عکاسی و نقاشی آثاری را در بخش هفته مکزیک جشنواره تجسمی فجر به نمایش گذاشته‌‏ایم.

وی ادامه داد: یکی از این هنرمندان «خوسه پوسادا» از هنرمندان نامدار مکزیک است که نقاشی‏‌های او در این نمایشگاه روی دیوار رفته است. هنرمند دیگر عکاس شهیر مکزیکی «تینا مودوتی» است. علاوه بر این دو مجموعه که به هنرمندان قدیمی مکزیک تعلق دارد از هنر معاصر مکزیک نیز آثار حجمی «گابریلا رودریگز» نیز در این نمایشگاه در معرض دید هنردوستان ایرانی قرار گرفته است.

سفیر مکزیک در تهران درباره اینکه چرا آثار این سه هنرمند برای نمایش در ایران انتخاب شده است نیز گفت: در این فستیوال به سه دلیل می‌‏‌توان با آثار این سه هنرمند ارتباط برقرار کرد. من آثار بسیاری از حجم و نقاشی و عکس در ایران دیده‎ام که بسیار قوی هستند به همین دلیل ما تلاش کردیم آثاری را از هنرمندان مکزیکی انتخاب کنیم که بسیار قوی باشند و مورد توجه مخاطب ایرانی قرار گیرند. در حقیقت هنرمندان بسیاری هستند که در مکزیک در زمینه هنرهای تجسمی کار می‌‏‌کنند و انتخاب از میان آن‌ها بسیار دشوار است به همین دلیل ما از میان هنرمندان قدیمی و هنرمندان معاصر این سه هنرمند را انتخاب کردیم.

کانچولا همچنین درباره آثاری که در این دوره از جشنواره تجسمی فجر به نمایش گذاشته شده است نیز اظهارکرد: آثار هنرمندان ایرانی را دیدم و با بسیاری از آن‌ها ارتباط برقرار کردم. آثاری که به نمایش گذاشته شده است کیفیت بسیار بالایی دارد و باعث خوشحالی است که در چنین فضایی ما نیز آثار هنرمندان مکزیک را به نمایش گذاشتیم. مطمئن هستم نمایش مجموعه‌های هنری هنرمندان از کشورهای مختلف باعث نزدیکی آن‌ها به یکدیگر می‌‏شود و می‌‏‌تواند همکاری نزدیکی را میان هنرمندان ایران و مکزیک ایجاد می‌‎کند.

وی همچنین گفت: گفت‏‌وگوی میان ملت‌ها در بخش‎های گوناگونی می‌‎تواند وجود داشته باشد. تعامل فرهنگی بین ایران و مکزیک می‌‎تواند روابط خوبی را میان دو کشور ایجاد کند. هر دو کشور مکزیک و ایران دارای تاریخی قوی هستند و مطمئن هستم که گفت‎وگوی میان این دو کشور می‌‎تواند تفاهم خوبی را میان آن‌ها به وجود آورده و موجب روابط بیشتر میان دو کشور شود.

روز هنر مکزیک عصر روز سه‌شنبه ۲۰ بهمن‌ماه ساعت ۱۷ با حضور نماینده سازمان ملل و سازمان یونسکو در ایران، در هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر برگزار می‌شود.

در این مراسم سفیر کشور مکزیک و نماینده سازمان ملل درباره سال «نور» که از سوی سازمان ملل نام‌گذاری شده و آثار هنرمندان مکزیکی با این موضوع در جشنواره تجسمی فجر به نمایش در آمده به سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین «گابریلا رودریگز» هنرمند مکزیکی درباره آثار خود در نمایشگاه جشنواره هنرهای تجسمی فجر سخنرانی خواهد کرد و مجتبی آقایی نیز درباره آثار عکس هنرمند فقید مکزیکی «تینا مودتی» به ارائه توضیحاتی می‌پردازد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در این دوره با رویکرد هنر معاصر برپا شده است و از ۹ تا ۱۷ اسفندماه در موسسه فرهنگی هنری صبا میزبان علاقمندان است.

روز هنر مکزیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر