کد خبر: 345297 A

همایش ادبیات و سینما برگزار شد؛

ایلنا: همایش بین‌المللی ادبیات و سینما صبح امروز (19 بهمن ماه) در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ نخستین همایش بین‌المللی ادبیات و سینما با برخی حضور چهره‌های دانشگاهی و سینمایی و مهمانانی از برخی کشورها و نیز رئیس سازمان سینمایی کشور در دانشگاه تهران برگزار شد.

مریم حق‌روستا (رئیس دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه تهران) در این مراسم گفت: ادبیات و سینما رابطه تنگاتنگی از دیرباز تا امروز داشته است. بسیاری از آثار ادبی امروز بر روی پرده سینما‌ها دیده می‌شود و شاهد نمایش این آثار در دنیا هستیم. ادبیات در طول تاریخ از کلماتی استفاده کرده است که می‌تواند سخنان لطیف را به زبان آورد و سینما نیز با زبان تصویر به این هنر پرداخته است و ارتباط بین سینما ادبیات بسیار مفید و کارآمد است.

وی ادامه داد: امیدوارم با هم‌فکری و همکاری اساتید و بزرگان این همایش بتوانیم این راه را ادامه دهیم. این دانشکده از این قابلیت برخوردار است که با ۱۰ زبان با دنیا سخن بگوید و می‌تواند با نزدیکی بیش از پیش سینما و ادبیات رابطه خود را با کشورهای دیگر بیشتر کند.

حجت الله ایوبی نیز درباره قرابت ادبیات و سینما گفت: خوشحالم که همه ما صبح خود را با ادبیات و سینما آغاز کردیم. از من انتظار سخنرانی دقیق نداشته باشید به دلیل اینکه این روز‌ها و شب‌ها در حال برگزاری جشنواره فیلم فجر هستیم و شب‌ها تا سپیده سحر با فیلم‌ها و عوامل جشنواره درگیریم.

وی در مورد سینمای ایران و فضای حاکم بر آن اظهار داشت: سینمای ایران شبیه یک معجزه است که با این محدودیت شاهد خلق آثار خارق‌العاده‌ای هستیم. ایران تنها کشوری است که در سینما‌های آن فقط فیلم‌های ملی اکران می‌شود و مردم کشورمان این کالای ایرانی را دوست دارند. در دنیای امروز سینما همچون دهه ۶۰ نیست که فقط در سالن‌های سینما بتوان فیلم دید. امروزه هر کسی در موبایل یا یارانه و لپ‌تاپ خود در حال فیلم دیدن است اما امروز ما این افتخار را داریم که شاهد آن هستیم سینمای ایران مملو از جمعیت است و جشنواره فجر نمونه بارز آن است.

وی ادامه داد: امروز سینمای ایران نفس می‌کشد و در سال شاهد تولید نزدیک به ۶هزار و ۵۰۰ اثر در زمینه‌های مختلف هستیم. هیچ جشنواره بین‌المللی بدون حضور سینمای ایران معنی ندارد. امسال آثار ایرانی ۳۰۰ جایزه از جشنواره‌های جهانی دریافت کردند و این موضوع نشان می‌دهد که جهان سینمای ایران را به رسمیت شناخته و هنر جوانان ایران در جهان دیده شده است.

رئیس سازمان سینمایی گفت: این قدرت سینما در ایران از کجا آمده است من معتقدم این قدرت از ادبیات غنی ما گرفته شده است. سینمای ایران در فضای ادبیات ایران نفس می‌کشد. در هیچ جای دنیا شاهد آن نیستیم که اینقدر شعر و شاعری در میان مردم محبوب باشد. مردم ایران با شاعران خود زندگی می‌کنند. پشتیبانی چند هزار دیوان شعر و ادب دلیل موفقیت سینمای ایران است. طنازی و زیرکی سینمای ایران بی‌نظیر است.

ایوبی اظهار داشت: امروز در سینمای ایران شاهد آن هستیم که بدون جلوه‌های ویژه بصری و اکشن سینمای ایران پویا است و زندگی می‌کند و این هنر سینما است که به کلمات جان می‌دهد و این موضوع بسیار درخشان است. نمی‌شود از فردوسی گذشت، از مولانا گذشت از خیام و آثارش گذشت و یکی از کارهای من و همکارانم این است که ادبیات ایران را به سینما نزدیک‌تر کنیم تا شاهد موفقیت بیشتر سینما باشیم.

محمد قهرمانی (معاون بین‌الملل دانشگاه تهران) هم درباره پیشینه ادبیات در ایران و قدمت چندصد ساله آن سخن گفت. وی افزود: سینمای ایران بعد از انقلاب خوش درخشیده و با داستان‌های اسلامی توانسته جایزه‌های بی‌نظیری مانند اسکار دریافت کند.

حجت الله ایوبی همایش ادبیات و سینما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر